Як змінився Хмельницький за 60 років

Як змінився Хмельницький за 60 років
За декілька днів Хмельницький відзначатиме своє 584-річчя. Починаючи від Плоскирова й до теперішнього Хмельницького у місті змінилося все. Обласний центр зазнавав руйнувань, розбудовувався та розвивався. До Дня міста журналісти «ВСІМ» підготували цікаві факти. Як мінявся Хмельницький впродовж 60 років з дня свого перейменування, читайте далі. Відслідкувати зміни у різний час пропонуємо на прикладі найважливіших адміністративних будівель міста, де сьогодні засідають чиновники.

Гетьман Хмельницький не заїжджав

Цьогоріч Хмельницький відзначає своє 584-річчя. Саме стільки років тому, у 1431 році, з'явилася перша письмова згадка про наше місто. Багато людей вважає, що так місто назване через візит сюди гетьмана Богдана Хмельницького. Однак сам знатний українець у Хмельницькому ніколи не бував. Передісторію «ВСІМ» розповів краєзнавець, провідний науковий співробітник Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін.

- У період святкування 300-річчя возз’єднання України з Росією, влада вирішила глобально відзначити це і перейменувати якесь місто на честь Богдана Хмельницького. Була пропозиція, щоб це був обласний центр, а не якесь село. На засіданні центрального комітету звучали ідеї щодо Черкас. Однак голова міста сказав, що це буде недоречно, адже у них в області народився не менш відомий українець Тарас Шевченко. Бралися до уваги найбільш значні битви за участі Хмельницького, тоді й прозвучало, аби цим містом став Проскурів. На обгрунтування дослідники назвали найбільшу битву під час повстань 1648 року – Пилявську, яка відбулась на території Хмельницької області. Гетьман бував у Меджибожі, Жванці, однак не у Проскурові. Місто було маленьким, тут знаходився невеличкий замок, який навіть не мав стратегічного значення, - пояснює історик.

Відео дня

Будинок рад

На початку війни, коли обласний центр перенесли з Кам’янця-Подільського до Проскурова, потрібна була адміністративна будівля. Саме так і виріс на майдані Будинок рад або як нарекли його в народі «білий дім». Усі, хто очолював область, працювали і працюють у цьому будинку.

Збудували споруду у стилі «сталінського ампіру. Будівлі більше 60 років і вона оригінальна тим, що презентує стиль, якого вже немає. Фасад колись прикрашали радянські скульптури у вигляді робітників колгоспу з гербом УРСР посередині.

  Зводиться Будинок рад (1953 рік)                              Майдан Незалежності зараз

Споруда вражає своєю величчю та архітектурою. Виявляється, може похизуватись навіть оригінальністю, адже аналогів будівлі за стилем в Україні немає. А належить проект відомому та головному на той час архітектору Хмельницького Гнатові Чекірді. Він розробив також проект кінотеатру «Планета», а раніше  - пожежного депо.

Колишній будинок рад можна вважати ровесником обласного центру. Зведення цієї будівлі розпочалось 1952 року і завершилось до 54-го. Саме цього року Проскурів й перейменували у Хмельницький, з ним і область. Приблизно з цього часу розпочалася активна забудова міста.

 - Проскурів почав розбудовуватись після визволення 1944 року. З початку 50-х років тут будувались для обласного центру різні приміщення – адміністративні, господарські, промислові та інші. Саме тоді побудували і теперішній кінотеатр «Планета» та універмаг, який і донині називають «Дитячий світ», - розказує Сергій Єсюнін.  – До речі, схожі будівля є у Житомирі та ще кількох містах, так само аналогічний проект має й обласна філармонія.

Будинок міської ради

Сьогодні тут збираються «державні мужі» та вирішують важливі для нашого міста питання. А рішення, які приймають у стінах цієї будівлі, здатні навіть вершити долі містян. У 1986 році тут офіційно розташувався міськвиконком. За словами істориків, з самого початку і до тепер, будівля фактично не змінилась.

 Реальне училище на початку XX століття                              Міська рада тепер

- Будівля є архітектурно цікавою, побудована відритою цеглою, тобто, без штукатурки, а фасад оздоблений різними візерунками. Практично за 110 років свого існування будинок Хмельницької міської ради не зазнав змін. Лиш на фасаді будівлі встановили герб нашого міста, - додає Сергій Єсюнін.

У 1904 році цей будинок звели для реального училища. Так називали навчальний заклад, де хлопці здобували середню технічну освіту. Вступали сюди після початкової школи і навчалися шість років.

Училище налічувало близько трьохсот дітей. Усі вони по завершенні готові були здобувати освіту у вищих учбових закладах.

Колись зі стін реального училища випустилися відомий подільський бандурист Кость Місевич та український письменник Микола Трублаїні. Практично до 80-х років у цій будівлі знаходилась і школа.

Головна площі міста

Майдан Незалежності- саме таку назву почала носити головна площа Хмельницького з 1991 року. Майдан сформувався на теперішньому місці відтоді, коли почали зводити будинок рад у 1952 році. До цього часу площа була «забита» одноповерховими будиночками. Тоді вона носила назву на честь Леніна. У 1970 році містяни відзначали 100-річчя «вождю», тоді й прийняли рішення встановити на майдані йому пам’ятник. Центральна площа у той час знаходилась навпроти кінотеатру Шевченка, а тоді – Чкалова. Перейменували майдан із здобуттям незалежності, а височезний монумент перенесли у парк. На хвилі масових протестів та патріотичного піднесення, пам’ятник зник безслідно.

 Панорама майдану у 1980-х роках                           Майдан Незалежності у наш час

Головна площа Хмельницького – історичне та значиме місце. Тут відбувалось чимало подій, які назавжди закарбувались у пам’яті хмельничан. Це й радісні моменти - святкові дійства, концерти, молодіжні флешмоби та весілля, а також моменти смутку і відчаю. Ті, кому небайдужа доля міста, намагались вибороти тут краще майбутнє та боролись за справедливість. Тут згадують героїв, які віддали своє життя за Україну. 

Історія Хмельницького - це частина нас. Завдяки старанням багатьох поколінь ми живемо у зручному обласному центрі. Земляки, вітаємо вас з Днем міста Хмельницький!

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (2)
  • Анонім

    Пропоную нашим депутатам побудувати такий будинок рад як на фото (1953 рік). Вони таке заслуговують.
  • Anonymous

    Там в контакте и то в однокласниках  є група, де знано бильше фоток,и воених, и радянских асив, и тих будинкив особнякив яки вже давно розвалилися, тож скиньте їх фотки ДУЖЕ ПРОСИМО!!
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Хмельницького за сьогодні
11:22 У Хмельницькому районі зіткнулись трактор і «BMW». Є постраждалий 10:19 Смертельна ДТП на Хмельниччині: чоловік випав з мотоблоку 09:31 У Хмельницькому районі засудили «закладчицю» з Полтавщини 20:55 Наймолодшому було 20. На Хмельниччині попрощались з шістьма захисниками Від читача 18:28 Актуально про серцево-судинні захворювання | завідувач ВІКІР №1 КНП "ХОССЦ" Юлія САВІЦЬКА (відео) 20:09 Хто зможе отримати «бронь» за новим законом про мобілізацію 19:37 Родинам полеглих на війні захисників із Хмельниччини вручили державні нагороди 19:14 Лікар до 30: інтерв’ю із ревматологом Дар’єю Голованчук photo_camera 18:41 У міськраді провели засідання виконкому. Які результати? 18:02 Залишилася дружина та донька: у Хмельницькому попрощалися із Героєм Віктором Марценюком photo_camera 17:27 Ціни на квартири у Хмельницькому та зміни за рік (ІНФОГРАФІКА) 17:03 Московський піп з Хмельниччини постане перед судом за підтримку агресії росії 16:34 На Хмельниччині зіткнулися легковик і трактор: водія авто затиснуло в салоні 16:33 «Батьківщина» проти чергового збільшення ціни на електроенергію (пресслужба ВО «Батьківщина») 16:06 Йому було 18. Хмельницький прощатиметься з «азовцем» Павлом Фостиком photo_camera 15:31 «Укрпошта» продаватиме на аукціонах посилки, які не забрали за пів року 14:55 У Хмельницькій АЕС прокоментували ситуацію з мертвою рибою у водоймі-охолоджувачі 14:11 Керівник Кам’янець-Подільського музею сам собі призначав доплати і премії, – Держаудитслужба 13:38 Пожежа на Грушевського: з багатоповерхівки рятували людей і кота photo_camera 13:02 Хмельницькі підприємці отримали по 250 тисяч гривень мікрогрантів photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому Ваші відгуки про послуги у Хмельницькому
keyboard_arrow_up