Пандемія коронавірусу змусила весь світ дотримуватись певних правил. Дезінфекція, носіння захисних масок чи дотримання дистанції - все це стало частиною життя як українців, так і мешканців інших країн.
У багатьох куточках світу, в залежності від рівня епідемічної небезпеки, вводять різні обмеження. Скажімо, в Україні запровадили карантин вихідного дня. А які заходи вживають в США, країнах Європи та Азії? І головне - чи дотримуються їх? Про це нам розповідатимуть хмельничани, які мешкають за кордоном.
Минулого разу ми ділилися розповіддю Анастасії, яка мешкає в США. Вона розповіла, як в ресторанах столики працюють “через один”, а в супермаркетах ввели односторонній рух. Більше можете прочитати тут.
Тепер розповімо вам про карантин у європейській країні. Йдеться про Італію, що навесні вважалася однією з найбільш постраждалих від COVID-19. Тепер там розпочалася друга хвиля пандемії. Через збільшення кількості хворих уряд ввів нові обмеження. Деякі з них в Україні наразі не діють.
Як минає карантин в Італії, розповіла хмельничанка Анастасія. Вона мешкає в регіоні Марке, що на узбережжі Адріатичного моря. Які карантинні обмеження там діють і як із ними миряться місцеві?
Анастасія мешкає в Італії кілька років. Розповідає, що дві хвилі захворюваності в цій країні відрізняються між собою. Мовляв, навесні італійці уживалися в значно суворіших карантинних реаліях, ніж зараз.
За даними worldometers.info станом на сьогодні, 9 грудня, в Італії є 737 525 активних хворих. Тим часом в Україні - 380 021. Італійський уряд запровадив по всій території країни комендантську годину - мешканці мають перебувати вдома з 22 до 5 години. А регіони поділили на зони у відповідності до інтенсивності епідемії.
Регіон, де мешкає хмельничанка, зараз у помаранчевій зоні. Ексклюзивно для “ВСІМ” Анастасія прогулялася і показала нам, як виглядає “карантинна” Італія в обідній час.
Хмельничанка пройшлася вуличками і зробила фото. Вона зайшла до кав’ярні й придбала для себе каву. А ще прозвітувала - напої продають лише “на виніс”. Тоді вона зайшла до піцерії. Там її зустріла табличка із написом: “Їжа лише на виніс”.
Анастасія пішла далі. Показала нам місцеву площу - місце для “італійських” прогулянок. Наразі там жодної душі. Помітно лише припарковані автомобілі.
Згодом хмельничанка натрапила на будівельників, які саме взялися за обід. Оскільки заклади повноцінно не працюють, їм доводиться їсти на робочому місці.
Передбачені помаранчевою зоною обмеження відображаються на роботі закладів харчування, що працюють лише “на виніс”. Кінотеатри, театри і музеї нині зачинені. Продовжують роботу продуктові магазини, аптеки і заклади освіти. При цьому останні мають свою специфіку функціонування, що схожа на українську. За наявності хворих у класі навчання може продовжитися дистанційно.
Анастасія розповідає, що обмеження роботи ресторанів й кафе - майже удар для італійців. Адже для них посиденьки із філіжанкою кави, келихом вина чи обідні теревені за улюбленою піцою - майже традиція.
Хмельничанка каже, що комендантська година - ще один виклик для місцевих. Перебувати на вулиці заборонено після 22 години, хоча італійці звикли до вечірніх прогулянок. Ці карантинні правила їм не до вподоби, та, як каже Анастасія, місцеві сумлінно їх дотримуються.
Оскільки зараз комендантська година, ніхто не повинен виходити на вулицю після 22 години. Повертаючись додому близько цього часу, я помітила, що людей на вулицях немає. Зазвичай в Італії після 21 години всі лише виходять на вечірню прогулянку, що триває до опівночі. Зараз всі сидять вдома, хоч це їм дається складніше за носіння захисної маски. Для них проблема, що не можна збиратися гуртом, як вони полюбляють, - каже Анастасія.
У магазинах і аптеках одночасно дозволено перебувати лише певній кількості осіб. Це зазначено на табличках біля входу. Увійти до деяких закладів можна лише за сигналом світлофора. Прилад подає кольорові сигнали, що або дозволяють зайти, або забороняють.
В умовах пандемії карантинні правила торкнулися і роботи італійського громадського транспорту. Анастасія каже, що нормою є заповненість 50% пасажиромісць. Контролювати дотримання цього правила було складно. “Дійсно зменшити пасажиропотік вдалося тоді, як працівники державних установ перейшли на дистанційну форму роботи”, - розповідає хмельничанка.
Анастасія розповідає, що такі правила, як соціальна дистанція або носіння захисної маски - не проблема для італійців. Мовляв, вони дотримуються цього “на автоматі”. Маски одягають навіть на свіжому повітрі. Хмельничанка каже, що на відміну від українців, на підборідді їх не носять.
Італія етап соціальної дистанції засвоїла і пройшла ще під час першого карантину. Всі носять маски вже на автоматі. Виходиш з дому - одягаєш маску. В Італії є таке поняття, як безсимптомні хворі, тобто люди, які не мають жодних ознак захворювання. Люди бояться безсимптомних хворих. І тому вони відчувають відповідальність за поширення вірусу, - каже хмельничанка.
Анастасія та її чоловік на коронавірус не хворіли. Кажуть, що і серед близьких знайомих хворих немає. Та вони знають, як діяти у випадку захворювання. Працює все за такою ж схемою, як в Україні. Про будь-які симптоми повідомляють сімейному лікарю, який в подальшому й займається пацієнтом.
За словами Анастасії, італійські лікарі вкрай уважно ставляться до кожного хворого. Якою б не була складність хвороби, каже жінка, вони викладаються на максимум. Попри це, у випадках смерті від COVID-19 в Італії розповсюджена практика звернення до суду. Таким чином родичі загиблого намагаються притягнути медиків до відповідальності. Бо часто вважають, що лікар не доклав усіх зусиль задля порятунку.
У випадку смерті від коронавірусу родичі звертаються до суду. Подають позови на лікарів. Кілька десятків родичів загиблих ще під час першої хвилі зробили це. Вони вважають, що хворих можна було врятувати, - пояснює Анастасія.
Крім деяких карантинних обмежень, змушують сумувати італійців і різдвяні свята, що вже наближаються. Анастасія каже, що місцеві дуже жалкують, бо не зможуть провести їх, як зазвичай - у повному родинному колі. Адже уряд і тут вніс свої корективи, заборонивши перебувати навіть вдома більш як шести особам одночасно.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.