Статеве виховання, істерики та агресія. Інтерв’ю з 23-річною психологинею дитсадка

Статеве виховання, істерики та агресія. Інтерв’ю з 23-річною психологинею дитсадка
 • Вони - амбітні, сучасні і креативні, а їхні методи роботи відрізняються від досвідчених колег. 
 • Розповідаємо про молодих педагогів. Хто вони - люди, які  виховують і навчають наших дітей?
 • Читайте історію 23-річної Анастасії Балукової, яка працює психологом в дитячому садку.

У Хмельницькому працює чимало молодих педагогів. Вони - на одній хвилі з дітьми, а ще мають свій стиль і сучасні методики роботи. 

Ми обіцяли більше розповідати вам про молодих освітян. Цього разу знайомимось з 23-річною психологинею дитячого садочка - Анастасією Балуковою. Її досвід роботи - два роки. У садочку №55 вона працює з усіма учасниками освітнього процесу - малечею, батьками і педагогами. Про дитячу агресію, помилки батьків і сексуальне виховання розповіла журналістці “ВСІМ”. Давайте знайомитись?

“З дітьми класно, від них заряджаєшся”

Анастасія - зовсім молодий фахівець. Дівчина закінчила Хмельницький національний університет і вже на п’ятому курсі загорілась працювати в дитячому садочку. Спочатку на пів ставки, поєднуючи роботу і навчання. Ось уже два роки вона займається як з дітьми, так і з дорослими. 
“З дітьми класно, ти від них заряджаєшся”, - каже Настя. 

На стіні в її кабінеті - безліч сертифікатів. На столі - журнали й програми. Робочий день Анастасії починається з дитячих обіймів. А далі різні напрямки роботи: діагностика, профілактика, консультації, просвіта, корекційно-розвивальна робота. Пояснює, заняття проводить згідно річного плану. До прикладу, цього місяця діагностуватиме дітей середнього дошкільного віку. Все відбувається - в ігровій формі. А далі - психологічні висновки. Саме так Анастасія виявляє дитячі проблеми, аби батьки змогли вчасно над ними працювати. 

 • Якщо в процесі діагностики я бачу, що дитина потребує додаткової допомоги: наприклад низький рівень пам’яті чи уваги, я виписую табличку для батьків з результатами. Тоді можу запропонувати їм позайматись з дітками на групових заняттях. Це безкоштовно і конфіденційно, тобто батьки не можуть бачити результатів діагностики інших дітей, - розповідає психологиня. 

Загалом найпоширеніші проблеми, з якими звертаються батьки до психолога - це адаптація, агресія, різні порушення поведінки і навіть гіперактивність. 

Психолог про батьківські помилки 

Не таємниця, що маленькі діти часто віддзеркалюють поведінку батьків. Вони “зчитують” стан мами, тривожність, або повторюють агресивну поведінку, коли батьки сваряться. Анастасія Балукова вважає, що найпоширенішими помилками у вихованні є гаджети і гіперопіка. Якщо вплив смартфонів і планшетів зрозумілий, то що означає надмірна опіка?

 • Батьки починають занадто опікувати дітей, все за них робити і вирішувати. Як наслідок - дитина приходить в садочок не самостійна. Не хоче ні одягнутись, ні зробити якесь завдання. До прикладу, привели хлопчика, який не хотів нічого робити. Я з ним поговорила, старалась зацікавити, запропонувала погратись, він сказав, що не хоче, бо це треба писати і розмальовувати. Можливо це так впливають сьогоднішні умови - війна і батьки дуже переживають за своїх дітей, хочуть дати їм все по максимуму і не розуміють, що мають бути певні кордони і правила, - каже Анастасія. 

Хлопці не плачуть?

На думку психолога, виховання хлопчиків і дівчаток не суттєво відрізняється. Мовляв, найголовніше - любити дитину. Стереотипи щодо іграшок теж зайві. Багато батьків переконані, що хлопчикам слід купувати автомобілі, залізниці й пістолетики, а дівчатка мають гратись ляльками та посудом.

Анастасія каже, що це не має значення. Хлопцям можуть подобатись “дівчачі” атрибути і навпаки. Ба більше, таке обмеження навіть може вплинути на сімейне життя в майбутньому. 

 •  Ігри з лялькою допомагають малюкові пізнавати влаштування сім’ї, вчитись спілкуватись і дружити. Лялька замінює в іграх друга, якщо таких немає. Турбота про ляльку дозволяє краще розуміти, що відчувають інші люди, так що це однозначно допоможе хлопчикові розвинути емпатію. 

Також психолог каже, що хлопчикам не треба забороняти плакати. Адже будь-якій дитині дуже важливо проявляти свої емоції. 

А ще поділилась одним з випадків на консультації, коли мама постійно казала своєму 6-річному синові: “ти чоловік, всі свої проблеми ти повинен вирішувати сам”. Тоді під час особистого спілкування психолог з’ясувала, що хлопчика ображають в школі. На запитання, чому він не розповів про це вчительці, школяр сказав, що батьки стверджували, що він дорослий і має вирішувати свої справи сам. Анастасія додає, що такий випадок може вплинути на подальше життя хлопця. 

Емоції для дітей вкрай важливі. В жодному разі їх не можна пригнічувати чи стримувати. 

 • Дитину треба вчити розмежовувати емоції. Я бачу, що ти сумний. Коли діти маленькі, вони не розуміють, що вони зляться, коли їм сумно. Можна відповісти: “Якщо ти хочеш, то можеш поплакати”, “або давай ми разом подумаємо, як ми можемо тобі підняти настрій”, - радить психолог. 

Діти і агресія

Агресивність дітей - поширена проблема, з якою батьки звертаються до психолога. Що робити?
За словами Анастасії, дитина не народжується агресивною, це - наслідок виховання. Робота з цим повинна бути комплексною: як вдома, так і з вихователями. 

 • Якщо батьки використовують фізичне покарання, дитина буде думати, що це нормально і теж може когось вдарити. Також на розвиток дитячої агресії можуть впливати гаджети - реклама, мультфільми чи відеоігри. Треба навчити дітей говорити, щоб відстоювати себе і свою позицію не силою, - пояснює психолог.

Дітям важливо проявляти весь спектр емоцій. Якщо малюк розлючений, можна запропонувати екологічний і безпечний спосіб “випустити пар”. Можна порвати серветку, вималювати свою злість на папері, поплакати чи викричатись в подушку. 

Про істерики і заборони

Кожен з батьків бодай раз в житті стикався з дитячою істерикою. Часто вони виникають у період вікових криз - одного чи трьох років. Хтось з легкістю може впоратись зі шквалом емоцій малюка, інші ж танцюють під його дудку і готові виконати будь-яке прохання, аби дитина не плакала. 
Нерідко саме заборона батьків стає причиною дитячої істерики. Як зазначає психолог, велика проблема - коли батьки не можуть обгрунтувати заборону. 

 • В сім’ї повинні бути певні правила. Батькам варто бути послідовними у своїх діях. До прикладу, дитина приходить до магазину і в неї починається істерика через іграшку. Мама відмовилась купувати, але тут одразу дозволила. Під час істерики до дитини краще не говорити - вона вас не чує. Бажано дати можливість викричатись, дати їй безпеку, тоді заспокоїти її. Можна погладити чи помовчати разом, - рекомендує Анастасія. 

Сексуальне виховання

“Мама, а звідки беруться діти?”, - лунає з дитячих уст як грім серед ясного неба. Цього питання бояться багато батьків й відхрещуються від відповіді шаблонними фразами про капусту, лелеку чи магазин. Психологи радять бути готовими до статевого виховання дітей. Почати розмову слід тоді, коли малеча перша задає запитання. Розмова має бути відповідна до віку дитини. 

 • Якщо дитина запитала, то не варто розказувати, що тебе знайшли у капусті. Краще відповісти “тебе народила мама”, “ти з’явився від нашого з татом кохання”. Дитину може цілком задовольнити ця відповідь. Батькам не варто соромитись. Також батьки повинні демонструвати ніжні почуття один до одного, щоб дитина бачила і брала цю поведінку за приклад, - каже психологиня.

Відповідати на запитання дітей максимально просто і відповідно до віку. 

Поради батькам від психолога:

 • Любіть і поважайте свою дитину.
 • Приділяйте їй достатньо часу. Нехай це буде одна година, але продуктивна й корисна.
 • Мінімізуйте перегляди новин, бо тривожність відображається і на дітях. 
 • Допомагайте дитині зрозуміти, що таке емоції і як їх проявляти.
 • Розвивайте дитину через гру. Якщо немає гри, гальмується розвиток уяви й образного мислення. 
 • Проводьте більше часу з дитиною - грайтесь і спілкуйтеся.

Читайте також:

 

Коментарі

21:57 Гамалій вручив відзнаки дітям-волонтерам Хмельниччини (ФОТО) 21:37 Залужний нагородив голову Кам’янець-Подільської райради почесним знаком 20:47 На Шепетівщині директорку професійного навчального закладу та підприємицю підозрюють у привласненні бюджетних коштів 19:53 На Кам’янеччині хвору дитину привели до відділку поліції, щоб підключити інгалятор Від читача 10:01 Який обирати генератор для помешкання- 8 порад 18:53 У сусідній Вінниччині ворог влучив в енергооб’єкти 18:21 Пункти незламності серед бізнесу: де знайти у Хмельницькому (КАРТА) 17:20 Пошту в Гречанах продають за 717 тисяч. Як вона виглядає (ФОТО) photo_camera 16:52 Головний лісівник Хмельниччини отримав нагороду від Залужного (ФОТО) 16:35 Судитимуть хмельничанина, який скоїв смертельну ДТП на блокпосту Рівненщини (ФОТО) 16:09 Новий календар свят: як будуть відзначати хмельничани і що про це кажуть священники 15:23 На Хмельниччині працює ППО, — Гамалій 15:08 Хмельницьких волонтерів привітали зі святом. Як це було play_circle_filled photo_camera 14:25 У листопаді на Хмельниччині спіймали 44 браконьєри: деталі 14:01 Як діяти під час сигналу “Повітряна тривога!” та при обстрілах, — рекомендації надзвичайників 13:31 Чи може змінитися черга відключення? Запитали в енергетиків 13:16 За добу у Хмельницькому районі загорілись 3 будинки 12:44 “Незламний дух”: Віолета Лабазюк передала продуктові набори людям з обмеженими фізичними можливостями photo_camera 12:15 На хмельницькій трасі п’яний водій влетів у відбійник (ФОТО) 11:48 У Хмельницькому запрацювала ковзанка: дивіться графік і ціни photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up