Чи можуть забрати права за відсутність аптечки: в Нацполіції прокоментували

Чи можуть забрати права за відсутність аптечки: в Нацполіції прокоментували
  • Поліція спростувала фейки.

Останніми днями в інформаційному просторі активно поширювалася новина: начебто в Україні почали забирати водійські посвідчення або навіть арештовувати на 10 діб тих водіїв, у кого в авто відсутня аптечка, вогнегасник чи знак аварійної зупинки. Таку інформацію опублікували деякі інтернет-видання, зокрема UAMotors, посилаючись на Міністерство внутрішніх справ України.

«Їхня відсутність більше не залишиться без суттєвих наслідків — тепер мова йде не лише про штраф, а й про ризик залишитися без водійського посвідчення або навіть потрапити під арешт до 10 діб», — йшлося в матеріалі.

Проте у Патрульній поліції України офіційно спростували ці повідомлення, наголосивши: жодних змін до законодавства не відбувалося, і такі твердження не відповідають дійсності. Вимоги до наявності аптечки, вогнегасника та знаку аварійної зупинки залишаються чинними багато років і передбачені Правилами дорожнього руху України (пункт 31.4.7.є).

Відео дня

Згідно з цим пунктом, в автомобілях повинні бути:

  • медична аптечка, маркована відповідно до типу ТЗ;
  • знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар;
  • справний вогнегасник.

Ці вимоги стосуються легкових і вантажних авто, мотоциклів із коляскою, автобусів, тракторів тощо.

Чи можуть оштрафувати?

Як уже йшлось, Правила дорожнього руху України забороняють експлуатацію авто без вищезазначених елементів. Але штраф за їхню відсутність напряму не передбачений, оскільки немає відповідного закону, який передбачає покарання за цей тип порушення.

Найчастіше працівники поліції застосовують частину 1 статті 121 КУпАП, якій ідеться про керування транспортним засобом із технічними несправностями, з якими експлуатація авто заборонена. За таке порушення передбачений штраф — 340 гривень. Водночас, у частині 1 ст. 121 КУпАП прямо не згадується відсутність аптечки, вогнегасника чи знаку аварійної зупинки. Там ідеться про несправності гальмівної системи, рульового керування, зовнішніх світлових приладів — із застереженням про «інші технічні несправності». Саме це загальне формулювання деякі інспектори використовують як підставу для штрафу у розмірі 340 гривень.

Втім, як пояснює освітня платформа Green Way – єдиний в Україні онлайн-сервіс з офіційними тестами ПДР, інспектор поліції не має прямого права накладати штраф за відсутність аптечки, знаку аварійної зупинки або справного вогнегасника. Таке порушення має кваліфікуватися не як технічна несправність, а як інші порушення правил дорожнього руху., що регулюється статтею 125 КУпАП. А ця стаття передбачає виключно зауваження.  Жодних штрафів, арештів чи позбавлення водійських прав стаття 125 не передбачає.

Таким чином, у багатьох випадках поліцейський не має законних підстав виписувати штраф, і якщо ви отримали таку постанову – її можна оскаржити.

Судова практика щодо подібних адміністративних справ є неоднозначною:

  • Частина судів стає на бік водіїв, визнаючи, що відсутність аптечки чи вогнегасника не робить авто технічно несправним.
  • Інші суди, навпаки, підтримують поліцію, якщо доведено порушення пункту ПДР щодо обов’язкового обладнання.

Кожен випадок розглядається індивідуально, і вирішення справи залежить від того, як її буде обґрунтовано з обох сторін.

Незалежно від того, чи боїтесь ви штрафу, чи ні — наявність аптечки, вогнегасника та аварійного знака в машині є не тільки вимогою закону, а й питанням особистої безпеки.

  • Купуйте аптечку та вогнегасник, які відповідають державним стандартам.
  • Перевіряйте термін придатності медикаментів і вогнегасної речовини.
  • Зберігайте ці засоби в легкодоступному місці, а не під багажем.
  • Ознайомтеся з інструкціями з надання першої допомоги та використання вогнегасника.

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (1)
  • Саша Роюк
    Арештовували нікого небудуть, розстріляють на місці, без суда,слідства і тцк

keyboard_arrow_up