Замість в’язниці – на фронт: як на Хмельниччині звільняють від покарання для служби в ЗСУ

-
Ув’язнені можуть вийти з в’язниці в обмін на контракт зі Збройними Силами.
-
Суди розглядають справи громадян, які покарані як за крадіжки, так і за вбивства.
-
Розповідаємо, які рішення приймає суд.
У травні 2024-го Президент України підписав закон про мобілізацію засуджених. Він дозволяє звільнити ув’язнених від відбування покарання в обмін на службу в ЗСУ. Вже 21 числа того ж місяця Хмельницький міськрайонний суд розпочав розгляд перших таких справ. Два клопотання надійшло від державної установи «Хмельницький слідчий ізолятор». Двоє чоловіків, які були засуджені за крадіжки, виявили бажання піти на фронт. Суд задовольнив подання й ув’язнені пішли воювати. Вже 22 травня було 50 таких справ, які надійшли від ДУ «Райківецька виправна колонія (№78)».
Наразі в реєстрах все більше справ, які стосуються розгляду клопотань щодо засуджених саме за вбивства. Деякі з них судді схвалюють, частину – відхиляють. За яких обставин – розповідаємо.
Що передбачає закон
Згідно із підписаним Президентом законом, мобілізувати можуть наступну категорію громад:
- засуджених за кримінальні проступки та нетяжкі злочини – тих, хто отримав покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі, арешту чи виправних робіт, а також особи, які були звільнені від відбування покарання;
- засуджені за тяжкі злочини, окрім тих, які стосуються національної безпеки України;
- особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням.
Що стосується тих, кого ув’язнили за особливо тяжкі злочини: їх можуть мобілізувати, однак лише за рішенням Генерального штабу ЗСУ, розвідувальних органів або Служби безпеки України. Також, якщо мова йде за вбивство, то в разі позбавлення життя двох або більше осіб з особливою жорстокістю, у поєднанні із сексуальним насильством – суд може відмовити в клопотанні про звільнення.
Заразом, під призов не підпадають особи, які вчинили злочини проти нацбезпеки, тяжкі корупційні злочини й чиновники, які займали відповідальне становище.
Приклади на Хмельниччині
Замість 14 років за ґратами – контракт
13 березня Ізяславський районний суд розглядав справу засудженого, який відбуває покарання в державній установі «Замкова виправна колонія (№ 58)».
Згідно з ухвалою суду, у січні 2023-го ув’язненому присудили 14 років за ґратами за умисне вбивство. Засуджений сам звернувся до адміністрації установи з заявою, у якій виявив бажання проходити військову службу за контрактом. Він пройшов ВЛК, а також опитувальник «Адаптивність-200», за якими чоловіка визнали придатним до служби.
Примітка автора: Опитувальник призначений для вивчення адаптаційних можливостей військовослужбовців на основі оцінки деяких соціально-психологічних і психологічних характеристик особистості, що відображують інтегральні особливості психічного і соціального розвитку.
Представник військової частини підтвердив, що кандидата було ретельно вивчено й результаті визнано придатним до проходження військової служби.
Суддя Ізяславського райсуду вирішив звільнити засудженого умовно-достроково від відбування основного покарання. Останнім днем відбування строку є день передачі громадянина до підрозділів Національної гвардії України.
За достроково звільненим був встановлений адміністративний нагляд на 12 місяць з такими обмеженнями:
- заборона перебування поза межами місця дислокації військової частини, з якою укладено контракт, та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром;
- заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі дислокації військової частини та місця перебування, визначеного безпосереднім командиром, без дозволу командира військової частини, з якою укладено контракт.
У службі – відмовлено
Того ж дня Ізяславський райсуд виніс ще одну ухвалу у справі щодо умовно-дострокового звільнення від відбування покарання для проходження служби за контрактом. Заявник – неодноразово судимий за різні злочини починаючи з 2009 року, в тому числі за умисне вбивство з особливою жорстокістю, неправдиве повідомлення про вибухівку, а у 2023-му Луцьким міськрайонним судом – за незаконне виробництво й збут наркотичних речовин засуджений до 9 років за ґратами. Покарання відбував у «Замковій виправній колонії (№ 58)».
– Аналізуючи історію кримінальних правопорушень, суд вказує на те, що матеріали подання не містять даних, що останній після звільнення з місць позбавлення волі та початку ведення воєнного стану в Україні (24.02.2022) добровільно звертався до відповідного РТЦК та СП з метою його мобілізації, а продовжив вчиняти кримінальні правопорушення пов`язані з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, за що двічі притягувався до кримінальної відповідальності, – йдеться в ухвалі суду.
Заразом суд звернув увагу на те, що засуджений періодично вчиняє дії, пов`язані з погрозами або насильством. Не робить висновків зі своїх минулих помилок, у більшості випадків повторює помилки. Стикаючись з проблемою, вчиняє перше-ліпше, що спадає на думку. Бувають прояви неадекватної до ситуації поведінки. Також 8 разів порушував умови режим відбування покарання.
– Суд зауважує, що Збройні Сили України при виконанні бойових завдань - це злагоджений колектив, де бійці розраховують один на одного, а не місце для перевиховання.
Відповідно до ухвали, засудженому було відмовлено у достроковому звільненні й прийняті на службу до Збройних Сил України.
«Не досидів» 4 роки й 3 місяці
У березні поточного року Хмельницький міськрайонний суд розглядав справу за поданням «Райковецької виправної колонії (№ 78)» щодо засудженого до 5 років позбавлення волі за крадіжку здійснену в умовах воєнного стану.
Згідно із матеріалами справи, які були подані до суду, засуджений придатний до військової служби за станом здоров`я, пройшов професійно-психологічний відбір, має достатній рівень фізичної підготовки для виконання обов`язків військової служби. На момент судового засідання, в ув’язненого залишилося невідбутих 4 роки 3 місяці 14 днів позбавлення волі.
Тому Хмельницький міськрайонний суд задовольнив клопотання й звільнив від відбування покарання раніше засудженого до проходження військової служби й встановив за ним адміністративний нагляд терміном на 12 місяців.
Читайте також:
Батько-одинак та ухилянт у СЗЧ: нові вироки за ухилення від мобілізації
Смерть і травми дітей через халатність. Як і за що на Хмельниччині карали батьків
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Ирина Ермакова
Ирина Ермакова reply Ирина Ермакова
багато ґ....,но є люди.В нас дуже
Валентин Дудаков reply Ирина Ермакова