28 жовтня – День бабусь та дідусів: історія, традиції, особливості свята

28 жовтня – День бабусь та дідусів: історія, традиції, особливості свята
Фото з відкритих джерел
  • Дізнавайтеся, навіщо дарувати вазони, чому не можна прибирати зі столу та як правильно привітати своїх найрідніших.  

Щороку 28 жовтня в Україні відзначають День бабусь та дідусів. Це дуже важливе, особливе й зворушливе свято, бо воно про любов, ласку, вдячність, нерозривний зв’язок поколінь. Адже з кожним роком ми дорослішаємо, проте для них однаково залишаємося улюбленими внуками.

Історія свята

Офіційно ж День бабусь та дідуся відзначають від 2009-го. Голландське квіткове бюро запропонувало визначити хоча б один день у році, щоб онуки дарували живі квіти своїм бабусям та дідусям, навідуючись до них.

Радили дарувати квіти в горщиках. Вони довго цвістимуть, нагадуючи про любов онуків. Вважалося навіть, що коріння тих квітів – це бабусі й дідусі, а молоді паростки – внуки й правники. Свято, запевняли, і стане символом отого нерозривного зв’язку між корінням і паростком.

Відео дня

Виникло питання – яку дату призначити? На допомогу прийшли історики, котрі спеціалізувалися на вивченні язичництва та культури слов’ян. Вони й порадили використовувати кінець жовтня.

Зв’язок сучасності з минулим

Сотні років тому в слов’ян існувало свято «Осінні діди» і припадало воно на кінець жовтня. Під час нього наші прадіди вшановували пам’ять померлих предків. Рік вони ділили на дві частини: світлу, що триває від березня до жовтня, й темну - від листопада до лютого.

Саме «Осінні діди» були початком нового, темного, року. Наші пращури вірили, що духи померлих родичів можуть їм допомогти.

У цей день господарі колись топили лазні й вся сім’я у них милася, після чого повне відро чистої води та новий віник залишали на порозі. 

На стіл газдині накривали на значно більше персон, враховуючи увесь-увесь рід. А за вечерею згадували кожного померлого родича по імені.

28 жовтня колись забороняли топити в печі, мити та забирати зі столу посуд. Потрібно було поводитися тихо, не галасувати.

Більшість людей запалювали свічки на підвіконнях, інколи збиралися і запалювали вогнища на пагорбах, щоб освітити шлях духам і вони мали змогу провести час з близькими.

Із настанням доби християнства, язичницькі обряди й вірування канули в Лету. Впродовж багатьох років 28 жовтня ніхто цього свята  не відзначав. Аж до 2009-го. Коли за сприяння істориків стародавні традиції предків-слов’ян знайшли відголос у сучасності. 

Яка різниця між цим святом і Днем людей похилого віку

Не всі літні люди, на жаль, мають онуків. Причини різні. Долі різні. Життєві обставини. Тому, вважають засновники свята, не коректно й навіть трохи образливо, що всіх людей похилого віку рівняють під одну гребінку. Та й 28 жовтня має стати днем згадки про тих, хто вибавив змалку, вклав душу, читав казки, хто завжди виживляє очі, очікуючи побачити дітей, внуків, правуків на стежині. У них – їхнє продовження. Вони – їхня гордітсь і надія.

Як відзначати день бабусь і дідусів

Усе дуже просто. Не маєте часу – зателефонуйте. Це всього кліька хвилин. Скажіть, як міцно любите.

Та ідеально, якщо поїдете до своїх бабусь і дідусів, обіймете, поцілуєте, подаруєте вазон чи будь-що. Основне ж - не подарунок, а ваша увага.

А ще краще, коли спільно з ними відсвяткуєте. На природі, вдома, в ресторані. Ваша турбота надихне їх, додасть сили та енергії.

Якщо ж узагалі ніяк вирватися чи зателефонувати, то просто надішліть картинку-вітання, як знак того, що пам’ятаєте та поважаєте. І всього два слова додайте: «Вітаю, люблю!»

Не відкладайте, бо час летить надто швидко, і вже завтра навіть може бути запізно!

Читайте також:

Церковний календар на листопад 2022: що відзначають віруючі

 

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (1)
  • Max Forosov
    Добре шо є добрі люди. Добре шо бабусі не довелося зимувати в потрощеній хаті.

keyboard_arrow_up