Чи можна в умовах війни користуватися камерами спостереження та відеореєстраторами? Ми розібралися

Чи можна в умовах війни користуватися камерами спостереження та відеореєстраторами? Ми розібралися
  • В Хмельницькому не проводяться прямі веб-транслянції з громадських місць. 

  • Однак у записі такі відео є й фрагменти з них можна зустріти у соцмережах. 

  • Чи не є це порушенням закону – дізналися в адвоката. 

Місто – під наглядом. В деяких громадських місцях встановленні камери відеоспостереження. Компанії, які цим займаються й посилання на їхні трансляції, можна знайти на сайті Хмельницької міської ради. 

У 2023-му Служба безпеки України закликала власників вуличних веб-камер припинити онлайн-трансляції, щоб не допомагати ворогу. Ми перевірили: посилання на такі в Хмельницькому наразі неактивні. Вони заборонені, адже на відео може потрапити переміщення військової техніки або ж самих військовослужбовців. 

Однак у соціальних мережах зустрічаються короткі відео з таких записів: мітингів, акцій тощо. В хмельницьких пабліках найбільш розповсюджені – фрагменти ДТП. У коментарях під одним із таких відео, яке опублікувало vsim.ua зі сторінки компанії «Глазок», користувачі обурилися тому, що в умовах воєнного стану проводиться відеозйомка міста. До слова, дана компанія має встановлені камери відеоспостереження на 35 вулицях міста. 

Відео дня

Ми розібралися чи законні камери відеоспостереження в громадських місцях і хто має право ними користуватися. 

Законів таких немає 

Журналістка vsim.ua звернулася за роз’ясненнями до адвоката В’ячеслава Тарадуди. Він зазначив: на законодавчому рівні, з початку повномасштабного вторгнення, жодних заборон на камери відеоспостереження введено не було. 

– Чи взагалі в нас заборонено в воєнний стан знімати пересування військової техніки чи військовослужбовців Це є заборонено. Більше ніяких заборон не існує. Вони закон не порушують, – зазначив адвокат. 

Однак юрист наголосив на тому, що згідно зі статтею 307 Цивільного Кодексу України, пряма зйомка людини без її згоди – заборонена. Тобто, якщо на записі видно обличчя. В такому випадку громадянин може звернутися до власника відео із проханням видалити його. Натомість у частині 2 цієї ж статті вказано, що у громадських місцях це дозволено. 

– Зйомка допускається, якщо вона проводиться відкрито, на вулиці, зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру. 

Відео можуть бути корисні в суді

В’ячеслав Тарадуда зазначив: часто такі фрагменти ДТП використовують у суді, як докази. Сам неодноразово звертався до цієї компанії за записом. 

– Будь-хто може звернутися. Я особисто до них звертався і вони за символічну суму, 50 гривень, надавали мені спокійно ці відеозаписи, які слугували досить непоганими доказами в суді й навіть кілька разів при розслідуванні ДТП це мало ключове значення. 

Варто зауважити: іноді ці відео все ж можуть не брати до уваги, як докази, адже потрібно довести законність його походження. Тут вже на рішення суду. 

– По-перше, щоб доказ став допустимим в кримінальному процесі – потрібне його легальне походження коли, наприклад, існує певна прив’язка і залежить від того яким чином вилучається ця інформація. Я зіштовхувався неодноразово з допустимістю таких відеоматеріалів. В чому суть була: деколи слідчі пишуть просто запит: «Надайте нам відеоінформацію за такий-то період» і на компакт-диску таке надається. 

Неодноразово ставало в суді, що невідомі технічні характеристики пристроїв, де він взагалі був встановлений і невідомо, яким чином взагалі працює ця відеосистема і чи неможливе було якесь втручання. Тобто питання допустимості як доказів цієї інформації – виключно на розсуд суду. 

Не існує абсолютно захищених систем 

Раніше, коментуючи використання увімкнених камер автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху, експерт з кібербезпеки, доктор юридичних наук, адвокат Ігор Воронов зазначив наступне: 

– Важливо зазначити, що, як правило, центральними дорогами всередині міст військова техніка не пересувається. Саме тому треба враховувати географічне розташування камер на дорогах, а також їх віддаленість від активних зон бойових дій. Можливо, вирішенням буде гнучке секторальне управління роботою камер в залежності від ситуації в певний період у певному місті. Саме тому має бути застосований гнучкий метод з урахуванням сьогоднішньої ситуації. Також необхідно провести ревізію стану інформаційної захищеності певних систем з урахуванням технічних особливостей відеокамер спостереження та програмного забезпечення, – про це експерт розповів у коментарі телеканалу I-UA.tv. 

Відеореєстратори все ще під «табу» 

26 квітня 2022 року Хмельницька обласна військова адміністрація, яку тоді ще очолював Сергій Гамалій, видала наказ про заборону використання відеореєстраторів в машинах. В разі виявлення такого пристрою, правоохоронні органи мають право зупинити транспортний засіб й змусити водія видалити записи. Наразі наказів про скасування попереднього – не було. 

Читайте також: 

Камери відеоспостереження розпізнаватимуть обличчя: новий проєкт презентували в поліції

Хто і що порушив? Підбірка ДТП у Хмельницькому і коментар інструктора

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (2)
  • Иван Соколов
    На дорогах працюют тоді і всім можна
  • Віталік Бернацький
    Не можна а треба, Закону в нас нема!!!

keyboard_arrow_up