26 квітня 1986 року, о 1:23, на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС стався потужний вибух. Він спричинив руйнування частини реактора та машинного залу. Спалахнула пожежа. Вогонь перекинувся на дах третього енергоблоку. Його гасили до 5 години ранку.
У середині самого четвертого блоку вогонь вдалося ліквідувати лише 10 травня, коли більша частина графіту згоріла.
- Від гострої променевої хвороби у перші місяці після вибуху загинула 31 людина. Радіоактивного опромінення зазнали 8,5 мільйона людей.
- У ліквідації наслідків аварії взяли участь близько 240 тисяч людей. Загальна кількість ліквідаторів за всі роки – понад 600 тисяч Близько 10% померли.
- У перші дні після аварії було евакуйоване населення 10-кілометрової зони, надалі зону евакуації розширили до 30 кілометрів. Було вивезено 115 тисяч людей. Їм забороняли брати з собою речі та домашніх улюбленців.
- Загалом в Україні радіоактивно забрудненими стали 2293 населених пунктів.
- У результаті катастрофи з сільськогосподарського користування було виведено понад 5 мільйонів гектарів земель.
Наприкінці 1986 року зруйнований реактор накрили спеціальним "саркофагом". За оцінками спеціалістів, під ним залишилося близько 95% палива, яке було в реакторі на момент аварії.
15 грудня 2000 року роботу Чорнобильської АЕС було припинено. У 2004 році було проведено тендер на проектування і спорудження нового "саркофагу" - Нового безпечного конфайнмента. 29 жовтня 2007 року почалися роботи. 29 листопада 2016 року Арку НБК було насунуто на об’єкт "Укриття" та введено в експлуатацію. За задумом проектувальників, нова споруда зможе вирішити проблему, як мінімум, на сто років.
8 грудня 2016 року Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй ухвалила резолюцію, якою проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу.
З моменту аварії пройшло уже 34 роки. Через відсутність людей, в чорнобильській зоні утворився умовний заповідник. Тут знайшла притулок безліч видів тварин та птахів. Ба більше, зараз до зони відчуження нерідко організовують екскурсії. Бажаючих побачити Чорнобиль на власні очі неймовірно багато. До слова, журнал Forbes навіть включив це місце до переліку "найекстравагантніших туристичних місць". Особливої популярності Чорнобиль набув після виходу однойменного мінісеріалу.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Галина Галина