Петра і Павла-2024: нова дата та що треба знати про цей день

Петра і Павла-2024: нова дата та що треба знати про цей день
Фото ілюстративне
  • Раніше це свято відзначали у липні. Відколи ПЦУ перейшли на новий церковний календар дата свята змінилась.

Завтра, 29 червня віряни відзначають День апостолів Петра та Павла. Раніше це свято відзначали у липні в одну й ту саму дату. Відколи ПЦУ перейшли на новий церковний календар дата свята змінилась.

Так, за старим церковним календарем, свято Петра і Павла було 12 липня. До цього дня за церковними традиціями дотримуються Петрівського посту. Піст недовгий: може тривати від 8 до 42 днів. Починається через тиждень після Трійці. Якщо Трійця дуже пізно, як цього року, то піст скасовується.

Історія церковного свята Петра і Павла

Петро і Павло – святі апостоли, що мають звання первоверховних. Найшанованіші в християнській церкві. Про історію апостолів можна дізнатися з Нового Завіту, а також праць інших християнських авторів. 

Відео дня

За біблійними переказами Петро був рибалкою і став учнем Ісуса Христа. Саме Петро був єдиним апостолом, що заступився за Ісуса, коли його прийшли заарештовувати. Петро також був очевидцем Преображення Господнього, яке відбулося на річці Фавор. А після Вознесіння Спасителя він став ревним послідовником та проповідником християнства. За це апостол поплатився своїм життям у Римі.

Про апостола Павла також можна дізнатися із Святого Письма. За земного життя Ісуса Христа він не знав Спасителя, приєднався до апостолів вже після Розп'яття та Вознесіння. Апостол Павло спочатку переслідував християн, а потім став одним з найревніших прихильників Ісуса. Йому явився сам Ісус у видінні, і він став його учнем і послідував за християнською вірою. Апостол Павло заснував храми у Греції, Малій Азії, Сирії, Македонії та інших регіонах тодішньої Римської імперії. Павло подорожував світом поширюючи учення Ісуса Христа, за це і був заарештований. Разом і з Петром опинився в Римі, де їх стратили за християнські вчення в один день.

Таким чином, обоє апостолів були страчені за свої переконання, але завдяки їм християнство продовжило поширюватися. Вони уособлюють неперервну Церкву. 

Свято Петра і Павла: традиції

Серед українського народу це свято було символом настання літа, необхідністю вже починати готуватися на осені. «Петрів день», як його називали наші предки, вважався такою собі «верхівкою літа». В Україні день зазвичай починався з генерального прибирання, будинки білили, вивішували рушники.

Вранці віряни йшли до церкви на богослужіння. А після цього господині готували сирні бабки, якими пригощали всіх членів родини. За легендою цю страву любили самі Петро і Павло, регулярно вживали їх під час своїх подорожей світом.

Існували й народні прикмети, пов'язані з цим днем. Так, вірили, якщо цей день холодний, то рік буде голодним. А ще казали, якщо на Петра спека, то на Різдво буде холоднеча.

Що не можна робити 29 червня

У цей день, як в інші релігійні, забороняється займатися важкою фізичною працею. Не варто купатися у водоймах. Та не рекомендують вінчатися.

Читайте також: Збір врожаю на Хмельниччині розпочався раніше

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up