Закон про мобілізацію: що зміниться для жителів Хмельниччини

Закон про мобілізацію: що зміниться для жителів Хмельниччини
  • Сьогодні, 18 травня, в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію.

  • Що зміниться для військовозобов'язаних, дізнавайтесь в матеріалі.

Новий закон про мобілізацію в Україні набув чинності сьогодні, 18 травня 2024 року. Його норми стосуються військового обліку, призову, відповідальності для ухилянтів і не тільки.

РБК-Україна підготувало гайд за новими правилами.

Хто має оновити дані, коли та як це зробити

Таку процедуру мають зробити чоловіки віком від 18 до 60 років в ТЦК. Їм потрібно надати номер телефону, електронну пошту та адресу проживання. Дедлайн — до 16 липня включно. За несвоєчасне оновлення даних загрожує адміністративна відповідальність розміром у 17 000 гривень.

Відео дня

Дані можна оновити в ТЦК, а також в ЦНАПі. Можна і через і через мобільний додаток електронного кабінету. Його теж запустили сьогодні, 18 травня, реєстрація – добровільна. Повісток у е-кабінеті не буде.

Вимога поширюється на військовозобов’язаних, призовників, резервістів та жінок-медиків, які вже стоять на військовому обліку.

Українців, які не оновили дані закордоном, обмежать в наданні консульських послуг. Зробити це можна дистанційно через е-кабінет чи зв’язавшись телефоном або електронною поштою з ТЦК.

Не актуалізовувати дані можуть тільки зняті з військового обліку (це має бути відмічено у військовому квитку).

Хто вручає повістки та навіщо мати при собі військовий квиток

Повістки, як і раніше, будуть вручати представники:

  • ТЦК;
  • виконавчих органів місцевої влади;
  • керівництво державних органів;
  • підприємств;
  • навчальних закладів та ОСББ. 

Поліція не вручатиме повістки. Але поліцейські продовжать розшукувати потенційних ухилянтів та доставляти їх до військкомату.

Де можна вручити повістку.

Це може відбуватися на вулиці, на роботі, за місцем проживання, у громадських місцях, на блокпостах тощо.

А ось перевіряти військово-облікові документи зможуть ТЦК, прикордонники та поліція. На їх вимогу треба буде пред’явити посвідку.

Як і раніше, пропустити явку до ТЦК можна лише з поважних причин: хвороба, смерть близького родича, стихійне лихо чи обстріл. Проте протягом 3 днів треба повідомити обставини неявки, а протягом 10 днів - з'явитися до військкомату.

Відстрочка та бронювання: кого не мобілізують

Згідно із законом, під мобілізацію потрапляють військовозобов'язані у віці від 25 до 60 років. Це не стосується жінок-медиків, вони можуть служити лише за бажанням.

Також визначено перелік категорій, які мають право на відстрочку. Йдеться, зокрема, про заброньованих. Наприклад, судді, працівники органів військового управління та чиновники категорії "А". А також чиновники категорій "Б" та "В", працівники критичних підприємств, але бронь - не більше 50% від числа військовозобов'язаних. В окремих випадках можуть бути винятки.

Відстрочку можуть отримати чоловіки за станом здоров’я або сімейним станом.

Мобілізації не підлягають особи з інвалідністю, тимчасово непридатні (на 6-12 місяців), багатодітні батьки, батьки-одинаки, батьки дитини з інвалідністю до 18 років, батьки прийомних дітей віком до 18 років, зайняті доглядом за хворою дитиною, дружиною, близькими родичами“, – повідомляють колеги.

Детальніше про те, хто зможе отримати «бронь» за новим законом про мобілізацію – дізнавайтесь в окремому матеріалі.

А ось звільнені з полону та звільнені у запас можуть мобілізуватися добровільно.

Щодо студентів, то мобілізувати можуть як заочників, так і претендентів на другу освіту. 

З 4 травня цього року скасовали статус “обмежено придатний”, тому до лютого 2025 року особам, які мали цей статус раніше, потрібно пройти повторну ВЛК.

Не лише штрафи. Як каратимуть ухилянтів

Штрафи для ухилянтів збільшуються у рази. Порушення правил військового обліку, згідно зі ст. 210 КУпАП, тягне штраф 17 000 гривень та 25 500 гривень (за повторне). Такі заходи вживаються, якщо особа не стоїть на військовому обліку або не оновила дані.

За відмову від повісти чи неявку до ТЦК загрожує така ж сама грошова відповідальність згідно зі ст. 210-1 КУпАП.

Якщо ж військовозобов’язаний не прибув за повісткою, то його може розшукувати поліція, а суд — призупинити дію водійських прав.

Однак, як і раніше, за відмову від "бойової повістки" та явки на збірний пункт після медичної комісії настає кримінальна відповідальність. ТЦК передає матеріали слідчим органам, на підставі яких суд може засудити до позбавлення волі терміном від 3 до 5 років.

Що змінюється у виплатах для військових

Українські військові одержують грошове забезпечення, яке становить не менше 20 130 гривень. Воно розраховується з окладу, надбавок за звання, вислугу років та особливості служби.

По 30 тисяч гривень доплачують за бойові завдання не на першій лінії. По 50 000 гривень - за бойові завдання у складі органів військового управління на першому ешелоні оборони чи наступу. По 100 000 гривень - за безпосередню участь у бойових діях.

З квітня виплачуються доплати по 70 тисяч гривень тим, хто воює "на нулі". Але лише за кожні 30 днів виконання бойових завдань. Таким чином, бійці на передовій за 30 днів "на нулі" можуть отримати щонайменше 190 000 гривень.

Передбачено "мотиваційний пакет". Зокрема, компенсація 50% першого внеску за іпотекою та виплати по 100 000 гривень після першого та другого року служби. Також протягом трьох місяців після укладання першого контракту обіцяють сертифікат на покупку авто у розмірі 150 тисяч гривень.

За знищену чи трофейну техніку встановлено винагороду у розмірі від 11 500 до 870 000 гривень.

Замість строкової служби діятиме базова військова підготовка.

Почнеться вона з 1 вересня 2025 року у всіх вишах незалежно від форми власності, а пройти її мають чоловіки віком від 18-25 років. Дівчата можуть зробити це за бажанням.

На період воєнного стану базова підготовка триватиме три місяці. Один місяць - загальновійськова, два - професійна. У мирний час загальний термін становитиме п'ять місяців. Програма включатиме теоретичні заняття з загальновійськових дисциплін та практичну частину. Остання займе щонайменше 70% від загального навчання.

Читайте також: Міноборони запускає застосунок Резерв+ для оновлення даних онлайн: деталі

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up