Преображення Господнє і Яблучний Спас: нова дата та традиції свята

Преображення Господнє і Яблучний Спас: нова дата та традиції свята
  • 6 серпня православні хмельничани відзначатимуть велике свято — Преображення Господнє та Яблучний Спас.
  • Це дата за новим новоюліанським календарем, на який церква перейшла минулого року.

У вівторок, 6 серпня, православні мешканці Хмельниччини відзначатимуть велике свято — Преображення Господнє та Яблучний Спас. В минулому році українська церква перейшла на новоюліанський календар, тому всі церковні дати перенеслися на 13 днів раніше. 

Свято Преображення має не лише глибоке релігійне значення, але й багатий культурний контекст. У цей день християни дотримуються традицій, пов’язаних з освяченням яблук та інших фруктів нового врожаю.

Про історію свята розповіли у пресслужбі Православної церкви України.

Відео дня

Преображення Господнє: історія свята

Згідно з біблійними переказами, Преображення Господнє сталося на горі Голгофі. Одного разу Ісус Христос разом з апостолами Яковом, Петром та Іваном відправився туди, щоб помолитися. Сталося це за 40 днів до того, як його розіп'яли на хресті. Поки Син Божий молився, учні спали, оскільки дуже втомилися з дороги. Згодом апостоли побачили, що обличчя Господа сяє, а на ньому з'явився одяг білого кольору.

Коли на Голгофу піднялися пророки Ілля та Мойсей, то вони стали свідками того, як з неба почав лунати голос. Ось якими були його слова: "Це Син мій улюблений, якого я полюбив. Йому коріться". Так Ісус Христос отримав людську та божественну сутності.

Історія свята Яблучного спаса бере свій початок у дохристиянські часи – наші предки вважали, що саме з цього дня природа "повертає" на осінь. Слов'яни не їли яблук із нового врожаю до Яблучного Спаса, це вважалося поганою прикметою. Коли на Русі з'явилося християнство, то Яблучний Спас збігся зі святом Преображення Господнього – саме в цю дату послідовники Ісуса дізналися, що саме він і є Син Божий.

Що треба робити у свято

Преображення Господнє вважається третім великим святом після Великодня і Різдва. В цей день прийнято йти до церкви на Божественну літургію з кошиками, в які кладуть яблука.

На свято прийнято освячувати яблука та інші сезонні фрукти: виноград, сливи, ранні груші тощо. Ця традиція йде корінням ще в часи Старого Завіту: «Початки плодів землі твоєї принось у дім Господа, Бога твого». Вона нагадує нам про те, що все на цій землі – від Бога, що «ми Ним живемо‚ і рухаємось‚ і існуємо», поділились в ПЦУ.

У цей день обов'язково потрібно з'їсти шматочок яблука з медом. За повір’ям, яблука на Спас набувають цілющої сили. А також сезонними фруктами потрібно пригостити родичів, сусідів і жебраків.

Ще одна традиція на Яблучний Спас – робити пісну випічку з яблуками.

6 серпня християни до того ж відвідують могили померлих родичів.

Преображення Господнє: що не можна робити

  • Заборонено прибирати у будинку, працювати у саду або на городі, займатися ремонтом.
  • Не можна вінчатися та справляти весілля, оскільки триває Успенський піст.
  • Не варто займатися рукоділлям: шити, в'язати та вишивати.
  • Не рекомендується сваритися, лихословити та злитися.
  • Не слід влаштовувати гучні гуляння та розважатися.

Яблучний Спас припадає на половину Успенського посту, а це означає, що віряни не можуть дозволити собі порушити харчову аскезу. Втім дозволяється скуштувати трохи риби і скуштувати святкової випічки з яблуками, але всі страви обов'язково мають бути пісними

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (2)
  • Сергей Степанов

    🥵
  • Игорь Панасюк

    Це жиди пархаті так придумали.Стефа ваф..ст кончений

keyboard_arrow_up