У Хмельницькому фіксують шкідливу якість повітря — коментар фахівців

У Хмельницькому фіксують шкідливу якість повітря — коментар фахівців
  • Чому у Хмельницькому та інших містах України стало важче дихати — пояснюють в Укргідрометцентрі.

У Хмельницькому зафіксували погіршення якості повітря. Хоча небо над містом залишається ясним і без смогу, показники забруднення зросли до шкідливого рівня.

Про це свідчать дані сервісу SaveEcoBot.

За інформацією SaveEcoBot, станції моніторингу на вулиці Володимирській та вулиці Одухи фіксують шкідливий рівень забруднення повітря. Це може викликати ускладнене дихання, головний біль або загальне погіршення самопочуття, особливо у людей із захворюваннями серця і легень, дітей та літніх людей.

У Хмельницькому зафіксували погіршення якості повітря
У Хмельницькому зафіксували погіршення якості повітря

Чому повітря погіршилось

Фахівці Українського гідрометеорологічного центру розповіли, чому зараз фіксується погіршення якості повітря.

"У зимовий період у містах може фіксуватися підвищене забруднення повітря навіть за відсутності туману та за візуально ясного, блакитного неба. У таких випадках мова не йде про смог у класичному розумінні, а про накопичення забруднюючих речовин у приземному шарі атмосфери.

Найчастіше в цей період зростає концентрація дрібнодисперсних частинок PM2.5 — твердих і рідких частинок діаметром до 2,5 мікрометра, які не завжди помітні візуально, але можуть негативно впливати на якість повітря", — йдеться у повідомленні.

Тут пояснили основні джерела таких забрудників:

  • Транспортні викиди — вихлопи автомобілів, особливо дизельного транспорту.
  • Опалення — спалювання твердого палива (вугілля, дров, пелет) та газу в приватному секторі й на промислових об’єктах. У холодний період інтенсивність опалення зростає, а разом із нею — і обсяги викидів.

Чому забруднення накопичується?

Зараз переважає антициклон — це стабільна, суха й безвітряна погода. За таких умов:

  • майже немає вітру, який міг би розсіяти забруднення;
  • холодне повітря затримується біля землі, не даючи шкідливим речовинам підніматися вгору;
  • домішки поступово накопичуються саме там, де люди дихають.

"Саме тому за зимової антициклональної погоди, зокрема у великих містах із значними обсягами викидів, може спостерігатися погіршення якості повітря без ознак смогу та за візуально чистого неба", — кажуть в Гідрометцентрі.

Інформацію про погіршення якості повітря у Хмельницькому офіційно підтвердили у міській раді і також пояснили, що саме вплинуло на показники.

Як повідомили фахівці управління з питань екології, вони перевірили дані індикативної станції моніторингу ENVEA Cairnet, розташованої на вулиці Кам’янецькій, 2.

За результатами спостережень, перевищень гранично допустимих концентрацій сірчистого газу, сірководню, чадного газу, аміаку та пилу PM10 не зафіксували.

Водночас зафіксовано перевищення за двома показниками:

    •    PM2.5 — 60,45 мкг/м³ при нормі 25 мкг/м³;

    •    діоксид азоту (NO₂) — 22 мкг/м³ при нормі 21 мкг/м³.

У міській раді пояснюють: основна причина — погодні умови та сезонні чинники. У холодну пору року шкідливі домішки затримуються біля поверхні землі та не розсіюються, а накопичуються у приземному шарі повітря.

Крім того, взимку зростає використання індивідуального та твердопаливного опалення. Саме воно є одним з основних джерел дрібнодисперсного пилу PM2.5. Ситуацію також ускладнює активна робота бензинових і дизельних генераторів під час блекаутів — вони додатково викидають у повітря тверді частинки та оксиди азоту.

Ще один фактор — транспорт. У холодну погоду двигуни працюють менш ефективно, через що збільшується кількість шкідливих викидів, зокрема діоксиду азоту.

Фахівці зазначають: для більшості мешканців ситуація не є критичною. Водночас людям із груп ризику — дітям, літнім людям та тим, хто має захворювання органів дихання чи серцево-судинної системи — радять обмежити перебування на відкритому повітрі, особливо у вечірній час. У разі погіршення самопочуття рекомендують використовувати захисні маски.

Читайте також: Трагедія у Хмельницькому районі: троє людей отруїлися чадним газом

Подякуй журналісту гривнею icon Подякуй журналістці гривнею
Юлія Номировська
Юлія Номировська - авторка цього матеріалу. Ви можете подякувати їй та надихнути на нові корисні матеріали
Закинути на Банку

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (11)
  • Валері
    То все казочки для дебілів ...  В Хмельницькому промисловості нуль. А викиди , то все більше димлять котельні, що гріють воду. А забруднення напевно десь аж з Китаю ...
  • Віталій Українець
    Місто має перейти на чисту енергію.
  • Stavs'kiy Kostya
    В області теж !!! Чорти пишить правду!
  • Борис Кульбачный
    Це фейк ! Мороз  -15 !!!

keyboard_arrow_up