За словами хмельничанки Юлії, яка побувала у Золочеві під час одного із лицарських турнірів, замок залишив у її пам’яті яскраве враження.
- Він у дуже гарному стані: охайне подвір’я, прикрашене скульптурами, клумбами, фонтанами та альтанками. Та головна його особливість, що відрізняє від інших пам’яток, - це те, що на території замку стоїть одразу два палаци, - розповідає мандрівниця.
Золочівський замок має вигляд чотирикутника, захищеного високими валами та п’ятикутними бастіонами. На подвір’ї стоїть двоповерховий палац в стилі ренесансу, а перпендикулярно до нього – Китайський палац. І хоча ознак китайської архітектури тут не знайдеш, саме такою її, мабуть, уявляли давні будівничі. Зараз у Китайському палаці діє експозиція східного мистецтва, відбуваються чайні церемонії.
Є в історії замку і сумні сторінки. Наприклад, під час угорського панування тут був суд і в’язниця, потім катівня НКВС, база німецьких фашистів, за радянських часів – училище.
Однак з одним володарем замку – польським королем Яном ІІІ Собеським – пов’язана романтична історія кохання.
Молодий король закохався у 15-річну француженку Марію Казиміру д‘Аркуін з першого погляду. Та одружитися вони змогли лише через дев’ять років. Вони прожили разом тридцять років, народили 13 дітей (з них вижило лише четверо). Король писав коханій дружині ніжні листи, які зараз опубліковано.
Однак польська знать не любила іноземку, за спинами короля ходили плітки, що Марія керує ним. І Золочівський замок став тим місцем, де королева усамітнювалася та відпочивала від «злих язиків». Саме вона збудувала тут Китайський палац.
Після смерті Яна ІІІ усі його маєтки відійшли Марії. Однак вона тут жити не змогла, повернулася у Францію, але слідкувала за своїми володіннями, отримувала щорічний звіт про стан замків та прибутки.
Серед місцевих жителів досі ходять перекази, що сміливці, які лазили у замкових підземеллях, бачили там привид жінки – Білу Пані.
Є й інша історія про привида – Чорного лицаря. Він то ходить коридорами замку, то стукає у приміщення до реставраторів.
Не менш загадковими є камені на території замку. Їх знайшли у селі Новосілки Золочівського району та привезли у замок. Ймовірно, це все, що залишилося від Новосільського замку, повністю зруйнованого у XVI столітті.
На одному камені висічені літери, схожі на готичні. Однак ніхто не знає, що там написано. Є версія, що це ставропольська мова, якою користувалися до середини XIV століття. Таку версію висунув референт Папи Римського, який побував у Золочеві під час візиту Папи до Львова. Він упізнав у написі одну літеру.
На іншому камені зображено два вінки – квітучий, що символізує життя, та терновий, що символізує смерть. А між ними – дірочка.
- У дірочку потрібно засунути палець і загадати бажання. Якщо воно матеріальне, треба повернути палець в сторону тернового вінка, якщо духовне – до квітучого, - розповідає хмельничанка. – Якщо ж бажання не збулося, треба знову їхати до Золочева і спробувати ще раз.
Подвір’я замку прикрашають скульптури
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.