Важко уявити, що колись місто не було забудоване, як зараз, а вулиці мали зовсім інший вигляд.
Чимало місць не змінилися з роками, проте є і такі, яких час не пошкодував.
Редакція vsim.ua пропонує вам здійснити екскурс у минуле і поглянути, як змінилося місто впродовж шістдесяти років.
Незабудований центральний ринок, стадіон “Динамо”, тролейбуси на Проскурівській… Все це та багато іншого залишається у спогадах мешканців Хмельницького. Час спливав швидко, і знайомі місця змінили свій облік або поступилися місцем своїм архітектурним братам.
Сьогодні пропонуємо вам відправитися у подорож в часі, переглянути старі фотографії та порівняти, як змінювалося місто впродовж шести десятиліть.
У післявоєнні роки у кварталі, що межував із вулицями Котовського та Тельмана (нині Проскурівського підпілля та Вайсера) з’явився невеликий ринок. На початку 1950-тих його істотно розширили й побудували головний вхід та торгові ряди. З цього часу цей базар став Центральним ринком міста. У 1960-х роках перед головним входом спорудили великий критий павільйон, де для торгівлі різними товарами відвели окремі місця. Фото 60-х років.
Ось так виглядав місток через річку у післявоєнний час. Сьогодні на його місці красується білий міст, який став місцем зустрічі хмельничан перед входом у парк імені Чекмана.
До 1938 року в будинку лялькового театру знаходилося окружне відділення НКВС, а потім, аж до початку війни — особливий відділ НКВС 5-ї армійської кавалерійської групи. Після звільнення Проскурова у будинку влаштувалося обласне відділення НКВС. А на місці ЦУМу до і після війни стояли господарські будівлі «особистів» — стайня, гаражі, склади і невеличка одноповерхова споруда, де перебували черговий, телефоніст, охорона, кілька камер попереднього ув’язнення.
У вересні 1966-го в Хмельницькому почалося будівництво центрального універмагу. Роботами керував майстер БМУ «Цiвiльбуд» Володимир Вержбицький.
А чи пам’ятаєте ви про цей заклад? Засклена будівля прикрашала територію біля теперішньої зупинки “Філармонія”. Фото зроблене у 1965 році. Тоді будівля мала дещо консервативний вигляд. Сьогодні кафе уже немає, на його місці побудований магазин господарських товарів.
Існує фактично з моменту виникнення поселення Плоскирів, як частина дороги на Летичів. Після пожежі 1822 р., коли згоріли майже всі будівлі Проскурова, був складений генеральний план забудови міста, розроблений губернським землеміром В.Рудлицьким та архітектором Геслером. У другій половині XIX ст. вона інтенсивно забудовується й стає центральною вулицею Проскурова. У 1921 р. Олександрівську перейменували на вулицю 25-го Жовтня (на честь Жовтневої революції 1917 р.). В 1985 р. вулиці дали ім'я Леніна, але вже в 1991 р. цю постанову скасували і центральна вулиця отримала назву — Проскурівська. У наш час Проскурівська - одна з головних і найсвятковіших вулиць міста.
Фото 1970-тих років. На ньому - перехрестя вулиць Карла Маркса (тепер - Подільська) і Міхаіла Фрунзе (Кам'янецька). Подільська розширилась, а будинки виросли на кілька поверхів.
Про це перехрестя, та про те, яким був дім з вежею (у правій частині фото) у 1930-тих роках згадує Емануіл Коренбліт у своїй автобіографічній книзі "Жестокий век".
Спершу здається, що з 60-х років нічого не змінилося. Міст, як міст, набережна, як набережна. Однак до завершення будівництва міст був вужчий, а на його фоні не височіли багатоповерхівки та ТРЦ “Оазис”.
Історія створення головної спортивної арени в Хмельницькому бере свій початок у 20-х роках минулого століття. Саме тоді в Проскурові з кожним роком все більшу популярність серед населення завойовував спорт й тому було прийняте рішення переобладнати під стадіон місцевий іподром. З 1990 року в історії стадіону почалася чорна смуга, що тривала майже десятиліття: кожні 2-3 роки головна спортивна арена міста переходила з рук у руки, змінюючи своїх господарів, власників, орендарів. Тим часом споруда прийшла у запустіння і почала руйнуватися. Нарешті, на початку 2000 року міська рада прийняла стадіон у комунальну власність міста, і з'явилась надія на приведення у нормальний стан спорткомплексу «Поділля». Тодішній мер міста М.Чекман вийшов з ініціативою провести повну реконструкцію стадіону. Будівельні роботи розпочалися у листопаді 2001 року, а у вересні 2003 року стала до ладу перша черга нового стадіону. Фото 60-х років.
До будівництва звичного нам ЦУМу центральним універмагом міста називалась саме ця будівля. Сьогодні - це торгівельний центр “Дитячий світ”. На території ТЦ уже не так багато зелені, як було раніше.
У той час пляж був у протилежному від звичного для нас боці. Якщо дивитися з мосту на Острів Кохання, пляж був на лівому боці, а не на правому, як зараз. У наш час на місці пляжу облаштована набережна, а бажаючі можуть покататися на катамарані.
Все ті ж 60-ті роки. Тоді ще знайомий парк імені Шевченка мав зовсім інший вигляд. Але і досі не втратив свого шарму. Парк сьогодні прикрашають клумби та фонтани. Прохід став вужчий, з’явилися і місця, де можна присісти і помилуватися красою парку.
Будівлю кінотеатру «Планета» часто вважають ратушею Плоскирова-Проскурова. Хоч насправді це не так, адже це — колишнє пожежне депо з каланчею, збудоване в 1954 році, але це основний архітектурний елемент центру міста, неофіційний символ. У 2004 році на ньому розмістили годинник, як на справжній ратуші. Сьогодні вежу прикрашає новий годинник, а на будівлі пожежного депо встановлений світлодіодний екран.
Пам’ятка архітектури місцевого значення. Колишній будинок офіцерів зведено в 1939 році, зараз тут знаходиться навчальний корпус Хмельницького Університету Управління та Права (вул. Проскурівська, 57).
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram та Instagram.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.