У низці міст України здорожчала вода: як ситуація на Хмельниччині

У низці міст України здорожчала вода: як ситуація на Хмельниччині
 • У Славуті для окремої категорії споживачів здорожчала вода. 

 • Рішення пояснили підвищенням цін на світло, обладнання й зарплату. 

 • У Хмельницькому тарифи не змінилися, однак потреба у їх перегляді є.

У низці міст України скоригували тарифи на водопостачання та водовідведення. Зокрема у Чернівцях вартість на кубометр збільшилася на 58,7%, у Коцюбинському неподалік Києва – на 69,5%, а у Дніпрі взагалі на 255%. Не минулося і на Хмельниччині: збільшилися тарифи на воду у Славуті на понад 23%. Це стосується саме бюджетних установ й підприємств, а не населення. 

Для чи не усіх водоканалів країни питання коригування вартості води для населення є нагальним. Та не всі це можуть зробити. За тарифи у більшості великих міст України відповідає Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП), а у містах з населенням до 100 тисяч осіб ці обов’язки покладені на місцеву владу. Так і виходить: ті, що відповідають самі за себе – коригують вартість кубометрів. як у тому є потреба, інші залежні напряму від регулятора. Хоча влітку минулого року НКРЕКП уже готова була ввести нові тарифи та через критику з боку Президента Володимира Зеленського й Уряду – рішення скасували. А ось як могли б виглядати ціни на воду зараз. 

Відео дня

Здорожчання світла не єдиний аргумент  

У Славуті з 10 липня 2024-го вартість кубометра води здорожчала на понад 23%. Ці зміни стосуються безпосередньо споживачів, які не користуються централізованим водопостачанням та водовідведенням. А це: бюджетні установи, підприємства, організації й інші. Для населення нічого не змінилося. 

Послуги

Тариф, грн./куб.м. без ПДВ

Тариф, грн./куб.м. з ПДВ

Централізоване водопостачання

34,11

40,93

Централізоване водовідведення

30,93

37,12

Славутський міський голова Василь Сидор пояснив журналістці vsim.ua: вимушені були піти на такий крок. Здорожчання вартості електроенергії, розхідних матеріалів, пального і підвищення заробітної плати – все це чинники, які вплинули на це рішення. 

– Передбачений один тариф, але у зв’язку з меморандумом, який підписав Уряд і зобов’язав нас тарифи на водопостачання не переглядати для населення. Хоча держава переглядає і зарплату, і електроенергію - зараз за останній місяць виросла на 25%, і ще матеріали. Тариф складається: електроенергія та зарплата - 92%, електроенергія 35% відсотків, зарплата 55%, далі є матеріали, амортвідрахування, а загалом це пальне і матеріали, десь треба підвезти машину, відремонтувати машину. Але не закладається рентабельність ціни, не закладається неінвестиційна складова - заборонено закладати, – каже Василь Сидор. 

Мер додав: через все це підприємство зазнає збитків і накопичує борги, в тому числі за електроенергію. Тому з міського бюджету змушені виділяти додаткові кошти на підтримку комунальників: цьогоріч заплановано 6 мільйонів гривень. Однак довго протягнути на таких тарифах не зможуть. Переглядати вартість кубометра для населення теж потрібно. 

– Ми платимо не за воду, а за послугу водопостачання та водовідведення. Вода це мінімальна ціна, якщо взяти куб води це получається 20-30 копійок. Ми платимо за послугу, щоб воду підняти, очистити, привести її в норму (потрібне й іонізування, і від заліза очистити) бо скважини, які ми підіймаємо, там 150-155 метрів вода – вона не придатна для вживання, але для технічних цілей. Водовідведення така ж процедура. Сьогодні реальна послуга складає близько 40 гривень – це без рентабельності, щоб закрити мінімальні затрати. Це без зарплати (сьогодні 13 500 гривень з податками) ще електроенергія, за яку ми платимо. Тому сьогоднішня ціна – це близько 75-80 гривень. Це дасть можливість хоча б не накопичувати борги по електроенергії, – пояснив Василь Сидор. 

Тариф не коригували з 2021-го 

У міському комунальному підприємстві «Хмельницькводоканал» розповіли: тарифи для населення не змінювалися вже три роки. З першого червня 2024-го лише відбулося підвищення для юридичних осіб. У тариф закладається низка показників, які з 2021-го зазнали суттєвих змін, як от електроенергія. 

– Підйом води – це електроенергія, матеріали, ремонти автомобілів, матеріали на ремонти – це витрати на підприємстві. Ще засоби захисту – це все, що постійно оновлюється. Ми вже формуємо списки на наступний рік, а ціни ж то з кожним роком ростуть – абсолютно на будь-що. А ціна на воду залишається на тому ж місці, – розповіла у коментарі vsim.ua заступниця директора з обліку та розрахунків МКП «Хмельницькводоканал» Оксана Ількова. 

Посадовиця додала: навіть підвищення до 20 чи 25 гривень за кубометр суттєво проблему не вирішить.

– Мінімальні потреби – щонайменше на 50% підвищити. Треба, щоб куб водопостачання, водовідведення коштував хоча б гривень 35 – тоді частину витрат можна б було покрити. Тому, що якщо він буде 20 гривень чи 25 – ми все одно з теперішніми цінами на електроенергію не витягнемо. Зараз я говорю орієнтовно і якщо не помиляюся, ми платимо лише за підйом води 25 мільйонів гривень. 

Починати треба не з тарифів 

Голова спілки споживачів України Олег Попенко в коментарі vsim.uа розповів: починати треба не з підняття тарифів, а з модернізації самих водоканалів. Як зазначив експерт, використовуючи сучасне обладнання вдасться значно зекономити на електроенергії, яка в середньому складає третину тарифу. І вже тоді можна говорити про підвищення ціни на воду для населення. 

 – Модернізація  – це заміна обладнання на енергоефективне, заміна мереж, тому, що на сьогодні втрата ефективності насосної групи, яка стоїть, може бути покращена на 50-60%, адже там старе обладнання, яке їсть значно більше електроенергії, ніж сучасне. Сучасні системи автоматичного управління, які також можна встановлювати. Це все напряму впливає на собівартість водоканалів. Тому, якщо провести модернізацію водоканалів, в такому випадку водоканал отримує зменшення витрат на собівартість продукції й тоді ситуація змінюється. Тому, що менше коштів потрібно буде, щоб підіймати воду й відповідно тариф, – розповів Олег Попенко. 

Читайте також: 

Уряд підвищив тариф на електроенергію для населення з 1 червня: деталі

З 1 червня зростуть тарифи на воду для підприємців

Частина Хмельницького два тижні буде без гарячої води (АДРЕСИ)

Де 10 липня у Хмельницькому не буде води

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (4)
 • Tereshenko

  80 грв. за куб? Щось таке пишуть, ніби вони десь з іншої планети.
 • Tereshenko

  Наша сім'я навіть по старих тарифах не має чим платити. За кордон чоловіків не випускають - не дають заробити, з РФ перекази закрили (від родичів, чи хто там працював тепер не може отримати зароблені кошти), в середині країни ніде не виплачують обіцану зарплатню. То з чого платити тарифи? Ціни на ліки з початком війни піднялися навіть на деякі у три рази. Комуналка має бути під час війни БЕЗКОШТОВНОЮ. В багатьох людей кормильці в окопах.
 • Олег

  Які підвищення,і так життя не мед...
 • Читач90

  На все піднімайти тарифи - на воду, на газ, на світло. Добре що уряд на 2025-2027 роки заморозив підняття мінімальної зарплати та пенсій. Війна ще нас мало вбиває, то вони доб'ють.

keyboard_arrow_up