Ліки, на які з 1 квітня мешканцям Хмельниччини потрібен рецепт: деталі

Ліки, на які з 1 квітня мешканцям Хмельниччини потрібен рецепт: деталі
Фото uezd.com.ua та з відкритих джерел
 • Від 1 квітня електронний рецепт потрібен буде на засоби для зниження артеріального тиску, гормональні препарати, деякі популярні знеболювальні, вітаміни, мазі й креми та навіть протизаплідні.

У суботу, 1 квітня, Міністерство охорони здоров'я запускає третій етап введення електронних рецептів на ліки. Там переконані: це спростить процес призначення ліків, зробить його ефективнішим та сучасним, а також дозволить посилити контроль за відпуском рецептурних ліків у аптеках.

З турбою про людей

Тож, від 1 квітня всі рецептурні препарати в Україні почнуть продавати не тільки за паперовими, а й за електронним рецептом. Серед них і протизастудні засоби, і знеболювальні, від тиску, серцевих недуг, деякі вітаміни й навіть - протизаплідні. Більшість українців звикли купувати їх в аптеці без жодного рецепта й часто - без консультації з лікарем. Тепер – зась. МОЗ вирішило потурбуватися про здоров’я людей.

«Якими б звичними та безпечними не здавалися ці ліки, їх застосування несе підвищений ризик, - полохають фахівці. - Неправильне вживання цих ліків може спричинити виникнення серйозних побічних ефектів, викликати залежність чи нести ризик зловживання. Саме тому призначати їх має тільки лікар. Адже лише медичний працівник може підібрати коректну діючу речовину, дозування та тривалість прийому ліків, які є безпечними та ефективними саме для вас, та запобігати можливим негативним наслідкам».

Список рецептруних препаратів, акецнтують у МОЗ, не розширювали. Просто, схоже, люди не так вже й уважно його раніше читали. До рецептурних препаратів, належать:

 • антибіотики;
 • протисудомні;
 • гормональні (у тому числі й протизаплідні, навіть екстрені);
 • для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб;
 • деякі антигельмінтні;
 • деякі вітаміни;
 • кроворозріджувальні;
 • антидепресанти, нейролептики та релаксанти;
 • стероїдні лікарські засоби;
 • деякі знеболювальні, жарознижувальні, антигістамінні та протизастудні.

Що за рецептом, а що без

Тож, які саме ліки продаватимуть за рецептом? Пояснити детальніше взялася експертка Неля Бик каналу «Еспресо».

Що з 1 квітня буде за рецептом, а що без

 • знеболювальні та жарознижувальні

«Німесил» та його аналоги – тільки за е-рецептом, зазначила фармацевтка.«Но-шпу», спазмалгон та анальгін без рецепта можна придбати тільки в упаковці на 10 таблеток, на 100 таблеток або в ампулах – уже з рецептом.
Усі знеболювальні на основі парацетамолу та ібупрофену й далі продаватимуть без рецепта.

 • ліки проти кашлю

Більшість популярних сиропів і таблеток від кашлю й далі будуть у вільному доступі: мукалтин, ACC, сиропи на основі амброксолу, екстракту плюща тощо.
За рецептом – усі кодеїновмісні препарати, а також ліки на основі сальбутамолу (переважно використовують для інгаляцій).

Більшість препаратів для інгаляцій також потрібно купувати за рецептом, зокрема популярний беродуал.

 • гормональні препарати

Усі гормональні препарати відпускатимуть за рецептом, зокрема гормональні контрацептиви. Навіть «екстрений» протизаплідний засіб постинор, який є найефективнішим у першу добу після незахищеного статевого акту.
За е-рецептом продаватимуть і тироксин (L-тироксин або еутирокс).
Рецепт буде потрібен навіть на деякі мазі та креми, які містять гормони, зокрема на момедерм. Водночас феністил усе ще буде у вільному доступі.

 • антигістамінні (протиалергічні)

Більшість популярних протиалергічних препаратів залишається у вільному доступі: діазолін, лоратадин, супрастин. Проте супрастин в ампулах – лише за рецептом.
Дексаметазон також можна буде придбати лише за рецептом, оскільки це гормональний препарат.

 • ліки проти гіпертонії і серцево-судинних захворювань

Усі популярні засоби для зниження тиску, наприклад, каптоприл, каптопрес, бісопролол – лише за рецептом. Він також знадобиться і для фуросеміду і діакарбу.

Краплі корвалол і валокордин без рецепта можна придбати лише у маленьких флакончиках, на баночки по 50 мл уже треба рецепт. Без рецепта можна придбати лише маленький флакончик мурашиного спирту, на 100 г треба рецепт.

Люди, які мають проблеми із серцем, часто щодня вживають засоби для розрідження крові. Але тепер їх також можна буде купувати лише малими упаковками. Магнікор або кардіомагніл на 100 таблеток – лише за рецептом.

Як дізнатися, чи є конкретний лікарський засіб рецептурним

Для цього достатньо перевірити інструкцію лікарського засобу, зазначають у МОЗ. Інструкції всіх без винятку лікарських засобів містять вичерпну інформацію про медичне застосування лікарського засобу та його категорію (умови) відпуску. 

Знайти інструкцію потрібного препарату ви можете, скориставшись сервісами онлайн-аптек, або ж сайтом Державного реєстру лікарських засобів України.

Для цього необхідно:

 • у пошуковому рядку ввести назву лікарського засобу або його міжнародну непатентовану назву (іншими словами – діючу речовину).
 • відкрити реєстраційне посвідчення відповідного лікарського засобу (крайня ліва колонка в таблиці).
 • у профілі лікарського засобу знайти рядок «Умови відпуску». 
 • якщо в інструкції зазначено «За рецептом», для відпуску такого лікарського засобу в аптеці потрібен рецепт від лікаря.

Що робити тим, хто приймає рецептурні ліки на регулярній основі

Безумовною перевагою е-рецепта є те, що на відміну від паперового рецепта, вам не потрібно щоразу звертатися до лікаря на прийом для того, щоби отримати рецепт на ліки. Це можна буде зробити дистанційно.

Повторний електронний рецепт на ліки можна буде отримати дистанційно, якщо ваше лікування є тривалим, ви маєте хронічне захворювання або якщо вам потрібно продовжити курс лікування. 

Для цього в системі обовʼязково має бути зафіксований діагноз та перше призначення від вашого лікуючого лікаря. Так призначення ліків завжди будуть доступні у вашому смартфоні.

 А, приміром, за паліативного хворого ліки за е-рецептом може отримати будь-хто з родичів при наявності відповідного документа.

Як отримати е-рецепт

Аби отримати електронний рецепт на ліки, треба звернутися до сімейного лікаря (не обов’язково мати з ним декларацію). Виписати електронний рецепт можуть лікарі усіх спеціальностей у державних та приватних клініках, навіть лікарі-ФОПи.

Коли лікар робить призначення, формує електронний рецепт. У ньому вказує не конкретний препарат, а активну речовину, дозування, тривалість курсу та інструкції з приймання ліків.

Рецепт лікар надсилає пацієнтові на телефон. Пацієнту приходить смс-код. Саме з цим кодом він і має йти в аптеку. 

Вказаний код треба назвати фармацевтові в аптеці. Використати його можна лише раз.

До кінця воєнного стану лікар може також виписати рецепт на бланку, або видрукувати дані з кодом електронного рецепта.

Якщо в пацієнта телефону немає, лікар надрукує спеціальну інформаційну пам’ятку з деталями призначення, номером та кодом для погашення рецепта в аптеці.

Як бути волонтерам

До слова,  у регіонах, де ведуться бойові дії, рецептурні препарати за потреби можна буде придбати без е-рецепта і навіть рецепта взагалі, окрім наркотичних (рецептурних) препаратів.

Військові адміністрації, підрозділи ЗСУ, а також волонтерські й благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу оптово безпосередньо у дистриб’юторів і для цього рецепт не потрібен. Так триватиме до нашої перемоги, наголошують у МОЗ. 

І за паперовим і за електронним

З 1 квітня рецептурні препарати в аптеці можна буде отримати не лише за паперовим, а і за електронним рецептом.

На цьому наголошує міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. 

«На час перехідного періоду, який точно діятиме щонайменше до кінця воєнного стану, можливе використання обох варіантів рецепту, - акцентує у соцмережах. -  Пацієнт може сам обрати, за яким рецептом йому зручніше придбати ліки в аптеці – електронним чи паперовим».

Нагадаємо, два етапи реалізації е-рецепта відбулося торік:

 • з 1 серпня – на антибіотики,
 • з 1 листопада – на наркотичні (психотропні) препарати.

Так, станом на 30 березня, констатують у МОЗ,  виписали 691 936 електронних рецептів на антибактеріальні засоби і 20 118 – на засоби наркотичні (психотропні).

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (124)
 • Раїса. Раїса Блонська

  У нашій державі про Українців не турбуються, а знищують. Ну хіба ви не бачите??? Це у всьому: в їжу добавляють яди, не контролюють їх вміст, теж з ліками та лікуванням, насильно щеплють, не вивчивши вакцину, закони усі працюють проти українців. У нас насильно забирають нашу землю, а нас винищують( слов'янів слов'янами), а ми сліпі і глухі.
 • Раїса. Раїса Блонська

  Зараз лікарям дали багато безкоштовних ліків,- ви одержали???
 • Pavel Kondrashov

  Там переконані: це спростить процес призначення ліків, зробить його ефективнішим та сучасним, а також дозволить посилити контроль за відпуском рецептурних ліків у аптеках.
 • Vita Svatko

  😡😡😡😡😡😡😡

keyboard_arrow_up