Рак молочної залози: як попередити та хто в зоні найбільшого ризику (новини компаній)

20 жовтня в Україні відзначають день боротьби з раком грудей. Фахівці ВООЗ визначали, що це найпоширеніший вид раку в світі. А в Україні він лідирує серед жіночих онкозахворювань.
Так, за даними Інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з грудними залозами. Тож, що треба знати про рак та чи можна попередити хворобу? Відповіді надав лікар онкохірург-мамолог вищої категорії медичного центру «Марія» та Хмельницького обласного протипухлинного центру В’ячеслав Розпутенко.
Фактори, що можуть спричинити рак
У більшості випадків, причини раку грудних залоз фахівцям встановити не вдається. Хоч і дослідження захворювання невпинно тривають. Разом із тим, є фактори ризику, які збільшують ймовірність виникнення раку грудей. До них медик відносить пізні пологи та менопаузу, відсутність грудного вигодовування, користування протизаплідними пігулками, шкідливі звички, які взагальному збільшуюсь ризики захворіти на онкопатологію.
Водночас медики давно відокремили тих, хто є в групі найбільшого ризику. Як розповідає В’ячеслав Розпутенко – це жінки зі спадковою схильністю. У них ймовірність виникнення захворювання вища, через мутацію певних генів. Як додає лікар, він може розвинутися в більш ранньому віці.
- Раніше більше випадків раку молочної залози виявляли в жінок старшого віку – після 50 років. Наразі спостерігаються і молодші пацієнтки – 25 років і вище, – розповідає В’ячеслав Розпутенко.
Чи можна попередити рак грудей
В’ячеслав Розпутенко говорить, що специфічної профілактики раку грудей – немає. Проте кожна жінка може захистити себе, уважно ставлячись до свого здоров’я. А також – регулярними візитами до фахівців.
- Як правило, жінки звертаються тоді, коли є якісь болі та дискомфорт. Якщо ці болі дифузні – це пов’язано з гормональним фоном. Наприклад, за наявності певних гінекологічних захворювань, стресові ситуації, гормональні порушення в організмі. Адже груди – це, як орган-мішень, які реагують на зміни що відбуваються в організмі. А от якщо в жінки з’являється злоякісна пухлина – вона як правило не турбує, і жінка звертається на консультацію коли може її сама про пальпувати. Якщо вона знаходиться далі від поверхні шкіри, то розміри пухлини можуть вже бути досить значними, що відповідно ускладнює та подовжує час лікування. Саме тому найкращою профілактикою раку є своєчасне обстеження у лікаря, – розповідає онколог-мамолог.
Лікар радить раз на рік робити УЗД молочних залоз. А також – раз на два роки проходити мамографію. Водночас жінкам, які перебувають в групі ризику, В’ячеслав Розпутенко рекомендує обстежуватися частіше – раз на 6 місяців.
Крім того, кожна жінка час від часу може обстежувати себе самостійно. Це медик радить робити ближче до середини менструального циклу.
- Жінка може сама себе обстежувати раз на три місяці. Потрібно встати перед дзеркалом. Перевірити, чи немає ніяких втягнень шкіри, чи не змінюється конфігурація соска. Провести пальпацію грудних залоз на предмет наявності пухлин та цільних ділянок. Має насторожити, якщо є набряк, почервоніння чи інші зміни шкіри, – розповідає онколог-мамолог.
Крім того, знизити ризик виникнення раку грудної залози допоможе здорове харчування, фізичні навантаження й контроль ваги власного тіла.
Медик зазначає, що лікування раку наразі є доволі ефективним. Зокрема – на першій стадії він виліковується у 95% жінок. На другій – у 80%, а на третій – у 50% представниць прекрасної статі.