Санкційний список України та міжнародні санкції: як перевірити особу або компанію (новини компаній)

Санкції — це потужний і широко вживаний міжнародний механізм впливу. Вони можуть мати різні форми, але їхнє головне завдання полягає у спонукання змінити поведінку того, проти кого вони спрямовані. Хоча ефективність санкцій не завжди гарантована, сам факт потрапляння до санкційного списку свідчить про порушення закону або вчинення небезпечних дій — незалежно від їх масштабу.
Санкційний список — це такий інструмент може використовуватись як на національному рівні, так і як частина міжнародної політики. Санкції накладаються як на окремих осіб, так і на юридичні особи — підприємства чи організації. Іноді один суб’єкт може одночасно фігурувати у кількох санкційних переліках.
Реєстр санкцій в Україні
Після початку повномасштабної агресії росії проти України значення санкцій як інструменту стримування дій терористичних держав і організацій, що підтримують війну, суттєво зросло. Вони допомагають обмежувати ресурси агресора та підвищують відповідальність за співпрацю з небезпечними структурами. Саме тому важливо перевіряти будь-які прямі чи опосередковані зв’язки з особами, які можуть бути причетні до таких структур, щоб уникнути фінансових втрат і репутаційних ризиків.
В Україні функціонує Державний реєстр санкцій — це спеціалізована інформаційна система, яка веде облік усіх суб’єктів, щодо яких були запроваджені обмежувальні заходи. Система акумулює, захищає та надає дані про осіб і компанії, які потрапили під санкції. Її діяльність регламентується Законом України «Про санкції» від 14 серпня 2014 року № 1644-VII та іншими нормативно-правовими актами. Адмініструє реєстр Рада національної безпеки і оборони України (РНБО).
Оскільки цей реєстр є відкритим, кожен охочий може вільно ознайомитися з інформацією, перевірити, чи присутня певна особа в списках, і на основі цього ухвалити обґрунтоване рішення про подальшу взаємодію.
Як виконати перевірку санкцій у системі YouControl?
Система YouControl надає значно ширший спектр інформації, ніж лише дані з Державного реєстру санкцій. Так, користувачі можуть переглядати актуальні відомості з Реєстру санкцій РНБО України, але на цьому можливості системи не завершуються. Аналітична платформа об’єднує санкційні дані з авторитетних міжнародних джерел: США, Великої Британії, Канади, Австралії, Єврокомісії, Ради Безпеки ООН, Африканського банку розвитку тощо. Це дозволяє формувати глибший аналіз та глобальну картину зв’язків потенційного контрагента.
Процедура перевірки у YouControl інтуїтивно зрозуміла та швидка:
- увійдіть до системи;
- перейдіть до розділу «Перевірка фізичних осіб» або введіть у пошук назву компанії чи ЄДРПОУ-код;
- введіть необхідні дані та оберіть опцію «Санкції»;
- ознайомтесь із результатами — або переконайтесь, що суб’єкт не фігурує в санкційних переліках.
Інформація про санкції відображається безпосередньо в експрес-аналізі контрагента, тому ви одразу побачите наявність обмежень, якщо вони є.
Більше того, система дає змогу детально проаналізувати, чому особа чи компанія потрапили під санкційні заходи. Завдяки візуалізованій карті зв’язків — «Зв’язки PRO» — можна простежити структуру зв’язків контрагента з іншими юридичними та фізичними особами, побачити, хто був бенефіціаром, які компанії були задіяні у спільній діяльності та які фактори могли вплинути на застосування санкцій. Щоб скористатись цим функціоналом оберіть «Аналіз зв’язків — Зв’язки PRO». На інтерактивній мапі ви побачите пов’язаних осіб, бізнес-структури та взаємодії.
Зверніть увагу: доступ до перевірки фізичних осіб через OpenData наразі тимчасово обмежений, а функція «Зв’язки PRO» доступна у версіях системи з платною підпискою. Ви можете активувати її, обравши відповідний тарифний план.
Не нехтуйте можливістю здійснювати повну перевірку контрагентів. Це — ваша інвестиція у безпечний бізнес і захист від фінансових або репутаційних втрат.