Країна у вирі воєнних дій, а це означає, що військові частини потребують посиленого фінансування. Як завше, із державного бюджету коштів не вистачає. Тому частину обов'язків по фінансуванню переклали на місцеві бюджети. З них виділяються кошти на продовольство, пальне, ремонти й інше. Все це назвали шефською допомогою.
За 4 роки дії програми на потреби військових частин Хмельницького виділили 15,1 мільйона гривень. Зокрема в бюджеті на 2019 було закладено 1,5 мільйона гривень на стадіон прикордонної академії. На потреби інших частин в поточному році виділили понад 4 мільйони гривень. На що вони пішли показали журналістам.
Спочатку ми завітали до військового госпіталю (військова частина А2339), що знаходиться в Раковому. За роки шефської допомоги тут зробили кілька ремонтів та закупили нову техніку. У 2019 році придбали ЛОР-апарат, аналогів якому немає у Хмельницькому.
З початком війни міська влада для себе прийняла рішення максимально допомагати усім військовим частинам розташованим на території міста. Наприкінці 2014 року я особисто був у військовому госпіталі, коли сюди привозили хлопців з передової. Ми з ними спілкувалися, ходили госпіталем і бачили, що він має державне фінансування, але ми можемо допомогти обладнанням чи ремонтом приміщення. У 2016-17 роках ми купували обладнання і передавали його госпіталю. В минулому році на поточний виділили 300 тисяч. У 2019 році додали ще 400 тисяч гривень. На наступний рік ми продовжимо допомогу, щоб наші хлопці лікувалися тут в нормальних умовах, - зазначив міський голова Олександр Симчишин.
Допомогу військовому госпіталю поділили на два транші. За перший придбали Endo-відео обладнання для проведення ЛОР-операцій. За другий купили наркозно-дихальну апаратуру. Купував заклад все через систему Prozorro. Тому, за словами начальника госпіталю, вдалося зекономити. На ці кошти придбали інструменти для операцій.
Два роки тому була прийнята програма, за якою наш госпіталь мав отримати 700 тисяч на придбання сучасного медичного обладнання. На сьогодні ми вже його отримали й починаємо на ньому працювати. Це допомагає розширити спектр оперативних втручань, скоротити ліжко-день і повернути бійця в стрій швидше. Також залучити до нас більше хворих. Адже такого обладнання у Хмельницькому більше ніде немає. Останні 10 років проходити у нас лікування можуть і цивільні. Ми обслуговуємо понад 1500 звичайних хмельничан щороку, - розповів начальник госпіталю Сергій Мельник.
Щороку, за словами начальника ЛОР-відділення Андрія Фурмана, там проводять понад 250 операцій, проліковують більше ніж 700 людей.
- Новий апарат дозволить робити складніші оперативні втручання. До прикладу, операції на навколоносових пазухах. Відтак спектр послуг відділення значно розшириться. 90% оперативних втручань будуть проводити саме на цій апаратурі, - зазначає медик.
Найкраще кошти міського бюджету, за словами очільника Хмельницького, освоює 8 полк спецпризначення. Переважно місто виділяє їм гроші на покращення умов. Адже тут вони спартанські. Ремонти роблять власними силами, швидко та не гірше професійних будівельників. В цьому році новий вигляд отримала казарма, яка знаходиться в старому корпусі, що побудований ще 1820-х роках. Тут будуть займатися військовослужбовці. Ще одна казарма для спецпризначенців знаходиться в стадії ремонту. Там буде душова та пральня. Минулого року на потреби 8 полку виділили 800 тисяч гривень, в поточному ще 500.
Я особисто був у казармах три роки тому. На той момент вони були у жахливому стані. Кошти були виділені в минулому та поточному роках. Ще одна казарма в стадії ремонту. Додатково на неї ми плануємо на сесії, яка буде 11 грудня додати ще 300 тисяч гривень. Хочу додати, що 8 полк відрізняється від багатьох військових частин в плані виконання робіт. Ремонти вони проводять власними силами. На кошти міського бюджету купуються лише матеріали. І це дає можливість зробити на 30-40% більше робіт. Бо йде дуже хороше заощадження, на відміно від того, коли б це робив приватний підрядник, - зазначив мер.
Начальник полку розповів, що до ремонту у приміщенні були голі пошарпані стіни. За кошти міської ради встановили нові вікна, двері, зробили санвузли та провели всі комунікації.
Тут все зроблено з нуля за НАТОвськими стандартами. Підключена холодна і гаряча вода. Тут військові будуть займатися тактичною підготовкою. Кожна кімната розрахована на підрозділ. Загалом приміщення вміщує 200 осіб.Інше приміщення, яке ремонтуємо зараз буде відведено під душові кабіни для наших хлопців. Також там буде пральня та вбиральня, - пояснив командир 8 полку Володимир Шаблій.
Окрема військова частина, яка входить у штат військового комісаріату, знаходиться в самому центрі міста. Неподалік кінотеатру Шевченка. Вона, вразі надзвичайних станів та екстрених ситуацій, забезпечує порядок у Хмельницькому. Має штат із понад 500 осіб. Постійно на місці дислокації перебуває більше сотні, інші прибувають за викликом. Саме для їх навчань в цьому році частина отримала теплий одяг та зимові берци. Військових також забезпечили сучасними засобами зв’язку.
Частина нашого штату на контракті, частина в резерві або перебуває на строковій службі. Ми забезпечуємо порядок у місті, охороняємо важливі об’єкти Хмельницького, ведемо боротьбу із диверсійними групами. Для наших хлопців у цьому році виділили кошти на зимову, літню форму та зимове взуття, - розповідає військовий комісар Віктор Тамбовець.
Частину коштів витратили на приміщення, в якому буде, так званий, ЦНАП тільки для військових і дотичних до них. Тут видаватимуть різноманітні довідки колишнім службовцям, їх родинам, ставитимуть на облік для отримання різного роду допомоги, оформлятимуть навіть субсидії. Загалом на цю частину пішло 500 тисяч гривень із міського бюджету.
За словами міського голови, з бюджету Хмельницького виділяють кошти усім частинам міста. Однак найбільше коштів витрачають на прикордонну академію, 8 полк спецпризначення, 19-у ракетну бригаду та 140-й центр спеціальних операцій.
У 2016 році нам визначили перелік підшефних військових частин, яким маємо допомагати з міського бюджету. Їх було чотири. Ми вирішили, що це не справедливо, тому допомагаємо потроху всім. Те, що ми сьогодні показали - це більша частина витрачених коштів. Іншу частину ми розподіли ще між іншими військовими частинами, які базуються на території Хмельницького, - розповів Олександр Симчишин.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouT
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.