Без «дистанційки»? Як нові укриття у хмельницьких школах покращать навчальний процес
-
Наразі у навчальних закладах громади будують 7 укриттів.
-
Частину завершать до початку навчального року.
-
Це дозволить до офлайн навчання залучити більше школярів.
Уже 2 вересня в школах Хмельниччини стартує навчальний рік. Триватиме він до 30 червня, – за рішенням Кабінету міністрів. Нещодавно Президент України Володимир Зеленський доручив Уряду підготувати технічні рішення задля залучення більшості кількості дітей до очного навчання. Над цим активно працюють й у Хмельницькій громаді – будують нові укриття. Це дозволить збільшити кількість дітей, які з добуватимуть знання безпосередньо за партами у класах, а також полегшить освітній процес у тих установах, де через відсутність сховищ змушені були запроваджувати змішану форму навчання.Розповідаємо детальніше.
Активні роботи тривають з 2023-го
Раніше Хмельницький міський голова Олександр Симчишин повідомляв про активне будівництво укриттів у навчальних закладах громади. Такі наразі тривають в семи освітній установах і зможуть вмістити наступну кількість дітей:
- СЗОШ №12 проєктна потужність укриття – 600 осіб;
- СЗОШ №19 – 400 осіб;
- Шаровечківській загальноосвітній школі – 200 осіб;
- дитсадку №15 – 150 осіб
- Хмельницькій СЗОШ І-ІІІ ступенів № 13 імені М.К. Чекмана – 300 осіб.
- ДНЗ № 23 – 220 осіб;
- ліцеї № 6 – 500 осіб.
– Ми зможемо за рахунок ремонту укритті й новозбудованих ще десь на тисяч 5-6 збільшити кількість учнів, які будуть навчатися очно.В минулому році ми на 8 тисяч збільшили – ті, хто очно навчаються, без змішаних форм, без дистанційних і так далі, – днями розповів у коментарі журналістці vsim.ua Хмельницький міський голова Олександр Симчишин.
У Департаменті освіти та науки Хмельницької міської ради розповіли: наразі мають 9 об’єктів на будівництво укриттів з “нуля”. Курує їх дві окремі установи. Безпосередньо за Департаментом закріплено 5 об’єктів: 3 школи та 2 садочки. За Управлінням капітального будівництва – один дошкільний заклад і 3 навчальні установи.
– На 4 об’єктах (закріплених за Департаментом освіти, – прим.автора) активно ведуться роботи. Один об’єкт знаходиться на коригуванні проєктно-кошторисної документації (ПКД), на експертизі, оскільки відколи ми першочергово виготовляли ПКД суттєво змінилися норми державних будівельних норм, відповідно треба було вносити зміни в проєкт. Всі інші будуються. Фінансовий ресурс є. Проблема в людському ресурсі. Адже, на жаль, в деяких підрядників частину працівників мобілізували, відповідно були внесені зміни в календарне планування будівельних робіт.
– Минулого року ми розпочали будувати у двох школах: 12 і 19 школу, які пішли перехідними об’єктами на 2024 рік. В 2023 були капітальні і поточні ремонти наших існуючих найпростіших укриттів, – розповіла у коментарі виконувачка обов’язків директора департаменту освіти та науки Ольга Кшановська.
Посадовиця додала: два з об’єктів можуть завершити ще до початку навчального року. Мова йде про 12 та 19 школи. Завдяки новим сховищам вдасться значно полегшити процес навчання у закладах. Адже, наприклад, у 12 школі взагалі не було власного укриття, тому доводилося орендувати приміщення для переховування поруч. Що стосується інших освітніх установ – вони проводили уроки або за змішаною системою (частково дистанційно, частково офлайн), або розбивали навчальний процес на дві зміни.
– Побудувавши укриття ми відмовимося від другої зміни, щоб повноцінно діти навчалися, адже ми розуміємо що це навантаження для дітей. Наприклад, управління капітального будівництва будує укриття в 13 школі на Лезнево – в них теж абсолютно немає укриття і вони не мають поблизу можливості орендувати. Відповідно вони навчалися в другу зміну на базі інших закладів, – додала Ольга Кшановська.
Не безпекою єдиною
Зокрема у СЗОШ №19 наразі навчається 462 дитини. Також є 70 осіб персоналу. Під час повітряних тривог школярів розподіляли на три групи і ввели в різні укриття: у підземний перехід поруч, у шкільну їдальню та у садочок поблизу, де орендували приміщення. Як розповіла журналістці vsim.ua директорка освітньої установи Наталія Воронецька, часто під час сирен батьки забирали дітей додому й по завершенню тривоги не усіх приводили назад до школи.
– Наш мікрорайон розкиданий. В немає немає так, що є багатоповерхівка і учні зайшли й вийшли. В нас якщо батьки забрали під час тривоги, то назад повертатися їм надто далеко. Зазвичай, якщо тривога вранці й забрали дітей, то потім привести не кожен з батьків має змогу. З укриттям будемо мати змогу, щоб діти постійно залишалися в школі: не буде боязні і тривоги у батьків, – пояснила Наталія Воронецька.
укриття підземний перехід
укриття у їдальні
Тут наразі зводять нове укриття, розраховане на 350 осіб. Однак, каже директорка, це лише стільчиків 350, а по факту зможе перебувати більше людей. В сховищі передбачений вхід та аварійний вихід, вентиляція, утеплення, санвузли та душові кабіни, медичний кабінет. Будуть окремо приміщення для молодшої та середньої ланки школярів.
– Тендер був проведений в серпні минулого року, а в жовтні 2023-го вже розпочалися роботи. Трошки заважала погода, тому, що дуже дощі були: заливали котлован і постійно його заливало. Потім мороз були, люди не могли просто в цей час працювати. Зараз активно ведуться роботи. Зараз благоустрій вже. Має бути доріжка від самого корпусу до укриття: широка доріжка, щоб діти могли йти, – розповіла директорка Наталія Воронецька.
Вартість цього об’єкта – 26 мільйонів гривень. Загалом на усі заплановані укриття з міської казни витратять 210 мільйонів гривень. Станом на квітень поточного року 63% від цієї суми уже виділили у 2023 і 2024 роках.
Читайте також:
У Хмельницькому збудують укриття для дитячої обласної лікарні. Яким воно буде
Для шкіл Хмельниччини замовили дев’ять шкільних автобусів
Як склали хмельницькі абітурієнти НМТ-2024: результати
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Buzhok
Buzhok reply Buzhok
ОᏗᎬᏦᏟᎪᎻᎠᏢ