Жовті, зелені, рум’яні…Поки у розпалі сезон, яблук на прилавках ринків вдосталь, вибирай досхочу. Та вже скоро ці звичні для нас фрукти зможуть значно підскочити в ціні. Експерти прогнозують, що яблука можуть здорожчати ближче до зими. Порівняно з минулим роком ціна вже піднялась майже вдвічі.
Зростає кількість оголошень про прийом яблук по всій області. Врожай приймають ящиками. До прикладу, за осінні сорти, такі як «Чемпіон» і «Гала Маст» беруть по 13 гривень за кілограм. Є попит і на зимові сорти: «Еліза», «Голден», «Пінола», «Айдаред», «Рубінстар». Їх забирають по 15 гривень за кіло. До прикладу, у селах Деражнянського району яблука збирають по 5,20 за кілограм. Їх переважно у місцевих купують заводи по виробництву соків.
На хмельницьких ринках яблук сорту “Чемпіон” найбільше. На торгових рядах продають з великих картонних ящиків і мішків. За кілограм просять 10-12 гривень. Продавці зізнаються, що ціна суттєво не змінилась і переконують, яблука з свого саду.
blockquote>Відео дняМи запитали в експерта, яка ситуація з яблуками на ринку і чого очікувати взимку. Чи достатньо запасів і на скільки може підскочити ціна найближчим часом.
Найпопулярнішим на хмельницьких ринках зараз є осінній сорт "Чемпіон"
Найкращі яблука – до сховищ
Основна причина того, що цього року подорожчали яблука – погодні умови. Якщо у вересні минулого року ці плоди в середньому коштували 6-8 гривень гуртом, то зараз – 10-12. Ціна за кращі сорти може сягати і 15 гривень. Головною причиною такого росту є погодні умови, так переконують експерти і додають, вартість за кілограм яблук цього року не повинна перевалити за 20-22 гривень. Також хмельничани мають постійну альтернативу - груші, цитрусові.
- Україна вже експортувала цього року 30 тисяч тонн за офіційними даними. Звісно, запаси взимку можуть зменшитись, бо є неврожай. Але завжди є виробник, який має де зберігати. Він вже заклав найкраще яблуко до сховищ і стараються зберігати його як можна довше, - пояснила журналістам vsim.ua президент академії органічного садівництва, власниця розсадника Валентина Лановенко. – Погодні умови вплинули – десь зачепив град, десь мороз. Так, є постраждалі. Втрати на сьогодні на рівні 40%. Але супер підняття цін в три рази через це не буде. З полуницею була аналогічна ситуації. Казали, багато померзло, а ціна була така сама, як в минулому році. Польські яблука не будуть дефіцитом
Ближче до зими на прилавках супермаркетів і магазинів з’являються польські яблука. Експерти зазначають, що цього року у Польщі теж не вродило. Кажуть, їхні місцеві господарства зберуть не просто слабкий врожай, якість польського яблука буде не достатньо високою для експорту.
За повідомленням Всесвітньої Асоціації виробників яблук і груш (WAPA), така ситуація однакова для багатьох країн Європи. Мовляв, через заморозки і погодні катаклізми обсяг врожаю в ЄС зменшиться десь на 20%. Згідно прогнозів, втрати врожаю цих фруктів в деяких країнах Європи взагалі складатимуть 26-68%. До слова, в минулому сезоні, Польща експортувала більше мільйона тонн яблук, що складає 20% від загального врожаю. За словами Валентини Лановенко, всі ці фактори не вплинуть на те, що яблука для нас стануть дефіцитом.
- Польща є нашим прямим конкурентом на зовнішніх ринках. Тому зараз ціна суттєва. Польські яблука умовно діляться на три категорії – яблука для експорту (найкращі), вони мають свої товарні параметри. Є яблука для поляків і яблука для українців. Не думаю, що цього року доведеться багато везти з Польщі. Дефіциту не буде. Є люди, в яких свої домашні ділянки, сади, які мають свою продукцію. А ті, які проживають в місті, купують не лише яблука. Тому до дефіциту не дійде. Україна виробляє в середньому 800 тисяч тонн яблук і це значний показник, - пояснила експерт.
У спеціалізованих магазинах з фрутками і овочами є кілька сортів на вибір. Ціна за кілограм порядком на дві-три гривні вища
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.