Тільки наближаєшся до входу, як натовп ледь не підхоплює тебе і несе. Здається, звідти вже ніяк не вибратись. Одні поспішають і штовхаються, зачіплюють ноги сумками. Хтось неквапливо роздивляється навкруги і ще встигає зупинитись поговорити. На годиннику 8:20 – не проштовхнутись. З усіх куточків гамір, сміх, десь сваряться. Пахне "молочкою" і свіжою зеленню, стиглими ягодами.
- Беріть молочко, сметанку - по 47 гривень, все моє, свіже, - припрошує продавчиня. Але як тільки прошу сфотографуватись, відмовляється. Каже – зранку "не фотогенічна". Її сусідки по прилавку теж відвертаються.
Увагу привернув стіл, повністю заставлений медом. У баночках – від білого, кремового до темно коричневого. Продавчиня Марія Харченко береться люб’язно розповідати про кожен. Переконує, різний вид меду має показання для лікування тих чи інших хвороб. Є навіть для онкохворих.
Жінка усміхається і дістає щось з баночки мені на пробу і насипає в руку. Це пилок.
- Попробуй, не вмреш від того. Це дуже добре для тих, в кого мало крові, спортсмени для відновлення здоров'я беруть. Але на вечір не бажано їсти, бо буде бадьорість і спати не захочеться, - каже Марія Харченко.
Жінка продає цьогорічний "майський" мед по 50 гривень, а минулорічний - по 40. Каже, все своє. Разом з чоловіком самі їздять у поля. Це сімейний бізнес. Про той, що називає "майським" каже, що він без різкого запаху, ніжний. Підходить для діток і тих, в кого болить шлунок. Гречаний хороший, якщо проблеми з тиском. Запевняє, соняшниковий - то взагалі ліки від раку.
Продавець Михаїл пропонує свіжу м'яту та Іван-чай. Розповідає, що трава з рожевими квіточками - то справжня знахідка для чоловіків. Мовляв, дає сили і здоров'я. А коштує копійки. За пучок м'ятки просить три гривні, за Іван-чай - п'ять.
- Це чоловічий чай, він добрий для всієї імунної системи. Його і від тиску добре. Він тільки йде на експорт, в аптеці продається дорожче, а я даю по 5 гривень. Цн в мене на грядці росте. Я живу біля "Катіону". Як його робити? Спочатку треба сушити, потім ложка на стакан окропу і запарюєте. Але не варити. Отлічно! - каже Михайло.
Продавчиня Таня у хорошому гуморі та усміхнена. Свій товар розхвалює. Каже,має багато постійних покупців. Продає кисломолочний сир за 49 гривень. Звісно, дає куштувати на пробу.
- Приїжджаю двічі на тиждень. Сама з Шумівців. Люди беруть. Буває по 10-12 кілограм купують. Щоправда, постійні покупці в мене вдома і на роботі, - говорить Тетяна.
Валентина приїхала з села Шумівці разом з донькою Вікторією. Дівчата продають літні ягоди. Пластиковий стаканчик малини віддають за вісім гривень. Шовковицю можна купити за десять. Дорожчі - суниці. За півлітрову баночку треба віддати 35 гривень. Продавчині говорять, можуть зробити знижку, треба вміти лише торгуватись.
Читайте також: За малину – 20 гривень. Які ягоди пропонують хмельничанам на центральному ринку
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Сергій Якубенко