Ще у 2006 році міська рада виділила земельну ділянку по Свободи, 22 підприємству “Фін-Ком” під будівництво житлового будинку. Разом з тим будівельники звели триповерхове приміщення під музей тодішнього міського відділу культури. Близько п’яти років будівля пустувала, а у 2011 обласна рада випадково включила її до своїх об’єктів. Через рік міська рада забрала приміщення назад у свою власність.
- Приміщення будувалось під краєзнавчий музей. Але я не знаю, з яких причин туди його не перенесли. Довгий час об’єкт стояв, там нема ніяких комунікацій, просто голі стіни, - розповідає vsim.ua начальник управління культури і туризму Хмельницької міськради Артем Ромасюков.
До облаштування музею по Свободи, 22 дійшли лише у минулому році. Тоді прийняли Програму розвитку міста “50 кроків, що змінять місто”.
У міській раді запланували створити музейний комплекс історії та культури міста Хмельницького. За реконструкцію будівлі взялась приватна фірма “ДІТА”. Саме ця компанія виграла тендер. На виконання капремонту витратять 26 мільйонів гривень. Аванс фірма вже отримала і приступила до робіт.
- Зараз ми вже проплатили аванс у розмірі 1,3 мільйона гривень, щоб будівельники почали підготовчі роботи. Поки вони будуть робити те, що можна виконувати без світла. Ми виділили також невеличку ділянку біля музею, де поставимо підстанцію. До кінця року будівельники мають освоїти ще 1,28 мільйона, - каже Артем Ромасюков.
Реалізовувати проект будуть протягом п’яти років. Після цього у триповерхове приміщення музейного комплексу хочуть перенести музей історії міста, а також створити музей декоративно-прикладного мистецтва, музей Людмили та Миколи Мазурів, а також зробити конференц-зал.
Фасад музею виконають за технологією вентильованих фасадів з використанням перфорованих панелей. Малюнок для перфорації зроблять у вигляді українських орнаментів мережки. На території музейного комплексу встановлять скульптуру Миколи Мазура “Гармонія”. Третій поверх будівлі площею у 300 квадратів віддадуть під конференц-зал.
Музей історії міста
З підвалу і до третього поверху буде тягнутись музей історії міста. На 0-ому поверсі розміститься “Археологія”. Підвал облаштують у вигляді підземелля та місця для археологічних розкопок. Важливі історичні події будуть експонуватись на сходових майданчиках. Почнеться все з першої історичної згадки про місто і закінчиться макетом “Майбутнє міста”.
Музей етнографії
Перший поверх буде присвячений етнографії. На ньому розміститься три зали. Перший присвятять зимовому циклу свят та побуту українців на Поділлі. Вхід до нього оздоблять частинами дверей українських хат та дзеркальною підлогою. Експонати відображатимуть святкування Різдва та Водохреща у старі часи.
Наступний зал буде осередком весняно-літніх свят. Це і зустріч весни, і Великдень, і Купайла. У ньому можна буде побачити посуд, одяг, знаряддя праці, якими користувалися у давнину. Третій зал присвятять осінньому періоду та весільним обрядам.
Музей родини Мазурів
На другому поверсі зроблять музей сім’ї Мазурів. Один із залів відведуть під графіку Людмили Мазур, ще один - під живопис і композиції Миколи Мазура. Деталі та картини металевих скульптур розмістять у третьому залі. Також планують створити меморіальний комплекс, який присвятять Миколі Мазуру.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
1. Ескізний проект красивий та естетичний. А хто з музейних фахівців та співробітників, істориків і науковців готував експозиційний план і ставив художнику завдання на технічну реалізацію цього музею?
2. Мистецька та етнографічна частини експозиції виконані гарно. Історії ж міста я поки там не побачив. Можливо, хтось підкаже це?
3. Які головні оригінальні артефакти міської старожитності будуть представлені в історичній частині експозиції? Чи є вже сьогодні ці артефакти у фондах нині діючого музею історії міста або у інших колекціях?
4. Яку частину з цих 26 мільйонів грн. відведено на здобуття (купівлю, експедиційний пошук та ін.) автентичних предметів з історії Проскирова-Проскурова-Хмельницького для експозиції та музейних колекцій, а яку частину - на будівельні та оформлювальні роботи?