Паперові гривні з 1 січня замінять монетами: які саме

Паперові гривні з 1 січня замінять монетами: які саме
Фото - ілюстративне, з відкритих джерел
 • Дізнавайтеся, про які банкноти йдеться та як відбуватиметься обмін.

Із 1 січня 2023-го Національний банк розпочне поступово вилучати з обігу паперові банкноти номіналами 5, 10, 20 та 100 гривень зразків 2003 – 2007 років, тобто попереднього покоління.

Замість них в обіг надійдуть оновлені

 • монети номіналами 5 та 10 гривень зразка 2018-го;
 • банкноти номіналами 20 та 100 гривень нового покоління.

Про це йдеться на сайті Національного банку України.

Відео дня

Як відбуватиметься поступова заміна

Від початку 2023-го Нацбанк спільно з банками розпочне поступове вилучення з готівкового обігу зазначених банкнот, зокрема:

 • банки України не видаватимуть із кас такі банкноти за всіма видами готівкових операцій;
 • Національний банк припинить підкріплювати такими банкнотами каси банків.

Як наслідок, потрапляючи в банки, банкноти попереднього покоління не будуть більше повертатися в обіг, а вилучатимуться з обігу та передаватимуться до Національного банку для подальшої утилізації.

Проте такі банкноти залишаються дійсними платіжними засобами. Громадяни зможуть продовжувати ними розраховуватися без обмежень, їх не потрібно буде спеціально обмінювати. 

Водночас поступово в обігу банкнот попереднього покоління ставатиме дедалі менше, а їх місце займатимуть відповідні «сріблясті» монети номіналом 5 та 10 гривень зразка 2018-го та оновлені банкноти номіналом 20 та 100 гривень – із сучасним дизайном та посиленою системою захисту.

Навіщо оновлюють гривневі банкноти

Є кілька причин для заміни старих купюр:

 • підвищення якості готівки в обігу;
 • осучаснення дизайну;
 • посилення захисту. 

З часом частина купюр зношується чи пошкоджується, тому їх заміна дає змогу поліпшити готівкові розрахунки. Також, як пояснюють у НБУ, велика кількість різних дизайнів банкнот одного номіналу в обігу призводить до плутанини під час здійснення готівкових розрахунків. Однак чи не найважливіша причина — посилений захист. Річ у тім, що кожне наступне покоління банкнот має оновлену і покращену систему захисту, а отже зменшується вірогідність підробок. 

«Поступова заміна банкнот попередніх поколінь на відповідні обігові монети та осучаснені банкноти підвищить захист і якість грошей та зробить розрахунки  зручнішими для громадян. Це не створить незручностей, водночас принесе користь і державі, і банкам, і торговельним мережам, і громадянам», — запевнили у НБУ.

Нагадаємо, Національний банк України планує спростити готівкові розрахунки за допомогою вилучення з обігу старих монет і банкнот. Номінальний ряд гривні скоротиться з 17 до 12 одиниць.

Довідка
Рішення про початок поступової заміни в обігу з 1 січня 2023 року банкнот номіналами 5, 10, 20 та 100 гривень зразків 2003–2007 років (попереднього покоління) ухвалене постановою Правління Національного банку України від 4 жовтня 2022 року № 213.

Читайте також:

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (34)
 • Артем Пасічник

  Нахрина так того металу хватае
 • Марія Хоменко

  То й термінали треба переобладнати на метал!!!!
  Я спеціально ходжу до терміналу Київстар, щоб поповнити телефон собі, свекрусі , без комісії. Кожного разу треба 80 грн.
  Якщо будуть лише металеві?
  Більше закидали, але вони блін десь діваються поступово!!! То на СМС , які я ніколи не планую посилати, просто достаю телефон з сумки, коли хтось звонить і він сам розблоковується і посилає СМС я вам перезвоню пізніше. Пенсія і так на сьогодні мізер, а ціни шок! Вже останніх пів року без кредитки не можливо до наступної пенсії дожити....
 • Анна Мищенко

  Монети тяжкі.  Їх не зручно носити у гаманцыі. Мабуть скажуть, що картою розраховуватись. Але пенсіонерам і інвалідам не дійти до банку до магазину. Цей перехід до монет не зручний для інвалідів та літніх людей.

  Олекса Шумейко reply Анна Мищенко

  Цей перехід нікому не вигідний. Будемо носити тепер мішечки, як багато  років тому.
 • Анатолій Кравчук

  Вітром не здує це точно

keyboard_arrow_up