Третя платіжка за газ: за що хмельничанам треба платити, коли та скільки

Третя платіжка за газ: за що хмельничанам треба платити, коли та скільки
  • Нові платіжки – оплата за техобслуговування газових мереж в будинках. 

  • Розповідаємо, скільки і як часто треба платити.

Хмельничани почали отримувати рахунки за послуги технічного обслуговування систем газопостачання у будинку (далі – ТО ВБСГ, – прим.автора). За це потрібно платити раз на 3-5 років. Все залежить від віку багатоквартирного будинку – тобто давності самих газових систем. Чим старіший будинок – тим частіше проводитимуть техобслуговування. Це ж стосується і проплати. 

Vsim.uа провело опитування у соціальних мережах. Згідно із результатами із 685 людей лише 32 % отримали вже платіжки. 

Відео дня

Сталої суми немає – у всіх вона різна. Відповідно до опитування vsim.ua громадяни отримали рахунки від 54 до 387 гривень. Розповідаємо, чому такі суми, як часто і коли треба платити. 

Звідки взялася нова платіжка 

Українці й раніше платити за техобслуговування мереж. Це все було включено в єдину платіжку. У 2020-му відбулося реформування газової галузі й з’явилося два окремі рахунки: безпосередньо за сам газ і його розподіл. А от власне за техобслуговування – «загубилася». 

У вересні 2023-го Міністерство енергетики України та НКРЕКП (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, – прим.автора) видали Указ про регулярні обстеження газових мереж у будинках. Адже останні 4 роки належним чином воно не проводилося.

– Газові мережі знаходяться під впливом зовнішнього середовища,  потребують системного кваліфікованого контролю, адже стають небезпечними. Якщо раніше ці кошти входили у тариф на розподіл, то після зміни структури тарифу техобслуговування  мереж загального  користування та внутрішньоквартирних – у ньому не передбачені. Наразі багатоповерхівки та гуртожитки залишились без нагляду, що є неприпустимим, адже безпека споживачів – має бути в пріоритеті.  Обслуговування мереж, що є власністю співвласників та процедура укладання договорів довгий час була НЕ врегульована нормативними  актами, – пояснили у Хмельницькій філії ТОВ «Газорозподільні мережі України». 

Вато зауважити: це обслуговування загальних мереж у будинку і не стосується систем газопостачання безпосередньо у квартирах. 

Для чого це потрібно 

Неодноразово через проблеми з газовою системою траплялися прикрі випадки. Зокрема у 2020-му в Хмельницькому по вулиці Кам’янецькій стався витік газу. Тоді від отруєння загинули дві дитини: 4-річний Данило та 9-річний Максим. Підозри оголосили лікарці, яка по прибуттю на місце не надала належної медичної допомоги, а також комунальнику, який попри наявні порушення, за даними слідства, системи вентиляції не вжив заходів щодо їх усунення. До слова, тоді мешканці будинку скаржилися, що у них постійно проблеми із газовими трубами. 

Саме для цього й потрібне регулярне обстеження газових систем у будинку. Частота їх проведення залежить від віку самої багатоповерхівки: 

  • Якщо будинок збудований понад 25 років тому – технічне обслуговування газорозподільної системи відбуватиметься раз на три роки: 
  • Якщо будинок збудований менш як 25 років тому – раз на 5 років. 

До техобслуговування газових мереж входить: 

  • планове випробування систем на щільність; 
  • обслуговування систем газопостачання, запірних пристроїв, газовикористовуючого обладнання, призначеного виключно для опалення місць загального користування; 
  • перевірка на герметичність з’єднань газопроводів і газового обладнання; 
  • усунення виявлених витоків газу з повторною перевіркою газових мереж на герметичність.  

– Як показує статистика, реальний  стан речей шокує: в кожній багатоповерхівці знаходять в середньому десять витоків газу, що загрожує безпеці мешканців, а також стабільності газопостачання. Тим більше попередити проблему набагато економніше, ніж екстрено усувати складну аварійну ситуацію, яка привела до непоправної біди.

Після проведення необхідного комплексу технічних послуг, визначених чинним законодавством України, мешканці можуть безпечно користуватися газом з обов'язковим дотриманням правил безпеки використання газу в побуті, – зазначили у Хмельницькій філії ТОВ «Газорозподільні мережі України»

Як платити за послуги 

В місті цим займатиметься Хмельницька філія ТОВ «Газорозподільні мережі України». Там пояснили: вартість для усіх споживачів різна. На це впливає декілька факторів. 

– Кошторисна вартість ТО ВБСГ багатоквартирного будинку за цим Договором складається Оператором Газорозподільчих мереж з урахуванням вимог, а також з урахуванням обмежень, передбачених граничними рівнями вартості виконання видів робіт та послуг, що входять до ТО ВБСГ багатоквартирного будинку, встановленими НКРЕКП на відповідний рік, та має містити перелік робіт та послуг, їх кількість, ціну (вартість), одиниці виміру та іншу необхідну інформацію, пов’язану з техобслуговуванням. Оператор розподіляє кошторисну вартість за техобслуговування багатоквартирного будинку між співвласниками багатоквартирного будинку пропорційно до кількості укладених договорів зі споживачами послуг з розподілу природного газу у такому будинку, - зазначила начальниця прес-центру Хмельницької філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» Леся Андрейко. 

Вартість можна дізнатися й на сайті компанії.

На отриманих платіжках зазначені реквізити, за якими можна здійснити оплату. Варто зауважити: це окремі рахунки, не ті, на які здійснюються проплати за газ або його розподіл. Розрахуватися за послугу можна через: 

  • відділення банків
  • мобільні застосунки «Приват24» та «Ощад»
  • каси відділень Укрпошти
  • сервіси EasyPay

Також на отриманих платіжках зазначений QR-код, відсканувавши який перейдете на сервіс оплати. 

Варто зауважити: платити потрібно лише раз на 3-5 років – залежно від віку будинку, як ми згадували уже вище. 

Читайте також: 

У Хмельницькому здорожчає квартплата: коли і на скільки

У Хмельницькому можуть зрости ціни на інтернет. Дізналися деталі

Знак платного паркування з’явився у центрі Хмельницького. Чи треба платити?

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (34)
  • Читач63
    Ізначально приведіть в порядок ту газову систему.Живу в будинку з1994 року,труби ржаві  хза цей період ще ніхто їх ніколи некрасиво,а вам головне ГРОШІ ,питання ЗА ЩО?
  • Читач63
    Яна Гловлюк,    я не буду спантеличений коли одного разу з'явитися повідомлення що за повітря нараховані кошти до сплати.Тим придуркам у ВР немає чим зайнятись ось і хирнею маються.
  • Читач63
    Вже сказати по правді ви вже народ зає@@ли своїми причудами,коли це закінчиться ця обдираловка?Народ скоро піде на вас штурмом тому що з кожним днем все нові схеми обмивання населення,
    Ira Moon reply Читач63
    Нажаль ніхто нікуди не піде. Наш народ - терпіли, яких не бачив світ, хто придумує це здирство дуже добре це усвідомлюює. Особисто я принципово не буду це оплачувати. А моя сусідка побігла платити в той же день, коли цей папірець засунули у двері. І я більш, ніж впевнена, що вона навіть не читала, за що платить.
  • Янна Гловюк
    Коли вже буде платіжка за повітря, яким дихаємо??

keyboard_arrow_up