Хмельничанину Кирилу загрожує смертна кара в Росії. Чому?

- Кирил Каличев - громадянин Росії з проукраїнською позицією.
- Він причетний до “Правого сектору” й попадав під обстріли російських найманців на Сході.
- У Хмельницькому він живе 7 років. Має дружину і дочку.
- Зараз він за ґратами і його можуть віддати Росії, де йому загрожує смертна кара.
У Хмельницькому вже 7 років живе громадянин Росії Кирило Каличев. Тут знайшов кохання. Має дружину Дарину і 4-річну донечку. Але їхньому щасливому життю може настати кінець. Все через те, що в Росії його звинувачують у замахові на вбивство. Зараз він знаходиться в хмельницькому СІЗО. Якщо в Україні вирішать віддати його російській стороні, то там його можуть засудити навіть до смертної кари.
Поки ж ми поспілкувалися з його дружиною. Вона розповіла нам детальніше історію її чоловіка - громадянина Росії з проукраїнською позицією. Також побували в суді, де для чоловіка обирали міру запобіжного заходу.
Хуліганство і ФСБ
2014 рік В Україні вже неспокійно. А Кирил ще живе в Росії. Він родом із міста Северодвінськ Архангельської області. Там він не приховував того, що підтримує Україну. За це часто потрапляє на допити в ФСБ. Питаннями дістають і його рідних.
- Він прославився там своєю діяльністю. Всюди писав “Слава Україні”, громив палатки, які ставили на підтримку “ДНР”. Він свої погляди там ніколи не приховував, - каже Дарія.
Одного дня він викликав таксі задля поїздки у справах. Здивувався, що водії мінялися 5 разів. В результаті приїхав таксист у камуфляжній формі ростом у 2 метри. Під час поїздки він ніби ненароком зачіпає тему України та Правого сектору. Між чоловіками зав’язується конфлікт. Таксист запропонував вийти на вулицю і там поговорити по-іншому.
Вже там Кирил, який явно поступався опоненту в антропометричних даних, вимушений був оборонятися. Для цього використав ніж, який носив з собою задля власної безпеки. Ним легко поранив таксистові ногу.
Справою зайнялася поліція. Одного разу Кирила викликали у відділок до дізнавача. Той займався дрібними справами. Як оця - хуліганство. Розповів тому як все було й пішов. А от таксист почав розповідати історії про іншу зброю й напад на нього. Цього всього в справі не було. Та до якогось рішення та покарання вона не дійшла. Але вона стане важливою в подальшій долі Кирило.
Переїзд в Україну і нове життя
Кирил хотів переїхати в Україну. В Росії йому жити ставало все нестерпніше. Але через заборону від ФСБ йому не видавали закордонний паспорт. Тому звернувся до своїх друзів із Правого сектору, з яким співпрацював раніше. Ті допомогли йому перетнути кордон. Так він опинився в Хмельницькому. Це було у 2015 році. Наприкінці цього ж року чоловік познайомився з дівчиною, яка згодом стала його дружиною та народила йому донечку. На життя заробляв програмуванням.
Кирил не забувся про свою позицію. Тому пройшов підготовку в ДУК Правий сектор, які відбувалася на території учбового центру в Десні. Потім займався волонтерством й бував на Сході, де потрапляв під обстріли. Довідку про це на запит прокуратури надали в Правому секторі.
В Росії про нього не забули. Пригадали справу про хуліганство. У 2017 році її перекваліфікували. Кирила звинуватили в замахові на вбивство з хуліганських мотивів. І оголосили його в міжнародний розшук. Згідно із законодавством РФ, за даний злочин передбачено покарання до 20 років позбавлення волі, або довічне позбавлення волі, або смертна кара.
Додамо, що після переїзду до Хмельницького він намагався отримати політичний притулок. Звертався для цього в міграційну службу. Але тільки розповів про свою ситуацію там, як відразу прийшли працівники СБУ і забрали його до себе. Послухали його, перевірили надану ним інформацію й відпустили.
- Вони порекомендували не просити поки політичного притулку, а тихенько пересидіти. Пояснили це тим, що мому чоловіку краще не ризикувати, оскільки в його ситуації можуть просто депортувати через незаконний перетин кордону, - розповідає Дарина.
Чоловік так і зробив. Й вирішив задля безпеки користуватися іншими документами. Взяв паспорт свого брата-близнюка Євгена, який залишився в Росії. Так і жив спокійно до осені минулого року.
Затримання біля дитячого садочку
3 листопада 2021 року Кирило, як і завжди, відвів дочку до дитячого садка. Там його затримали поліцейські. А на сайті поліції наступного дня з’явилася новина із заголовком: “У Хмельницькому поліцейські затримали нелегала, який перебував у міжнародному розшуку за неправдиве повідомлення про акт тероризму і замах на вбивство”.
Про замах на вбивство ми вже розповіли вище. Щодо неправдивого повідомлення про акт тероризму, то Кирил, за словами дружини, “мінував” важливі об’єкти в Росії й не давав їм там спокійно працювати. До прикладу відділу поліції.
Подібних фейкових повідомлень зараз чимало в Україні. Були такі нещодавно й в Хмельницькому, коли повідомляли про вибухівку в школі №6 чи залізничному вокзалі. З цього приводу в СБУ повідомляли наступне:
- Звертаємо увагу: повідомлення про псевдомінування – поширений інструмент в умовах гібридної агресії, котру Російська Федерація веде проти України.
Вів таку війну, але проти Росії, і Кирил. Там цього пробачати не хочуть.
Що було в суді
Після затримання Кирила, Хмельницький міськрайонний суд за поданням прокуратури вирішив, що чоловіка потрібно тримати під вартою. Згідно із ним, чоловік має бути в СІЗО до того часу, поки не буде прийняте рішення про те, чи віддавати його Росії чи ні. Перший такий термін - до 29 січня. Оскільки він підходив до завершення, то в суді знову обирали йому міру запобіжного заходу. Засідання відбулося сьогодні, 24 січня.
Сам Кирил і його адвокати просили відправити його під цілодобовий домашній арешт. Навіть погоджувалися на носіння електронного браслета. Нагадали про малолітню доньку, позитивні характеристика на чоловіка, проукраїнську позицію, через яку в Росії його можуть катувати або ж засудити до смертної кари.
Прокурор клопотав за продовження тримання під вартою на час, поки триватимуть всі перевірки. Аргументував це тим, що чоловік незаконно перетинав кордон і жив під чужими документами. І саме це свідчить про можливі ризики його подальшого переховування.
Зауважимо, що у Хмельницькому міськрайонному суді приймалося лише рішення про міру запобіжного заходу. Але аж ніяк про те, чи видавати його Росії. Це повноваження Генеральної прокуратури.
За її дорученням обласна прокуратура перевіряє те, чи дійсно Кирило допомагав військовим й, таким чином, стояв на захисті суверенітету України. Це може повпливати на підсумкове, позитивне для Кирила, рішення. Ще один варіант того, що він залишиться в Україні - задоволення його звернення в міграційну службу. В неї він попросив статусу особи, яка потребує додаткового захисту. Такий статус унеможливлює передачу Кирила російській стороні. Але звернувся він лише минулого тижня. Результату ще немає.

Поки перевірка всіх документів та процедура отримання запитів від прокуратури триває, Кирило й далі буде сидіти в СІЗО на Кам’янецькі. Недалеко від дружини і дочки, які проживають в центрі міста. Він, як і до листопада минулого року, міг знову засинати і прокидатися поряд з ними. В це вірила Дарина. Надіялися на це і десяток військових, які прийшли його підтримати.
Цікаво, що вони були присутніми на самому засіданні. Але рішення чомусь зачитали вже без них. Спочатку суддя відправилася в нарадчу кімнату і всіх попросили вийти із зали суду. А коли вона повернулася, то назад не покликали. Тому дружина дізналася про те, що й далі не бачитиме чоловіка вдома, перебуваючи на вулиці. І вже через вікно із ґратами дивилася на чоловіка. на якого одягали кайданки та відправляли назад в СІЗО. Її плач та викрики невдоволення на рішення судді вплинути вже не могли.
Але рішення можуть змінити. Принаймні на це надіються адвокати Кирила. Вони заявили, що подаватимуть апеляцію. Кажуть, що, можливо, її розглянуть вже цього тижня. Тому слідкуйте за оновленнями на сайті vsim.ua.
Довідково: У Росії смертна кара законодавчо не скасована. Проте, з 1996 року, з моменту вступу країни до Ради Європи, у Росії діє мораторій на застосування найвищої міри покарання. 2009 року Конституційний суд остаточно заборонив судам ухвалювати смертні вироки. Але в грудні 2021 року голова Конституційного суду Росії Валерій Зорькін допустив можливість повернення смертної кари.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
-
Читач60Там казні може і немає, та люди часто гинуть просто у камерах або після тортур , особливо за протипутінську позицію! Вчора наткнулася на одну групу, нажаль посилання не вставляється. Просто подивіться у ютубі Гулагу нет. Страшні відео . Тому нашого хлопця просто неможливо туди віддавати
-
Yuriy StelmakhНет
-
Lilia MolotaiА в Росії є смертна кара?Bogdan Miknyak reply Lilia MolotaiLilia Molotai ( смертна кара , мараторій ) коменти і області фантастики .Читач22 reply Lilia MolotaiШановна, у нас війська на кордоні стоять російські, і наша влада співпрацює із ними?!! Яка різниця, що там у кацапів є! ГАНЬБА!!!Kostia Prytkov reply Lilia MolotaiLilia Molotai мораторій