Вироки за СЗЧ. Кого судили на Хмельниччині і як покарали

-
Самовільне залишення військової частини або неприбуття в неї вчасно є кримінальними правопорушенням.
-
Менш як за місяць на Хмельниччині за це засудили трьох чоловіків.
На Хмельниччині отримали вироки троє чоловіків, які самовільно залишили військові частини. Два вироки у березні виніс Кам’янець-Подільський міськрайонний суд, а ще один вирок виніс Городоцький районний суд у лютому. Всі троє обвинувачених отримали по п’ять років ув’язнення. Розповідаємо про ці справи.
Епізод №1
Підсудний має середню спеціальну освіту, не одружений. Протягом 2001-2023 років він отримав шість судимостей. Серед його злочинів — розбій, незаконне поводження з наркотиками без мети збуту, грабіж, крадіжки та нанесення тілесних ушкоджень середньої тяжкості. За місцем служби чоловіка характеризували негативно.
2010 року чоловіка поставили на диспансерний облік лікаря-нарколога з діагнозом «Синдром залежності внаслідок вживання складного лікарського засобу та інших психоактивних речовин». І на момент скоєння злочину, і на час слідства мав психічні та поведінкові розлади, які спричинені поєднаним вживанням алкоголю, опіатів, амфетаміну, канабіноїдів, а також синдром залежності. При цьому чоловік усвідомлював свої дії та міг керувати ними. Примусового лікування він не потребує.
За даними слідства, чоловік, будучи курсантом навчальної частини, залишив її 7 вересня 2024 року. 22 жовтня його затримали поліцейські, а 23 жовтня передали командуванню частини. У суді військовослужбовець визнав свою провину за цим епізодом.
Разом з цим він розповів, що на момент доставки у військову частину, 23 жовтня, був у стані наркотичного сп’яніння. Через це старший за званням майор сказав йому «іти туди, звідки він прийшов». Підсудний, за його словами, так і зробив. Таким чином він залишив військову частину вдруге, проте винним за цим епізодом він себе не вважав. Затримали чоловіка 30 жовтня.
Суд розцінив слова підсудного як часткове визнання провини. Його дії кваліфікували як самовільне залишення частини тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану (частина 5 статті 407 Кримінального кодексу).
Військовослужбовцю призначили п’ять років ув’язнення. Вирок виніс Кам’янець-Подільський міськрайонний суд 13 березня цього року. Оскаржити рішення можна протягом місяця.
Епізод №2
Підсудний родом зі Старокостянтинівської громади, має повну загальну середню освіту, не одружений, утриманців не має, раніше судимий не був. Офіційно працевлаштований не був, за місцями проживання та служби його характеризували посередньо.
За даними слідства, військовий самовільно залишив службу 10 липня 2023 року та був вдома. У суді чоловік визнав провину та розповів, що доглядав за батьками літнього віку, які хворіють. Затримали військового 9 січня цього року, тобто в СЗЧ він був півтора року.
Дії чоловіка кваліфікували як самовільне залишення частини тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану (частина 5 статті 407 Кримінального кодексу). Кам’янець-Подільський міськрайонний суд призначив йому п’ять років ув’язнення. Рішення було ухвалене 4 березня, його можна оскаржити протягом місяця.
Епізод №3
Підсудний родом із Сатанівської громади, має неповну середню освіту, не одружений, дітей на утриманні не має, раніше судимий не був. За місцем служби його характеризували негативно, на обліку в нарколога чи психіатра він не перебуває. Брав участь у бойових діях та отримав поранення. У виписці від 29 серпня 2023 року було вказано, що у чоловіка множинні осколкові поранення ніг, поверхневе поранення грудної клітки, закрита черепно-мозкова травма, струс мозку та акубаротравма.
Внаслідок бойових дій чоловік також мав посттравматичний стресовий розлад, обтяжений вживанням алкоголю. За даними експерти, чоловік усвідомлював свої дії й міг керувати ними, примусового лікування він не потребує.
Згідно з матеріалами справи, від 4 вересня до 2 жовтня 2023 року військовий перебував на лікуванні у військовій частині. Після лікування, 3 жовтня, він мав з’явитися на місці служби, однак не зробив цього. Протягом 3-17 січня 2024 року військовий був на лікуванні у психіатричній лікарні в Скаржинцях, маючи розлади психіки та поведінки внаслідок вживання алкоголю.
19 червня 2024 року військовий добровільно з’явився у відділі поліції в Городку. В суді чоловік повністю визнав провину. Він розповів, що служив на Донецькому напрямку. Під час останнього бою був у групі з шести осіб, яка захопила позиції росіян. Після цього внаслідок артилерійського обстрілу, всі військові, окрім нього, загинули. Сам він отримав поранення та був евакуйований. Відтак проходив лікування у Дніпрі, Львові та Трускавці.
Після завершення лікування військовий поїхав додому, бо хотів відпочити, хоча розумів, що потрібно повертатися на службу. Свою поведінку він пояснив тим, що боявся загинути. Суд вказав на те, що військовий неодноразово не приходив у суд без причин, не засуджував свої дії та не намагався виправити ситуацію.
Крім того, чоловіку неодноразово надавалася можливість повернутися на службу, зокрема, шляхом запрошення службовців ТЦК та поліції, які мали б забезпечити відправку у військову частину. Однак чоловік в останній момент змінював свою позицію та відмовлявся повертатися на службу. 28 лютого цього року під час судового засідання військовий остаточно відмовився повертатися на службу й сказав, що «краще залишитись живим у в’язниці».
Городоцький районний суд визнав військового винуватим у неприбутті на службу без поважних причин в умовах воєнного стану (частина 5 статті 407 Кримінального кодексу). Йому призначили п’ять років ув’язнення. Вирок був винесений 28 лютого цього року. Його можна оскаржити протягом місяця.
Читайте також:
- Поблизу кордону затримали жителів Хмельниччини, які хотіли незаконно залишити країну
- 45 000 доларів за трьох: на Хмельниччині викрили схему переправлення за кордон
- На кордоні затримали військовозобов’язаних. Серед них — житель Хмельниччини
- Хмельничанин організував схему ухилення від призову. Його викрили
- Торгували гуманітаркою для ЗСУ: у Хмельницькому викрили псевдоволонтерів
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
А
Лідія
Igor reply Лідія
Олександр
Іра