Юрій Даценко подорожує Хмельниччиною вже кілька років. Разом із дружиною Катериною вони побували у маловідомих місцях рідного краю та знайшли там чимало цікавинок. Про унікальні та дивовижні факти, що мали місце на Поділлі, Юрій розповів хмельничанам. Підбірку найцікавіших із них підготували журналісти vsim.ua.
В лютневому номері торговельно-промислової газети за 1911 рік зазначалося: «На Поділлі небувалого розмаху набув розвиток птахівництва. За період з 1904 по 1910 роки Подільська губернія стала найбільшим в Російській імперії виробником-експортером яєць». Так, в 1910 році з Поділля було вивезено 724 тисячі пудів цього продукту. Це близько 150 мільйонів штук яєць. А основним закордонним ринком збуту наших яєць була Англія, Франція та Німеччина.
Місто Проскурів випередило Миргород – найбільший центр виробництва мішків. Проскурівськими мішками забезпечувалися не лише Поділля і Бессарабія, а й Одеська, Волинська, Київська та Херсонська губернії. А це на той час більше, ніж половина України. Ці мішки шили кустарним способом у Проскурові.
На відомій виставці пивоваріння, що відбулась з 11 по 14 липня 1909 року в Санкт-Петербурзі серед найкращих були визнані подільські пивовари, які представляли проскурівський пивзавод. В інвентарі плоскирівського староства містяться дані від 1797 року про одне з перших пивоварних підприємств міста. Цей завод був створений німецьким бароном Кляве. На той час він вважався одним з найкращих у Російській імперії.
Село Двірець на Ізяславщині. Саме тут, в колись існуючому монастирі у 1556 році за ініціативи княгині Анастасії Заславської почали вперше перекладати з болгарської на тогочасну українську мову Пересопницьке Євангеліє. Тепер на ньому присягають президенти. Переклад завершили в 1561 році в селі Пересопниця. Тому й назвали так.
В Кам’янці-Подільському знаходяться два цікавих мости. Один із них найвищий в Україні – «Лань, що біжить». Відстань між його опорами становить 174 метри. Висота споруди – 70 метрів. Найстарший в Україні міст теж звідти. Це замковий міст. Фахівці стверджують, що він був закладений ще в ІІ-ІІІ столітті нашої ери. Римлянами! Цей міст мало хто бачить, та всі проходять по ньому до замку.
Найперший офіційний футбольний матч в історії незалежної України зіграли за участі хмельницької команди «Поділля». Хоча подоляни тоді програли.
У 1919-1920 роках Кам’янець-Подільський, Чорний Острів, Старокостянтинів і Проскурів були столицями УНР (Української Народної Республіки). У Проскурові перебувала столиця двічі, правда обидва рази досить недовго. Адміністрація УНР розміщувалась у старому на той час приміщенні залізничного вокзалу.
У 1920-х роках у Кам’янці друкувалися українські гроші. 1 березня 1918 року наказом УНР грошовою одиницею стає гривня. Вона дорівнювала двом російським карбованцям. Певний час українські гроші були досить твердою валютою. Восени 1919 року за карбованця давали вже 4 російські рублі, а долар купували за 10-12 карбованців.
Перша в історії української авіації регулярна міжнародна авіалінія була організована з Проскурова. Вона полягала за напрямком Проскурів-Будапешт. Під час революційних подій в Угорщині уряд Радянської України мав передати туди важливі документи. Кордон тоді проходив по Збручі. Тож найближчим відправним пунктом, з якого можна було здійснити авіарейс став Проскурів.
Наприкінці ХІХ століття граф Юзеф Потоцький, який тримав помістя в Антонінах та землі на Волині, вів високорентабельне сільгоспвиробництво. Аграрні фахівці графа добре вміли прищеплювати плодові дерева. Вони вивели багато нових сортів яблук. В ті роки подоляни знали близько 1000 сортів. Та й навіть вирощували яблуко «Книш» вагою по 600 грамів кожне.
Перший трактор з’явився у 1913 році в землевласниці Аделіїї Киневич. Вона мала маєток на Красилівщині. Ця жінка побувала на сільгоспвиставці у Петербурзі. Там побачила англійський трактор і придбала його собі. Родовиті поміщики приїжджали до неї, оглядали техніку в роботі і згодом купували техніку собі.
Найбільш вражаючим стало повідомлення у газеті «Подолье» про подію, яка трапилась в селі Вихилівка Проскурівського повіту 24 грудня 1912 року. Сільський староста побачив якусь машину на полях. Підійшовши ближче, він виявив, що то літальний апарат. А біля нього – двоє авіаторів в дивному одязі. Вони попросили у чоловіка допомогти полагодити аероплан. Але щойно той опинився на борту, як апарат злетів. Коли чоловік прийшов до тями, то виявилось, що він знаходиться в Барі (тепер Вінницька область). Тоді справу списали на англійських шпигунів. Але мова йде про першу спробу викрадення людини прибульцями.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Віктор
IGOR
Дмитрий Казанцев