Ще рік тому Верховна Рада затвердила новий закон “Про освіту”. Всі його положення будуть реалізовуватися протягом 5 років. Проте вже з цієї осені починає діяти «Нова українська школа» — освітня програма для першокласників. Маленьким школярам не ставитимуть оцінок, а вчителі будуть для дітей так званими “напарниками”.
Про зміни, які торкнуться початкової школи, журналісти vsim.ua поспілкувались з в.о директора департаменту освіти на науки Хмельницької міськради Людмилою Корнієцькою.
Що таке “Нова українська школа”?
- В минулому році прийняли новий закон “Про освіту”. Реалізувати його передбачається протягом 5 років, але вже з 1 вересня відбудуться перші зміни. В законі були прописані умови для започаткування Нової української школи. Вона передбачає, що предмети не будуть настільки відірвані один від одного. Головне, щоб діти могли реалізувати свої знання більш практично у своєму щоденному житті. Після навчання вони не просто знатимуть хімію, фізику чи біологію, а знатимуть як їх використовувати.
Якщо порівнювати “НУШ” з старою школою, то що зміниться у навчанні першокласників?
- В першу чергу, в “Новій українській школі” діти навчатимуться за зовсім іншими підручниками. Ми вже отримали 5000 примірників і будемо розподіляти їх по закладах. Діти не будуть оцінюватися, писатимуть лише простими олівцями. Помилки вчитель не буде виправляти червоною ручкою, це може бути будь-яка ручка іншого кольору. В кожному класі будуть інтерактивні дошки та ноутбуки. Діти матимуть змогу навчатися у більш сучасному класі.
Що таке нове освітнє середовище?
- Нове освітнє середовище передбачає забезпечення класів необхідними меблями. У класах будуть облаштовані нові робочі місця для дітей. В першу чергу, це нові одномісні парти, які за бажанням переміщати по класу для різних потреб. В кожному класі буде створено декілька різних зон. Має бути представлена мовно-літературна, математична, природнича, технологічна, інформативна, соціальна, історична та мистецька галузі. І всі ці куточки мають переплітатися, аби діти під час уроку змогли переміщуватися з однієї зони в іншу. Облаштувати їх в умовах того, що класи переповнені, дуже важко.
А чи готові вчителі працювати по-новому?
- Всі наші вчителі пройшли навчання стосовно “Нової української школи”. Більшість з них абсолютно готові. Лише можна сказати, що вчителям старшого віку доведеться ще повчитися працювати з оргтехнікою. Але це все прийде на практиці. Основне, це аби педагоги любили свою роботу, дітей і вміли ділитися з ними своїми знаннями. Вчитель зможе обирати ту методику навчання для дітей, яка їм більше підходить. Це у “НУШ” називається викладацька свобода. Кожна дитина - це особистість. І перед вчителем постане завдання пізнати кожного учня і визначити, що краще саме для них, як вони ліпше засвоюють інформацію.
Скільки коштів піде на облаштування перших класів і що за них придбають?
- Нам виділили кошти з державної субвенції та з міського бюджету на придбання парт, інтерактивних комплексів, ноутбуків та дидактичних матеріалів. Загалом на парти ми передбачили 5,2 мільйони. Вони будуть одномісні, фабричні, антисколіозні. Вони будуть регулюватися по висоті, щоб діти не псували собі здоров’я. На комп’ютерну техніку виділили 4 мільйони. Більшу частину суми дали з міського бюджету і лише майже 300 тисяч з державної субвенції. Крім того, на роздаткові матеріали передбачено по 660 гривень на одну дитину. Та насправді це крапля в морі, бо аби забезпечити весь той перелік, який поданий у наказі МОН, то на один клас з 28 дітей потрібно орієнтовно 400-450 тисяч гривень.
Що повинен мати з собою першокласник, який піде у “НУШ”?
- Стандартний набір першокласника залишається таким же як і був. Кожному школяру треба буде мати зошити, олівці, фарби, пластилін, кольоровий папір, альбоми. Це те, що найнеобхідніше. Звичайно, потрібна спортивна форма для занять фізкультурою. Можливо, взяти розмальовку, аби дитина мала чим зайнятися на перерві. А найголовніше, це гарний настрій та бажання вчитися, з яким першокласник прийде до школи.
У яких школах проходить утеплення та капітальні ремонти за кошти міста?
- Ми робили цього року капітальні ремонти харчоблоків у СЗОШ № 18 та СЗОШ № 24. Також утеплюємо два навчальні заклади. Це у нас СЗОШ № 14 та СЗОШ № 15. Кошти ми отримали від проекту NEFCO по термомодернізації. Вони дали нам грантові кошти у розмірі 200 тисяч євро, а решта - це кредитні кошти під вигідний для міста відсоток.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Нам розумгих та вчених не впрто мати,дурнями легше запоавляти.
А з зомбоячиком не дружити,а мати знання та власну думку......