Яке життя після школи обирають випускники й чому деякі з них вступають “для галочки”? Запитали думку психолога та поцікавилися сучасними альтернативами навчанню в універі.
Щоб дізнатися, наскільки вища освіта сьогодні цінується, ми звернулися до обласного центру зайнятості. Начальник відділу організації працевлаштування Інна Шевель розповіла, що більша частина вакансій не потребує наявності вищої освіти.
— Найпопулярніші спеціальності, де потрібен диплом - це менеджери, бухгалтери та економічний напрямок роботи. Майже 60% громадян, які перебувають у нас на обліку, мають вищу освіту різного рівня, - каже Інна Шевель.
Нині чимало випускників чухають потилиці та обирають спеціальність, яку хочуть вивчати в університеті. Для довгоочікуваного вступу необхідно скласти ЗНО. Зареєструватися на нього мають всі одинадцятикласники. А складати іспити чи ні - вибір кожного. Від чого і залежатиме подальший вступ до навчального закладу.
Наприклад, випускниця Анна цього року залишає стіни рідного ліцею. Конкретний вищий навчальний заклад дівчина для себе ще не обрала. Однак каже - пов’язати життя планує із юриспруденцією. Саме тому обиратиме ті “виші”, де є така спеціальність. Серед своїх однолітків дівчина не знає тих, хто не вступатиме цьогоріч до “вишу”. Вона розповідає: майже всі вирішили, ким хочуть бути. Проте є й ті, хто з напрямком ще не визначився.
А от випускник Іван вже точно вирішив, де буде вчитися та ким працюватиме в майбутньому. Юнак мріє бути правоохоронцем тож і заклад для навчання він обрав відповідний. Разом із тим, Ваня каже про велику кількість друзів, які стануть студентами, бо “так треба”. Одинадцятикласник розповідає, що такі вступають на яку-небудь спеціальність і мають одну мету - отримати диплом.
— Типу, щоб мати хоча б якусь спеціальність і далі за нею не працювати. У моєму класі таких близько 30%. Я подібний варіант навіть не розглядав. Хочу бути слідчим чи опером. Буду вступати в Харків, - розповідає Іван.
Закінчує школу й одинадцятикласниця Анна. Дівчина цього року вступати до “вишів” не планує. Вона розповідає, що хоче посісти лави студентів наступного року. Проте не в Україні, а за кордоном. Найближчим часом випускниця хоче пройти курси перукаря, аби спробувати себе в цій справі.
— Я вступаю наступного року, тому що хочу літом пройти курси перукаря. Згодом навчатимусь за кордоном. Хочу обрати спеціальність готельно-ресторанний бізнес, - розповідає випускниця.
Отож, життя після школи може бути різним. Одні продовжують гризти граніт науки на студентських лавах, інші шукають себе поза “вишами”. Для молодих людей із повною загальною середньою освітою у Хмельницькому є чимало варіантів подальшого розвитку подій після школи. Зокрема - сценарії, що не потребують складання іспитів чи ЗНО. Йдеться про навчальні заклади, в яких надається професійно-технічна освіта. А саме - училища, ліцеї чи коледжі. У Хмельницькому це наступні освітні заклади:
Скажімо, у вище професійне училище №25 на проспекті Миру приймають після 11 класу за наступними спеціальностями:
Тривалість навчання - від 1 до 2,5 років. Освітньо-кваліфікаційний рівень - молодший спеціаліст. Зарахування вступників відбувається за результатами співбесіди.
Без іспитів і ЗНО пропонують навчатися і в професійному ліцеї на Озерній. На базі 11 класів там можна вступити на наступні спеціальності:
Навчання триває від 1 до 1,5 року. В результаті - юнаки та дівчата отримують диплом кваліфікованого робітника. Всі випускники ліцею можуть вступити до вищих навчальних закладів.
Хмельницький базовий медичний коледж - ще один заклад, куди можуть вступити одинадцятикласники. Щоправда, лише на одну спеціальність - “Акушерська справа”. На навчання зараховують за внутрішніми іспитами. Тривалість - 2,5 років.
Здобути певні навички й стати професіоналом у якійсь галузі можна і за допомогою курсів. По закінченню деяких видають диплом державного зразка або документ кількома мовами. Тривалість є різною, в залежності від діяльності та кількості уроків.
Великий спектр напрямів для навчання є в “б’юті” сфері. З “нуля” пропонують пройти курси манікюру, перукаря, барберів, візажу, нарощування вій чи шугарингу в школі краси “Міранда”. Вартість навчання коливається від 2 500 до 10 тисяч гривень. Найдорожче при цьому навчитися саме перукарському мистецтву. По закінченню курсів обіцяють видати диплом двома мовами, що дозволить працевлаштуватися не лише в Хмельницькому, а й за кордоном.
Стати тату майстром - ще одна ідея, чим зайнятися після школи. Навчання проводять в майстерні ТатtooHata. Тут обіцяють курси від відомого в місті майстра Володимира Орлова. Вони складаються з теорії та практики. Кожного майбутнього професіонала навчають індивідуально. Як пояснили в майстерні, тривалість курсів залежить від самого учня. Ціна - 15 тисяч гривень.
Хмельницькі випускники можуть стати програмістами й отримати міжнародний диплом. Все це про навчання у комп’ютерній академії “IT Step”. Юнакам та дівчатам пропонують бути учасниками комплексної програми, яка розвиває професійні IT навички через практику. Програму, форму навчання та вартість можете дізнатися на сайті академії.
Психолог Тетяна Олексюк говорить: вибір подальшої долі після школи, з психологічної точки зору, завдання не з легких для випускників. За її словами, більшість юнаків і дівчат обирають певну спеціальність чи освітній заклад не свідомо. Так, вступають за компанію з друзями, за порадами батьків чи туди, куди пройдуть за набраними балами. Тетяна Олексюк у такому випадку радить не поспішати. А, наприклад, зробити паузу після школи й добре обдумати те, ким хочеться стати.
Говорить психолог і про активну участь батьків у життєвій долі їхніх чад. Йдеться про вказівки - де навчатися та який фах обрати. За словами пані Тетяни, дорослі не усвідомлюючи перекладають свій досвід на дитину. При цьому керуються тим, що вони краще знають, як потрібно жити. У такий спосіб, каже фахівець, батьки забирають в дітей відповідальність за своє життя й можливість самостійно зробити крок у майбутнє. Стосовно цього Тетяна Олексюк має поради і для дорослих, і для їхніх дітей-абітурієнтів.
— Хоча в цей час ще існує залежність від батьків (територіальна, фінансова та психологічна). Багато хто боїться взяти відповідальність за свій вибір і часто змушені слідувати батьківським наказам.Тут головне пам’ятати батькам, що ваше життя – це ваше життя, свій вибір ви вже зробили. Дайте своїй дитині можливість прожити власне життя. А для абітурієнтів, як би це не було важко, потрібно вибирати свою дорогу. І не думати, що цим ви зраджуєте своїх батьків. Подякуйте їм за турботу і поясніть, що у вас, як і у них, є право на свою долю, - радить психолог.
— Пам’ятайте також про те, що ми з вами живемо в унікальний час, коли є необмежений доступ до знань на будь-яку тему. Можливо вам подобається б’юті сфера, дізнайтесь про курси і навчання саме у тому напрямку, до якого лежить душа. Можливо, краще буде спробувати себе завдяки курсам. Звісно, мова не йде про професії, які відповідають за життя людей. Тут дійсно необхідно підійти фундаментально. Не бійтесь спробувати. Лише тоді ви будете знати, що ваше, а що не ваше.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.