Що обрати: коледж чи університет? (новини компаній)

Що обрати: коледж чи університет? (новини компаній)

Це питання турбує багатьох учнів 11 класів. З одного боку, не хочеться витрачати на навчання багато часу і коштів. З іншого, важливо, щоб навчальна система була якісною та дала необхідну базу для працевлаштування й побудови кар’єри.

В будь-якому разі майбутнім випускникам треба визначитися з напрямом подальшої діяльності. До вступу на ту чи іншу спеціальність потрібно готуватися – підтягнути знання з профільних предметів, української та іноземної мови. У цьому може допомогти репетитор. На платформі БУКІ можна знайти викладачів з понад 200 навчальних дисциплін.

Про переваги та недоліки навчання як в коледжі, так і у виші, – читайте далі. Це допоможе зважити всі можливі аргументи під час прийняття рішення. 

Навчання в коледжі після 11 класу: за і проти

Випускники 11 класів найчастіше обирають фахові, тобто спеціалізовані, коледжі, де можна здобути кваліфікацію молодшого бакалавра. Які переваги такого вибору:

  1. Відносно легші умови вступу, нижча конкуренція. Сьогодні для вступу до закладу передвищої освіти потрібно:
  • Написати мотиваційний лист;
  • Скласти вступні випробування у вигляді співбесіди/НМТ/творчих конкурсних завдань.

Вимоги до формату вступних іспитів у коледжах можуть значно відрізнятися, але знання профільних предметів перевіряють обов’язково. А від цього залежить рейтинг та шанси на вступ на бюджетну форму навчання. 

  1. Нижча вартість навчання у порівнянні з вишами. Хоча залежно від престижності закладу освіти та спеціальності ціна може сильно відрізнятися. Так що один рік навчання в коледжі може коштувати студенту від 20 000 до 50 000 грн. 
  2. Менший термін навчання. Як правило, навчання після 11 класу триває 2-3 роки. Студент здобуває необхідну базу знань з фаху та може швидше розпочати трудову діяльність.

Який зворотний бік навчання в коледжі? 

Перш за все – це менше можливостей для успішного працевлаштування. Роботодавці можуть звертати увагу на ваш освітньо-кваліфікаційний рівень. А вимоги у багатьох пропозиціях роботи включають необхідність повної вищої освіти або принаймні рівня бакалавра. 

Досить часто після закінчення коледжу випускник розуміє, що цієї освіти буде недостатньо. Так, можна вступити у виш за скороченим терміном навчання, але у підсумку ви будете навчатися 5 років, щоб здобути лише ступінь бакалавра. 

Вступ до вишу: за і проти

Сьогодні під час відбору кандидатів на посади роботодавці в основному звертають увагу на практичні вміння та навички. Проте наявність диплома є обов’язковим пунктом у 90% вакансій, пов’язаних зі спеціалізованими професійними знаннями. 

По завершенні навчання у ЗВО випускник отримує освітній рівень бакалавра або магістра. А загалом за весь період навчання у виші студент розвиває вміння збирати й аналізувати інформацію, навички критичного мислення, швидкої систематизації, пошуково-дослідницької роботи. 

Наявність вищої освіти дає більше перспектив, ніж передвища освіта. Особливо це стосується старту кар’єри. Адже з повною вищою освітою більше шансів отримати хороше місце роботи з можливостями подальшого розвитку. 

З мінусів здобуття вищої освіти – це її ціна. Середня вартість навчання у вишах складає близько 40 000 грн за рік. Конкурс на бюджет часто дуже високий, до того ж кількість таких місць обмежена. 

Навчання у виші відбирає дуже багато часу. Зазвичай, тривалість здобуття освіти за ступенем магістра – 6 років. Вчитися можна й заочно, але така форма передбачена не для всіх спеціальностей. 

Університет чи коледж: як прийняти правильне рішення

Вибір може бути нелегким, але треба враховувати свої індивідуальні потреби та побажання. Ось 3 основні поради:

  1. Порівнюйте конкретні навчальні заклади та можливості, які вони пропонують. 
  2. Проаналізуйте вакансії, що стосуються обраної вами спеціальності, й вимоги щодо освіти та рівня знань. 
  3. Шукайте навчальний заклад, у якому є більше перспектив для розвитку практичних навичок – хороша матеріально-технічна оснащеність, можливості для стажування чи проходження практики. 

Але спершу необхідно твердо визначитися з майбутньою спеціальністю. Тоді вибрати навчальний заклад буде простіше. Чим раніше учень визначився – тим більше часу на підготовку до вступних випробувань, тим більше можливостей потрапити на бюджетне місце. Головне – відповідальна та систематична підготовка.

keyboard_arrow_up