У Хмельницькому нараховується 37 шкіл. Заклади знаходяться в різних мікрорайонах міста, кожен з яких має свої особливості. Наприклад, є такі, що активно розбудовуються. Йдеться про мікрорайони, в яких “зростають” новобудови, заселяються або створюються молоді сім’ї. Відповідно, з кожним роком збільшується кількість школярів. Та, як то кажуть, навчальні заклади “не резинові”. Тож своїх чад батьки віддають до шкіл, що в сусідніх мікрорайонах. Таким чином виникає проблема - місця для всіх учнів не вистачає. У таких закладах запроваджують навчання в кілька змін. Однак це влаштовує не всіх.
Хмельничанин Максим вкрай незадоволений умовами, в яких навчається його молодший брат. Той є учнем 4 класу в ЗОШ №21, що на проспекті Миру. Чоловік розповідає, через брак місця в школі, організація навчального процесу не влаштовує багатьох батьків. Мовляв, до їхньої школи ведуть дітей з Озерної. В результаті - у ЗОШ №21 не вистачає на всіх місця. Дану проблему вже вирішили запровадженням навчання у кілька змін. Однак батьки “стають на диби” й пропонують інший варіант.
У нашій школі навчання в дві зміни почалося із 1 вересня. Зараз так навчається початкова школа і шості класи. Я вважаю, що другої зміни взагалі не повинно існувати. Дитина навчається, приходить додому о 5 годині вечора і сідає одразу за уроки. І так кожного дня. А коли гуляти? Коли особистий час? Це морально важко для дітей, - пояснює Максим.
Незадоволених навчанням у дві зміни окрім Максима є чимало. Містяни об’єдналися і написали петицію із проханням побудувати додатковий корпус. На їхню думку, це допоможе вирішити існуючу проблему. Станом на 8 жовтня звернення зібрало 65 із 500 необхідних голосів. Якщо петиція набере потрібну кількість підписів - її розглянуть у міськраді.
Насправді проблема неспроможності закладів освіти прийняти всіх наявних учнів не поодинока. Всього таких у Хмельницькому є 10. Більшість з них знаходяться в центрі міста. Ще одна “завантажена” школа в Гречанах, Південно-Західному мікрорайоні та на Виставці.
Як розповіла виконуюча обов’язків директора департаменту освіти та науки ХМР Надія Балабуст, у таких школах запроваджена так звана проміжна зміна. Вона полягає в тому, що уроки для другої зміни починаються не пізніше 12-ї години.
За словами Надії Балабуст, не вистачатиме місця в школах і надалі. Мовляв, щороку кількість учнів зростає, а місць у закладах обмаль. Наразі через це в кілька змін вимушені навчатися учні таких шкіл:
Надія Балабуст каже: проблему із відсутністю місця частково вирішили в НВК №10. Мовляв, там уже добудовують ще один корпус. Така ж ситуація в ліцеї №17. Крім того, триває будівництво додаткового приміщення НВО №1.
Фактично ми лише будуючи нові заклади освіти або корпуси закладів освіти, можемо вирішити цю проблему, - пояснює Надія Балабуст.
А от планів на будівництво корпусів інших шкіл наразі немає. Першочергово мають розібратися із навчальними закладами на Озерній. Надія Балабуст каже, що там мають добудувати початкову школу, що на Залізняка. А також розпочати будівництво навчального закладу на вулиці Січових Стрільців. Таким чином хочуть забезпечити мешканців мікрорайону місцями у школах.
На першочерговості завершення вже розпочатих об’єктів наголосив і директор департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів ХМР Олександр Чорнієвич.
Тож поки школи будуть “завантажені” учнями, єдине вирішення проблеми - навчання у кілька змін. Та організація цього процесу має відбуватися за певними правилами.
На сайті Державної служби якості освіти України вказано, що при двозмінному режимі, навчання в другу зміну має починатися не пізніше 14 години, а закінчуватися - не пізніше 19-20 години. Крім того, першокласники, другокласники, а також учні випускних класів мають навчатися лише в першу зміну.
У першу зміну або в підзміну з початком занять не пізніше 12 години мають навчатися учні 1-2 класів. Починатися заняття в обидві зміни мають в один і той самий час протягом навчального року.
Як ви ставитесь до двозмінного режиму навчання?
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Юлия Задорожная
І яка різниця в яку зміну ходили колись? "От я ходив і нічого страшного..."і я ходила і це було жахливо незручно! Має школа 900 місць,то нехай мер думає куди прилаштувати інших 200 бажаючих. А то потім в класах 35-38 учнів і що то за навчання?
Борис Пісоцький
Галина
Юлия Задорожная reply Галина
Irinka Tarasiuk