З 2018 року в Україні змінюються правила прийому дітей до першого класу. Якщо раніше до уваги брали результати конкурсу, то зараз у пріоритеті буде адреса реєстрації майбутнього школяра. Відповідні зміни вступили в силу після прийняття нового закону “Про освіту”. Тому вже з 1 вересня першокласників прийматимуть до школи по-новому.
Журналісти vsim.ua дізнались, чого чекати батькам майбутніх школярів та як розподілили так звані освітні округи у Хмельницькому.
За кожною школою у Хмельницькому вже закріпили її “територію обслуговування”. Діти, які проживають в її межах, гарантовано отримують місце в цьому навчальному закладі. А якщо у школі залишаться вільні місця, то можна відправляти дитину туди. Але відбирати вже будуть за конкурсом.
- Діти, які живуть поблизу школи, до якої закріплені, і виявили бажання йти до неї, будуть прийматися першочергово. Якщо приходитимуть з інших мікрорайонів, то зможуть навчатись у школі, якщо є вільні місця. Крім того, з ними буде відбуватись співбесіда, - розповідає заступник директора Департаменту освіти і науки Хмельницької міськради Світлана Губай.
Однією з цілей нового закону є рівномірний розподіл навантаження на вчителів. Тому і хочуть, аби кількість учнів в одному класі не перевищувала 30 дітей. Та в Департаменті освіти кажуть, виконати таку норму зможуть не всі школи.
- Ми стараємося відкривати додаткові класи. Наприклад, 28 школа переповнена. Вона мала відкривати 9 класів, але зараз шукають можливість і матеріальну базу на 11 класів. Так само директор буде дивитись по наповненню класу, якщо він набрав 30 дітей, але є можливість посадити ще дві дитини, то він має право це зробити, - пояснює Світлана Губай.
Зараз у хмельницьких школах запланували відкрити 132 класи для першачків. Можливо, ця кількість збільшиться, якщо буде більше заяв від батьків майбутніх школярів.
Журналісти vsim.ua винесли на карту хмельницькі школи, а у описі до кожної вказали адреси, які будуть закріплені за навчальним закладом.
Дмитро Франчук, політичний аналітик
- Тепер першачки будуть ходити до шкіл за місцем проживання, та й в тих, хто територіально близько до школи живе є більше переваг. Їх будуть приймати першими. Також бажаючих віддати своїх дітей до певної школи не за місцем реєстрації буде не мало, їм прийдеться ставати в чергу або якщо в школі буде недобір, тоді цих дітей будуть приймати. Вимальовується думка, що можуть початися маніпуляції з місцями в школах, на яких недобросовісні керівники учбових закладів почнуть заробляти корупційні кошти.
Ще одна не зрозуміла перевага при зарахуванні дитини до школи, якщо її родичі працюють в тій школі, то в неї переваг більше .Це дискримінація до інших дітей. Вихованці садочків при навчальних закладах ніяких переваг перед іншими дітьми не мають.
В складну ситуацію потрапили батьки, які живуть далеко від місця своєї реєстрації. Наприклад, в іншому місті. Домовитися з господарями орендованого житла про реєстрацію чи нотаріально завірений договір важко, це може підвищити вартість оренди або взагалі зірвати угоду. Також незрозуміло, як цим дітям гарантується право на першочерговий вступ і хто буде перевіряти правдивість наданої ними інформації.
Вікторія Ковальчук, партнер Юридичної фірми ESQUIRES, адвокат, медіатор
- Закріплення в законі принципу територіальної доступності освіти покликане на забезпечення права дитини навчатись у найзручніших для неї, в тому числі наближених до основного місця проживання закладах освіти. Але положення закону дають дитині право, але жодним чином не зобов'язують до обрання навчального закладу виключно у своєму навчальному окрузі.
Тобто з 1 вересня цього року діти йтимуть до тих шкіл, які обрали їхні батьки та у яких діти пройшли відповідний відбір (конкурс), як це було роками раніше. І водночас, держава взяла на себе зобов'язання із розширення мережі закладів шкільної освіти, для того, щоб жодній дитині не було відмовлено у навчанні з мотивів відсутності місця у школі, яка дитині територіально найбільш зручна.
Закон про освіту жодним чином не обмежує право батьків віддати своїх дітей у обрані ними навчальні заклади, які в їх розумінні мають ті чи інші переваги, у профільні школи. Новий закон розширює права батьків на вибір закладу та форми навчання дитини.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Евгений Белоусов
Olga
Александр Черненко reply Olga
Катя Попик
Массачусетс, навчання лише по планшетах,де замість зошитів-електронні додатки, є класи, які формуються не по віці, а по інтересам(ліпка,філософія,кулінарія),діти навчаються товаришувати з дітьми різними за віком, є варіації релегійних шкіл.Є також розігріш 5 лотарейних білета для учнів, які хотять потрапити до певної школи не за місцем реєстрації.
Катя Попик reply Катя Попик
Дмитрий Луцкий