“В школі тісно, а будуватись нема куди” - директор СЗОШ № 1 про другу зміну

  • Кожен тридцятий учень у Хмельницькому вчиться в другу зміну.
  • Школи переповнені. В чотирьох з них не вистачає приміщень, аби розмістити всіх учнів.
  • Вчителі увесь день проводять на уроках з дітьми. А зошити несуть перевіряти додому.
“В школі тісно, а будуватись нема куди” - директор СЗОШ № 1 про другу зміну

Йдуть до школи майже в обід, а повертаються, коли надворі темно. Учні чотирьох хмельницьких шкіл не з чуток знають, як це робити домашнє завдання ночами, зате спати ледь не до обіду. Школярі з СЗОШ № 1, НВК № 10, СЗОШ № 29 і колегіуму змушені приходити до школи тоді, коли інші вже йдуть додому. Саме у цих навчальних закладах не вистачає приміщень, аби в першу зміну помістились всі учні.

- Зараз школи міста переповнені. У всіх цих школах, де є друга зміна, бракує приміщень. Ми поступово будемо робити добудови до шкіл, щоб вистачало всім місця. Зараз, наприклад, йде будівництво у НВК № 10 (вулиця Водопровідна, - прим.авт.). Прагнемо до того, щоб всі школярі ходили лише у першу зміну, - розповідає vsim.ua заступник директора Департаменту освіти і науки Хмельницької міської ради Світлана Губай.  

Цього року у 35 хмельницьких шкіл пішло майже на 2 тисячі більше дітей, аніж минулого року. За парти сіло 30 тисяч школярів. Тисяча учнів ходить на уроки в другу зміну.

Дітей стає більше, а нових шкіл нема

Ще з початку минулого століття в Україні практикували навчання у другу зміну. Міста і села розросталися, а приміщень школи не вистачало. Навчальні заклади стали переповненими, а коштів на будівництво нових або добудову діючих не виділяли. І якщо у деяких навчальних закладах переобладнали кабінети на навчальні аудиторії і відмовились від другої зміни, то у інших ситуація залишається незмінною.

Тим школам, які досі мають двозмінне навчання, Міністерство освіти рекомендувало організувати навчання у так звану “підзміну”. Це означає, що приходити на перший урок діти мають не пізніше 12:00. Натомість класична друга зміна передбачала уроки з 14:00 і аж до 19:20.

У школу беруть всіх бажаючих

Школа не може відмовити прийняти дитину на навчання, навіть якщо місць немає. В ЗУ “Про освіту” вказано, що батьки можуть обирати навчальний заклад за територіальним принципом чи той, який їм до вподоби. Водночас в тому ж таки законі прописано, що один клас може містити не більше 30 дітей. У школах ж ігнорують вимогу щодо кількості учнів і беруть всіх бажаючих. Посилаються на Конституцію, де йдеться про доступність освіти.

Виходить, що частина шкіл, які користуються популярністю у батьків, переповнені. До того ж, навчатись у місто приїжджають з ближніх сіл. Зараз у хмельницьких школах в другу зміну вчаться учні 3, 4, 5 і 6 класів. Це пояснюють тим, що діти у 1-2 класах ще зовсім маленькі, аби навчатись в другій половині дня. А от учні старших класів мають по 7-8 уроків на день. І якби вони навчались у другу зміну, то змушені були б сидіти в школі до дев’ятої вечора.

Хто навчається у другу зміну в Хмельницькому:

  • СЗОШ № 1 - 9 класів (4, 5 та 6-ті класи)

  • НВК № 10 - 15 класів (3, 4 та 5-ті класи)

  • СЗОШ № 29 - 4 класи (6-ті класи)

  • колегіум - 9 класів (3 і 4-ті класи)

З 1 вересня у переповнені хмельницькі школи пішло ще на 30-50 учнів більше, ніж у минулому році. Проблему з ними можуть вирішити новозбудовані навчальні заклади. У 2018 займуться будівництвом нової школи на Озерній. Там планують розмістити 480 учнів початкових класів. Крім того, планується добудувати нові приміщення у ліцеї №17, НВК №10 і СЗОШ №18.  

- В зв’язку з реформуванням освіти ми будемо відділяти 10-12 класи окремо. Вони мають бути профільні. І ми плануємо на базі міжшкільного навчально-виробничого комбінату відкрити ліцей з англійським профілем. Таким чином, розгрузяться школи в центрі міста, - пояснює заступник міського голови Галина Мельник.  

Ходять в “середню” зміну

У СЗОШ № 1, що на Староміській, у другу зміну вчаться вже більше 20 років. Запровадили її через те, що набирали багато учнів, а місця не вистачало. Зараз у другу зміну навчається 9 класів. Це учні 4, 5 та 6 класів. Адміністрація школи нарікає, для того, аби всі ходили у першу зміну, бракує приміщень. Все через те, що діти мають чимало уроків англійської та німецької, а для занять нема аудиторій. І це при тому, що один початковий клас навчається у приміщенні ДНЗ № 49, що на Парковій, 4.

- У нас в школі поглиблено вивчається англійська мова з 1 класу. Також у 5 класі додається вивчення другої іноземної - німецької. Це все передбачає поділ дітей на групи. Більшість класів ділиться на 2-3 групи. Щоб проводити навчання, потрібні аудиторії. На сьогоднішній день на всю школу є 26 аудиторій. Ми всі просто не поміщаємось, тісно в школі. А будуватись і нема куди, - розповідає директор СЗОШ № 1 Алла Кіящук.

Однак кажуть, що діти навчаються не у другу, а у “середню” зміну. Мовляв, друга зміна передбачає, що школярі приходять на уроки тоді, коли закінчаться заняття у першої зміни. Натомість у хмельницьких школах організували навчання у так звану “підзміну”, тобто діти приходять на навчання не пізніше 12:00.

Так, у СЗОШ № 1 перший урок для учнів другої зміни починається не пізніше 12:30. А навчання закінчується до 18:00.

Вчителі звикли працювати довше

В адміністрації школи кажуть, нелегко вчителям, бо ті змушені працювати і у першу, і у другу зміну. Мовляв, педагоги не мають достатньо часу для методичної роботи та власного саморозвитку. Натомість вчителі розповідають, що до роботи у “проміжну” зміну вже звикли.

Олена Мехтієва, заступник директора СЗОШ № 1 з навчально-виховної роботи, вчитель початкових класів

- Ми намагаємося чим раніше починати уроки, наприклад, сьогодні в нас почалися уроки об 11:25. Діти не втомлюються, гарно сприймають матеріал. Проблем нема, ми їх опитували, їм подобається. Коли закінчуються заняття, на вулиці ще світло. Наші діти часто зранку роблять домашнє завдання. А після уроків вони встигають ходити на секції та гуртки. Батьки нам не жалілися.

Любов Скорих, вчитель української мови та літератури, класний керівник 6-Б класу

- Звичайно, що дітям може бути важко. Але є пріоритети, дитині не треба дуже рано вставати, вона може повторити навчальний матеріал. А приходячи зі школи, діти встигають і на гуртки, і зробити домашнє завдання. Нам, як вчителям, теж часом буває важко, бо інколи доводиться бути у школі майже весь день. Але ми вже звикли.

“Діти швидко адаптуються до змін”

Галина Літвінова, практичний психолог

- Пік працездатності починається з 8:00 і триває до 11:00, потім на декілька годин падає і знову підіймається. Але в школах регулюють так, щоб перший урок в дітей другої зміни починався близько 13:00, тоді теж наступає пік працездатності. Мінусом є те, що дитина пізно приходить додому, їй потрібно годину відпочити і тоді приступати до виконання домашнього завдання. У дітей часто є секції чи гуртки. Є діти, які приходять додому близько 22:00 і їм потрібно ще сідати за домашнє завдання. Але організм дитячий набагато легше адаптується, тому дітям це не є проблема. Вони не жаліються, що їм важко ходити в другу зміну. Єдине, щоб діти не виконували домашнє завдання після дванадцятої години ночі. Рекомендую краще встати раніше і робити уроки, які не встигли виконати ввечері. Також батьки мають дозволяти дітям ввечері погратися, зайнятися своїми справами, інакше школа стане рутиною.

0
0
0
0
Коментарі (1)
  • Анна Островська

    ті діти скоро як темно будуть додому ходити(
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Хмельницького за сьогодні

19:09 "Проспівала історію життя": хмельничанка потрапила у тренувальний табір шоу "Х-фактор" play_circle_filled 18:14 Пожежа у школі №1: що сталося та які причини photo_camera 18:11 Вдосталь сонця і тепла: яким буде четвер, 20 вересня, у Хмельницькому 18:11 Чи правдива інформація про знайдені тіла дітей? Відповідь поліції Від читача 12:29 Парламент планує звільнити Україну від реклами тютюну 17:21 У Хмельницькому влаштують святковий ярмарок до Дня міста 17:13 Що відомо про наступного суперника хмельницького “Поділля” play_circle_filled 16:52 20 вересня мешканці 24 вулиць Хмельницького залишаться без світла 16:00 200 тисяч гривень витратили на ремонт відділення у хмельницькому військовому шпиталі photo_camera 15:30 У Шепетівці судитимуть 29-річного наркоторговця 14:54 Хмельничани здобули нагороди на чемпіонаті України з комбат дзю-дзюцу photo_camera 14:25 Хмельницькому - 587! На стадіоні "Поділля" влаштують вітальний флешмоб до Дня міста 13:54 У Шепетівці 42-річний чоловік живцем згорів у власному будинку 13:19 Побили та зв'язали матір з дитиною: у Красилові судили розбійника, який обікрав будинок підприємців 12:45 У Хмельницькому розберуть два залізничні проходи. Де тепер не пройти? 12:12 У Славуті "Peugeot" збив пенсіонерку. Вона у реанімації 11:54 7 рятівників на двох автомобілях вночі гасили пожежу в лікарні на Кам'янеччині play_circle_filled photo_camera 11:16 Біля Хмельницького перекинувся "Mitsubishi": 22-річний водій загинув на місці photo_camera 10:34 У Хмельницькому горіла ССЗШ №1: що відомо (ОНОВЛЕНО) play_circle_filled photo_camera 10:13 Протягом двох днів у центрі Хмельницького можна буде здати використанні батарейки, лампи і термометри
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up