1 жовтня хмельничани відзначатимуть велике свято: історія та значення Покрови

1 жовтня хмельничани відзначатимуть велике свято: історія та значення Покрови
  • 1 жовтня ми відзначаємо одразу три свята: Покрову, День українського козацтва та День захисника і захисниць України.

Завтра, 1 жовтня, віряни святкуватимуть Покрову Пресвятої Богородиці. Раніше свято відзначали на 13 днів пізніше — 14 жовтня. Але вже другий рік поспіль в Україні відзначають Покрову за новим календарем. Це релігійне свято в Україні збігається з одними із найважливіших національних свят – з Днем козацтва та Днем захисників і захисниць України.

Історією Покрови Пресвятої Богородиці поділились у пресслужбі Православної Церкви України.

Покрова Пресвятої Богородиці

Великим є це свято для вірян, оскільки у цей день вони згадують чудо, яке здійснила Богоматір.

Відео дня

Як свідчить Передання, під час облоги візантійської столиці чужинцями, жителі міста зібралися у Влахернському храмі (присвяченому Богородиці, де були покладені ризи Божої Матері, перенесені зі Святої Землі) і ревно молилися про захист та спасіння. Тоді й сталося особливе явлення Богородиці: під час богослужіння і посиленої молитви від вівтарної частини храму на висоті, ніби стоячи на хмарі, явилася Божа Матір в оточенні ангелів та багатьох святих. Знявши з голови омофор, тобто верхній покров, Вона простягла його над народом. За цим видінням і знаком зрозуміли люди, що Пречиста Діва захистить Царгород. І справді, невдовзі сталося чудо: буря на морі розкидала і знищила багато кораблів чужинців, тож вороги були вимушені зняти облогу міста і забратися геть.

В пам’ять про цю історичну подію стали вшановувати Покров Пресвятої Владичиці. З тих пір до Богородиці як до великої Захисниці і Заступниці за допомогою звертаються всі потребуючі.

День козацтва

Свято Дня козацтва було офіційно запроваджене у 1999 році указом Президента України Леоніда Кучми. Воно покликане вшановувати пам’ять українських козаків — воїнів, які відіграли вирішальну роль в історії України, захищаючи її незалежність та свободу протягом століть. І дату святкування обрали не випадково – пов’язали його із Покровою Пресвятої Богородиці — святом, яке козаки шанували як своє головне покровительське свято.

Козаки вірили, що Богородиця оберігає їх під час битв, тому її свято стало символом захисту та опіки над воїнами. Вони часто будували церкви на честь Покрови і зверталися до неї в молитвах перед важливими походами чи битвами.

День захисників і захисниць України

З початком російсько-української війни – у 2014 році в Україні 14 жовтня було додатково проголошено Днем захисників України. У 2021 році свято отримало нову назву — День захисників і захисниць України, адже жінки мають також важливу роль у боротьбі за незалежність. Після переходу ПЦУ на нову систему, дані свята почали відзначатися 1 жовтня. Цей день є символом шанування всіх, хто боровся і бореться за незалежність України, як у минулому, так і в теперішньому часі.

Таким чином, у 2024 році Покров Пресвятої Богородиці, День козацтва та День захисників і захисниць є днем для особливого вшанування героїв, які боролись та продовжують боротись за незалежність України, є нагадуванням про цінність свободи.

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up