Колесо огляду вперше виготовили в США ще в 19 столітті. Відтоді подібні атракціони стали невід’ємними атрибутами багатьох місць відпочинку по всьому світі. З’явився такий атракціон у Хмельницькому. З середини 80-их з нього споглядали на місто тисячі хмельничан. Зараз це можуть зробити хіба відчайдушні руфери, які знехтують безпекою і вилізуть на заржавілий і небезпечний атракціон. Жителі Гречан, які щодня ходять через парк на роботу та матері, які гуляють тут з дітьми, нарікають на стан колеса.
Катерина Радчишина, молода мама
Ніна Кукуруза, пенсіонерка
«Я нічого не знаю»
Зараз колесо огляду лише лякає. Велика металева конструкція лише здалеку вражає. Зблизька неозброєним оком помітні потріскане покриття, ржавчина, погнуті деталі. Фундамент, на якому кріпиться атракціон, поріс травою і мохом.
Оглянувши колесо огляду і поспілкувавшись із хмельничанами, журналісти «ВСІМ» пішли шукати власника атракціону. Більшість розміщених у парку знаходиться в оренді у приватного підприємця. Ще в 2012-ому їх в оренду взяв нинішній депутат міськради Олег Певнєв. Виявляється, що колесо огляду йому тоді не віддали.
- Чому ми не брали колесо огляду в оренду? Запитайте у Віннікова (екс-заступник міського голови, - прим.авт), Мельника ( екс-міський голова Хмельницького - прим.авт.)? Попередня влада нам відмовила. А ми хотіли взяти атракціон в оренду і відновити, як і зробили це з іншими, - розповідає «ВСІМ» Олег Певнєв. – Після цього воно простояло вже шість років. Тому тепер братися за колесо не думаємо. А навіщо воно нам у такому стані?
За поясненнями звернулися до керівництва парку. Саме на балансі комунального підприємства «Парки і сквери Хмельницького» знаходиться оглядове колесо. На робочому місці застали директора Володимира Лукіна. Розмова була короткою:
Журналіст: - Скажіть, будь ласка, що буде з колесом огляду, яке не працює і знаходиться в аварійному стані?
Володимир Лукін: - Може, проведемо реконструкцію, можливо, демонтуємо. А, може, й нове поставимо.
- Тобто якоїсь конкретики і визначеності по оглядовому колесу у вас немає?
- Будемо думати
- Скажіть, будь ласка, відколи колесо не працює.
- Я звідки знаю. Я став директором лише пів року тому.
Щось та й зробимо
Не отримавши якоїсь конкретної відповіді про колесо огляду від директора, пішли в міську раду. Звернулися до заступника міського голови з питань ЖКГ Анатолія Нестерука. Чиновник і сам не пам’ятає, коли точно перестало функціонувати колесо огляду. Каже, що це було до 2005-ого, коли він прийшов на роботу до міської ради.
- Зараз ми думаємо над тим, аби провести експертну оцінку стану атракціону. Нам потрібно знати, чи підлягає він реконструкції. Якщо так, то визначимо вартість, передбачимо кошти і візьмемося за роботу, - каже Анатолій Нестерук. – Ну, а якщо відновити старе колесо не буде можливості, доведеться його демонтувати. Можливо, купимо нове. Тенденція надходжень до бюджету в нас хороша. Тому, чому б і ні? Буде така собі візитка міста. Але про це все конкретніше, скоріш за все, буде відомо вже з наступного року.
Десятиліття бездіяльності
Перевірки колеса до введення мораторію проводилися декілька разів. Остання була у 2010 році. Здійснював її "Дергірпромнагляд". Висновок експертів - використовувати колесо не можна. Ще один огляд міська влада хотіла зробити у 2012-ому. Тоді мали перевірити стан чотирьох атракціонів у парку Чекмана. Для трьох гроші знайшли. Не вистачило їх саме для колеса огляду. Справа знову не зрушилася з місця.
- Останній раз я проводив експертну перевірку колеса огляду ще в 2010 році. Воно не працювало. Та і як воно може працювати, якщо воно вже тричі відслужило свій термін у десять років, - розповідає «ВСІМ» начальник відділу Подільського експертно-технічного центру Євген Капцевич. – Якщо власник атракціону хоче щось з ним робити, то нехай робить новий висновок. Вартувати він буде десь біля 10 тисяч гривень.
Скільки коштує нове колесо
За словами експерта, відновити атракціон буде досить важко. Та й навряд, чи він підлягає реконструкції. Тому ми поцікавилися про вартість нового. В Україні виготовленням таких займаються у Вінниці. Згідно прайсу місцевого заводу, нове колесо може коштувати від 8 до 30 мільйонів гривень. Вартість вираховується відповідно до:
Що буде з колесом огляду у Хмельницькому, слідкуйте за оновленнями на vsim.ua.Основу під колесом прикрашають різноманітні написи.
Кабінки теж потребують ремонту.
У багатьох кабінках покручене дно.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Виконком дав дозвіл на передачу в оренду. А взяв той, хто ближче до влади і набиває кишені.