На пустирі біля “пташиного ринку” почалися будівельні роботи.
На місці знесеного будинку ХІХ століття вирили котлован. Історики припускають, що там могли бути підземні ходи і можуть розкопати стару дорогу чи навіть будинок.
Як вони співпрацюють із забудовником і що має вирости на земельній ділянці площею в 492 метри квадратних, дізнавався журналіст vsim.ua.
Двоповерховий будинок на розі Староміської і Соборної збудували наприкінці ХІХ століття. Раніше на його першому поверсі були крамниці, а на другому - готельні номери. Будинок вистояв трішки більше сотні років. Знесли його у 2008-ому.
Вперше статус аварійного 14-квартирний житловий будинок отримав у 1997-ому. Тоді жильців виселили, а компенсувала витрати фірма “Олександрит”, яка взяла земельну ділянку під ним в оренду.
Далі було практично 11 років "застою" з боку орендаря, адже на даній землі ніяких робіт не проводили. У 2008-ому будинок вдруге визнали аварійним й після цього орендарі його знесли. На місці пустиря, який там утворився, запланували будівництво. Розпочали його лише 21 березня 2018-ого. Чому так довго орендар нічого не робив, ми запитали у керівника фірми “Олександрит” Валентина Коцюби.
Через економічну кризу у ті роки не були можливості взятися за будівництво. Лише зараз з’явилися люди, які зацікавлені в тому, щоб взяти певні площі, - каже Валентин Коцюба. - У нас є усі містобудівні умови і необхідна документація для початку робіт.
У вівторок, 21 березня, на Соборну, 12 пригнали техніку і почали рити котлован. Коли будівельники копнули глибше, знайшли фундамент старої будівлі. Навідались туди і журналісти vsim.ua. Там ми побачили на глибині близько двох метрів щось схоже на дверний отвір. Що ж там могло бути, запитали в хмельницького історика і країзнавця Сергія Єсюніна.
Будівництво отаких будинків обов’язково йшло із підвальним приміщенням. Причому з доволі глибоким. Це притаманне саме єврейським кварталам. Там були переважно купці. В підвалах вони зберігали свій товар. На першому поверсі була, як правило, крамничка. На другому поверсі вони жили самі, або здавали для приїжджих. Це така традиційна забудова. Причому підвальні приміщення обов’язково з’єднувалися з сусідніми будинками в підземну мережу. Старі проскурівчани розповідають, що можна було з одного кварталу в інший перейти по цих підземних галереях, - каже Сергій Єсюнін. - Там, де зараз “Магніт”, знесли три старих будинки. То вони повністю хоч і окремими будинками, але повністю з’єднані підвальними приміщеннями.
Знахідкою зацікавились місцеві історики, археологи й громадські активісти. Вони увійшли до комісії, яка обстежувала будівництво. Ділянку на Соборній, 12 обстежили двічі: вчора, 22 березня, і сьогодні. Поки нічого історично цінного не знайшли. Та припускають, що далі під землею можуть бути заховані дорога чи навіть будівля XVIII століття. А то й більш древня.
Там поки що нічого цікавого не знайшли. Там іде розбірка фундаментів старого будинку. Наразі там будівельне сміття і забутовка підвалів. Поки це все. Домовилися, що далі роботи проводитимуться під наглядом археолога, - каже археолог, завідувач науково-методичного відділу обласного краєзнавчого музею Сергій Демидко. - Під цим будинком старим, який стояв на залишках згорівшого колишнього міста, можуть бути сліди старих будівель. Ще до XIX століття. Там можуть бути і залишки проїжджої частини. Поки ми не знаємо. Сам фундамент можна виймати спокійно. Що під ним? Потрібно дивитися.
На Соборній, 12 уже цього року планують завершити будівництво торгово-офісного центру. Він, разом із прилеглою територією, займе 492 метри квадратних. Саме такий шмат землі перебуває в оренді фірми “Олександрит”. Договір розрахований до 2022 року.
Це буде п’ятиповерховий торговий центр. Хоч ми хотіли шість. Та на архітектурній раді вирішили, що має бути менша поверховість, - каже керівник фірми “Олександрит” Валентин Коцюба. - Щодо парковки, розмістити її на даній ділянці ми змоги не маємо. Але будемо вирішувати проблему згодом.
Уже з наступного тижня на території будівництва проводитимуться чергові дослідження. За роботою стежитиме і археолог. Чи знайдуть щось там цікаве в історичному плані і яким буде подальший розвиток подій, слідкуйте на vsim.ua.
Читайте також: «Пташиний» ринок можуть перенести в інший кінець Хмельницького
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.