Озерна - молодий мікрорайон, який розбудовується шаленими темпами. Це новий багатоповерховий житловий масив на північній околиці Хмельницького. Перший проект розбудови з’явився лише у 1977 році. А перші будинки тут почали здавати наприкінці 1980-х років. Назва мікрорайону пішла від вище розташованих ставів, які належить до однієї з безіменних приток річки Південний Буг
Мікрорайон Озерна розбудовується шаленими темпами. Як гриби після дощу тут виростають нові й нові висотки, а от зон для відпочинку бракує катастрофічно. Єдиний оазис на фоні нових багатоповерхівок – місцеве озеро. Та й його територію час від часу хочуть взяти то в оренду, то поставити там торгові точки, то звести просто на березі торгово-розважальний центр.
Облаштувати зону відпочинку на Озерній містяни просили в мерії кілька разів. Свої петиції виставляти на сайті звернень до міської ради. В окремих прописували і план дій для облаштування озера. І щоразу петиції набирали необхідну кількість голосів для її розгляду.
Два роки тому місцева влада озвучила, що має свої плати на місцеву водойму. Але далі розмов поки не дійшло. Коли ж розпочнуться роботи і які побажання мають місцеві жителі, дізнавалися журналісти vsim.ua.
На сьогодні територія біля озера виглядає досить занедбаною. Пішохідні доріжки поросли травою, подекуди комиші сягають росту людини. Якщо ситуація на березі зі сторони Озерної ще більш-менш, то зі сторони Виставки пройти вузькою стежкою, не поранившись об очерет, практично неможливо.
Асфальт давно потріскався і доживає свої останні дні, в бетонних плитах утворилися величезні ями, які вщент напхані сміттям. Місток з написом «купатися заборонено» руйнується на очах.
До речі, під самим містком чого лишень не знайдеш: тут і пляшки з-під розпитого алкоголю, і бите скло, і купа чоловічої нижньої білизни.
Далі, попід самим берегом та в березовому гаю, сліди від численних вогнищ. На вихідних тут збираються компанії, відпочивають, вживають алкоголь, і залишають після себе купу сміття, яке ніхто не прибирає. Місцеві говорять, що комунальники прибирають лише попід берегом, біля лавок та чистять урни. Все інше на совісті відпочиваючих.
За чистотою території мало б слідкувати комунальне підприємство «Зеленбуд». В їхні обов'язки входить тричі на тиждень прибирати біля водойми. Приїжджає трактор, сміття вантажать і вивозять. Чому так рідко прибирають ми запитали в керівника управління ЖКГ Василя Новачка.
В 2016 році проектували поверхнево, опитування місцевих мешканців на рахунок того, що вони хочуть бачити біля озера, не проводили. Все за стандартною схемою розбудови таких територій. Головне – це світло, якщо там буде світло – такого безладу не буде. Коли все заплановане втілимо в життя, тоді і прибирати там будуть щоденно, - каже чиновник.
Наш міський пляж не такий заповнений, щоб робити ще одну купальну зону біля озера. Краще вже зробити ще одну пляжну зоні біля річки. Але та територія в оренді до 2027 року, ми подали до суду на організацію забудовника, сподіваємося на позитивне рішення. Тоді будемо планувати оновлення тієї зони, - каже Василь Новачок.
В будні дні тут гуляють матусі з візочками, рибалять рибаки та вигулюють своїх домашніх улюбленців мешканці сусідніх багатоповерхівок. Саме у них ми і запитали, якою бачать територію біля озера.
Генадій, рибалка
Відпочивальників тут багато, а сміття ще більше. Були б урни, цього б не було. Одна мусорка зі сторони дороги, є ще кілька з боку Озерної. Нові пішохідні доріжки, освітлення – це звісно добре, але наші люди – найбільші шкідники. Де пʾють, їдять, там сміття і кидають. Смітники далеко, а йти до них лінь, і ніхто нічого туди не несе. У вербах можна зробити зону відпочинку, там дуже гарно, треба його якось просто окультурнити.
Світлана та Катерина
Головне – це пішохідні доріжки, щоб діти тут ноги не ламали. Коли сухо, то ще гуляти можна, а після дощів тут місиво. Лавочки треба, ми, наприклад, водимо дітей тут поруч на англійську, і чекаємо їх біля озера. Іноді присісти немає де. Та й Ви бачите, який їх стан. По-третє, чистота. Брудно, ось дивіться, урна пуста, а хтось пиво пив і біля неї так і залишив, ну хіба важко її кинути в смітник. Від людей все залежить, - говорить Катерина.
Жодних будиночків, альтанок тут не треба. Влітку взагалі дуже шумно і так. На вихідних купа людей, які смітять і не прибирають. Можна було б встановити якісь качелі для діток, може майданчик. У нас тут діток багато, а гуляти з ннми немає де, хіба що біля будинків. А тут просторо, повітря свіжіше та й природа навколо, діткам тут більше подобається.
Анатолій Антонович з ретрівером Кортесом
Проблема в тому, що нам що не побудуєш, ми зламаємо. Я дивлюся так по місту влада щось робить, стає краще. Проте ж люди культурніші не стають, мусорять, серед білого дня алкоголь розпивають. Особливо вранці після вихідних , я о 5.00 гуляю з собакою, то тут страшно ходити. Як на мене, нічого радикально міняти не треба. Зробити доріжку для людей, покосити бурʾяни. Можна, щоб тут патрульні час від часу проходили. Бо там оголошення про заборону машини мити, смітити повісили, але за цим ніхто не слідкує. Кілька разів оштрафували і вже б такого не було.
Микола, рибалка
Озеро – це місце, де можна спокійно порибалити. Я проти будь-яких змін біля цієї території. Якщо зробити тут щось розважальне, нас зовсім виживуть. А ми по суті єдині, хто за озером доглядає: поробили собі місця для рибалки, регулярно запускаємо сюди рибу за свої кошти. Бачите, вода порівняно з річкою, чиста. Тут багато раків водиться, а вони не живуть у брудній воді.
Юлія з синочком Романом
Хочеться, щоб доріжки були нормальні, щоб можна було з візком проїхати, щоб прибирали краще, а то сміття постійно багато. Тут проходять жіночки раз чи два в тиждень, забирають все з урн, але того мало. Ввечері тут дуже темно, іноді йти страшно, добре було б зробити освітлення. Ось там у вербах вже місточок той обвалюється, як іде дощ – просто ріки течуть. Його слід нормально зробити. Ми б не відмовилися від якогось дитячого майданчику, щоб дітки збиралися, як на Сілістрі.
Людмила Прокофіївна з вівчаркою Герою
Мені то зручно тут з собакою гуляти, але я за зміни. Потрібно щось для молоді створити, а то їм подітися ніде. Район спальний, молоді багато, треба подумати про них. Мамам з дітками тут гуляти теж не добре, Асфальтованих доріжок майже не залишилося. Я радила б зробити дитячий майданчик, пісочницю для дітей. Щось для сімейного відпочинку, на вихідних часто люди тут сімʾями збираються, але щоб нормально посидіти треба спершу місце для себе прибрати. Проте пускати сюди якісь торгові точки не треба взагалі. Ця краса має бути для людей, а не для бізнесу.
Микола, рибалка
Ми, рибаки-аматори, з Озерної, з Виставки, з Раково навіть, запускаємо сюди рибу. Зараз купуємо по 20-30 кілограмів і відпускаємо в озеро. Тут щука є, судак, короп, білий амур. Все за свої кошти, тому ми не хочемо щоб сюди пускали аби-кого. Як понаставляють тих доміків та торгувати почнуть, то тут і потоплені будуть і що ти хоч. Коли ми стали опікуватися цим місцем, перестали хоч машини тут мити, а раніше й коври прали, потім вода мильна, грязна. І все це рибу труїло. Як почистять берег з Виставки, то риба нереститися перестане. Нехай роблять, що хочуть з боку Озерної, там поруч житлові будинки, з дітьми гуляють, відпочивають місцеві. А ось цю територію з Виставки чіпати не слід.
Попри заборону та прохолодну погоду сезон купання на озері все ж триває. Віктор приходить сюди поплавати досить часто, скаржиться, що зайти у воду і не травмуватися важко. Під берегом все заросло очеретом, багато мулу.
Я б хотів, щоб тут була зона для купання. Кілька машин піску, це не дорого коштуватиме. Я хочу тут купатися, а залізти в воду проблема, якщо залізеш – важко вилізти. Щоб було де ноги помити. Скрізь бурʾяни, нікому немає до того діла, - говорить ховаючись від камери Віктор.
Проект капітального ремонту зони відпочинку навколо водойми в мікрорайоні «Озерна» було розроблено в 2016 році камʾянецьким ПП «Проект-Менас». До реалізації, через брак коштів, справа так і не дійшла. Обіцяють повернутися до задумки в 2019-ому. Для цього перерахують кошторис, збільшать, відповідно до інфляції, заробітну плату робітникам та внесуть корективи у сам проект.
Проект зробили в 2016, приступити до робіт того ж року не встигли, а в 2018 планували його коригування. На березень планували виділити кошти для початку робіт, але фінансові ресурси у нас фонтани забрали. На їх встановлення по місту було витрачено великі гроші, на наступний рік уже встановлювати фонтани не будемо, тому цілком ймовірно, що проект оновлення території біля озера буде втілено в життя, - говорить начальник управління ЖКГ Василь Новачок.
На початковій стадії проекту навколо озера було передбачено вело доріжку паралельно із пішохідною. Проте через великі затрати ця ідея "зависла в повітрі".
Я гадаю, що ніж витрачати такі кошти на те, щоб вирівняти ось ті підкови, краще зробити велодоріжки по місту, які будуть з’єднувати між Озерну по вулиці Бандери з проспектом. Я особисто проти, щоб зробити ці доріжки, просто для катання, вони повинні нести свою функцію. Ті самі доріжки в парку Чекмана, створені щоб зʾєднати райони. Такі з’єднуючі магістралі можна створити, як на мене це буде вдалішим розподілом коштів.
Бажаючих зайняти територію біля озера більш ніж достатньо. Це все організації та підприємства, які мають на меті комерційну основу. В свій час там хотіли зробити зону відпочинку з мангалами, альтанками, місцями для шашлику, поставити кілька МАФів та торгових точок. Цей варіант влада також розглядала рік тому. То чи пустять туди підприємців сьогодні?
Бажаючих дуже багато, вони й ідеї по благоустрою вносили і пропонували сплачувати оренду за місце на тій ділянці. Проте рішення ще остаточно не прийняте. З одного боку – то добре, а з іншого – то зле. Такі місця одразу перетворюються на місця розпивання алкоголю, і закінчується все бійками, п’янками, і не дай Боже, втопленими. Люди звісно то хочуть, люди те люблять. Не всі нормально сприйняли, що ми заборонили алкоголь в парку Чекмана, то шукають тепер собі нове місце, - каже начальник управління ЖКГ.
Є й інвестори, які пропонують зробити на території дитячі майданчики, знову ж таки з комерційною метою. Працювати готові, проте влада поки не готова пускати туди бізнес. І на це є ряд причин, про які поки що не кажуть. Зрозуміло, що не так вже й просто буде отримати місце під торгову точку біля щойно облаштованої зони відпочинку у новому молодіжному мікрорайоні. Слідкуйте за оновленнями на vsim.ua, діліться думками у коментарях.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Артем Владимирович
Larisa Prokopchyk
Сіма reply Larisa Prokopchyk
Валя
Сіма reply Валя
Мастер Автополив reply Сіма
Сіма reply Мастер Автополив
Сіма