Немає жодної людини в світі, яка б прожила життя без імені. Астрологи наперебій стверджують, що імʾя – це, так званий код, воно програмує людину на звершення, визначає її подальшу долю та сприйняття оточуючими. Останніми роками в Україні поширилася тенденція обирати нові ініціали. Лише за останні 5 років понад 100 тисяч українців змінили свої імена. Скільки коштує така процедура, в чому причина та чи багато хмельничан наважується на подібний крок, дізнавалися журналісти vsim.ua.
Якщо в Україні в цілому, імена почали змінювати частіше, то у Хмельницькому відповідна тенденція стрімко падає з кожним роком. Так, від початку 2018 року (за майже 8 місяців) до міського відділу РАЦСу, подано 131 заяву про зміну імені та складено 119 актових записів про зміну імені, тоді як лише за перше півріччя 2017 року було зареєстровано 135 змін. За минулий 2017 рік їх також було на 7 менше ніж у 2016 році.
Найбільше хмельничани змінювали прізвища, імена та по батькові у 2001 році – 295 змін, та у 2002 році – 278 змін.
Тетяна Доброріз, заступник начальника РАЦСу
В РАЦСі розповідють, що з початку 2018 року мають лише 8 випадків зареєстрованих змін власних імен. І нічого екстравагантного не траплялося. Імена досить звичні. Наприклад, із Тамари в Тетяну або із Павла у Владислава. Причини таких змін здебільшого особисті.
Тетяна Доброріз пояснює, що законодавством не передбачено форму заяви, де необхідно вказувати причину свого рішення.
- На мою думку – це особиста справа кожного. Кілька років тому до нас приходив хлопчик з іменем Микола, яке вирішив змінити на Рональд. Ось все життя він хотів, щоб його так звали, так він себе бачив, і щойно виповнилося 16 прийшов, написав заяву і після перевірки даних, отримав бажане імʾя. Ще бувають незначні зміни в схожих між собою іменах: із Олени в Альону, і навпаки. В паспорті записана Олена, а всі називають Альоною, от і вирішила змінити імʾя, щоб і в документах бути Альоною. (це саме стосується імен: Віталіна-Вікторія).
Іноді буває, що імʾя, дане батьками при народженні, подобається тату і мамі, а самій дитині воно ненависне, тому, щоб змінити цей факт, до нас, в основному, приходять молоді люди після 16 років. Старші люди змінюють імена рідше. Причини ми не запитуємо, але гадаю це може бути пов’язано з якимись негараздами, або вірою людини, що змінивши імʾя, і життя може змінитися на краще.
Щоб змінити імʾя – необхідно сплатити державне мито у розмірі 5 гривень 10 копійок, при повторній зміні – 51 гривню.
Примітка: в Україні дозволено змінювати імʾя лише її громадянам, фізичним особам, які досягли шістнадцяти років (на власний розсуд) та фізичним особам, які досягли чотирнадцяти років (за згодою батьків).
Щоб змінити імʾя або прізвище необхідно звернутися до відділу державної реєстрації актів цивільного стану (РАЦСу) за місцем проживання із відповідною заявою та переліком необхідних документів:
У відділі державної реєстрації актів цивільного стану Ваше прохання буде розглянуто протягом трьох місяців від дати подання. За наявності поважної причини цей строк може бути продовжено, але не більш як на три місяці.
Під час оформлення заяви слід вказувати лише достовірні відомості про себе. Кожна заява проходить обов’язкову перевірку територіальними органами Національної поліції України, де складають висновок про можливість надання дозволу.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.