У Хмельницькому завтра не буде води.
За невеликим повідомленням прес-служби комунального підприємства прихована ціла історія.
Ми вам її розкажемо.
Завтра, 17 грудня, у Хмельницькому не буде води. Хмельничанам доведеться чекати її від 10:00 протягом 14 годин. На Чернелівському водогоні будуть проводити планові технічні роботи. Таке зовсім невелике повідомлення прес-служби «Хмельницьководоканалу» стало новиною дня. Однак із нього не можна зрозуміти, що ж саме там робитимуть та навіщо. Разом з тим у «Хмельницьководоканалі» вирішили запросити журналістів, аби про все розповісти.
Чернелівський водогін пролягає від села Чернелівка Красилівського району до міста Хмельницького. Від нього воду отримує воду майже весь обласний центр. Лише частина мікрорайону Ракове отримує її від власних свердловин. Раніше так було і з Гречанам, проте цього року вони почали отримувати воду лише з Чернелівського водогону.
Водогін довжиною 34 кілометри запущений 1982 року. Збудували його з експериментальних залізобетонних труб. Вони мали прослужити 50 років. Проте не так сталося, як гадалося. За словами директора «Хмельницьководоканалу» Віталія Кавуна, вже через 20 років після запуску на водогоні почалися аварії через високий тиск води та корозію арматури всередині труб.
На початку 2000-х років почали розробляти проект будівництва нового водогону з Чернелівки. І вже 2004 року розпочали прокладання нової гілки водопроводу. За словами Віталія Кавуна, до запуску нових ділянок Хмельницький залишався без води щомісяця, а інколи й частіше. Із запуском перших ділянок нової труби повні відключення води порідшали. Це відбулося тому, що у разі аварії на старій трубі можна подавати воду через нову. Проте повні відключення води все ж бувають досі, адже новий водогін до Хмельницького ще не дійшов. Стара та нова труба пролягають паралельно одна одній на відстані близько шести метрів.
Станом на зараз, 16 грудня, збудували та підключили 15 кілометрів нового водогону. Ще 5 кілометрів мають підключити завтра, 17 грудня. На все це вже витратили 160 мільйонів гривень. Ці гроші виділяли з державного та міського бюджетів, а також з бюджету підприємства. За словами Віталія Кавуна, нова труба виготовлена зі склопластику. Її діаметр — 1 метр. Склопластик є більш безпечним, ніж інші матеріали, наприклад, метал, азбестоцемент чи бетон.
Завтра до вже підключеної ділянки довжиною 15 кілометрів під’єднають ще одну довжиною 5 кілометрів. Відбуватиметься це біля села Черепівка Хмельницького району. Працюватимуть близько 30 працівників «Хмельницькводоканалу» та близько 20 працівників підприємства-підрядника — ТОВ «Будівельний Альянс Груп». При цьому залучать 10—15 одиниць техніки — це і самоскиди, і екскаватори, і підйомні крани.
Спершу робітники проведуть земляні роботи — розриють труби, які будуть з’єднувати. Розпочнуть о 8 годині ранку. Приблизно о 10 годині вимкнуть постачання води. Потім зі старої труби виріжуть невелику ділянку. Це почнуть робити приблизно об 11—13 годині. Утворяться вільні кінці, які з’єднають спеціальним вузлом, який ви можете побачити на фото.
Вузол має три виходи, два з яких з’єднають зі старою трубою, а третій — з новою. Таким чином нова ділянка буде дублювати стару до місця з’єднання. А вже від нього буде йти лише старий водогін. Надалі від цього вузла будуть продовжувати прокладання нової гілки. Сьогодні, 16 грудня, завершили гідравлічні випробування цієї конструкції — перевірили її на герметичність. Тестування проводили у технічному цеху комунального підприємства на Прибузькій.
Точний час, о котрій хмельничани залишаться без води, у «Хмельницькводоканалі» не називають. Це станеться по-різному залежно від мікрорайону. Першими без водопостачання залишаться Озерна, Виставка та Південно-Західний. Пізніше — решта мікрорайонів. У деяких помешканнях вода може бути й після 12 години. Якщо роботи з під’єднання водогону затримаються, хмельничан забезпечать водою. У комунального підприємства є запас води на випадок надзвичайної ситуації.
Після підключення та запуску вузла залишатиметься прокласти ще 14 кілометрів водогону. Це обійдеться у 259 мільйонів гривень. Коли це відбудеться, точно невідомо, адже все залежить від фінансування і з міського, і з державного бюджетів. Проте у «Хмельницькводоканалі» сподіваються завершити все за 5 років. Згідно з повідомленням прес-служби комунального підприємства, будівництво забезпечило безперебійне постачання води до шести населених пунктів Красилівського району.
Стару трубу продовжать використовувати на випадок можливих несправностей на новій. І робитимуть це постійно, адже через присутність повітря старий водогін може зіпсуватися повністю.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Не розумію що вони там ,і куди підключають,але мені здається що беруть ,і очищують воду з Буга.
З гігієнічної позиції труби зі склопластику мають ряд недоліків. Є відомості про дратівливому і фіброгенні дії скловолокна при попаданні в організм людини. Використовувані при виробництві труб епоксидна і фенолформальдегидная смоли при попаданні у воду також будуть мати шкідливий вплив на організм людини.
Враховуючи недостатню стійкість склопластикових труб до стирання і те, що затверджувачі і скловолокно, що входять до складу труби, мають властивість відщеплюватись і мігрувати у водне середовище, можна зробити висновок, що при тривалій експлуатації труб зі скловолокна значно збільшиться винесення шкідливих речовин в питну воду і викличе загрозу здоров'ю людини."
Не стверджую, що це істина, але...