Кожна мама хоче, щоб її дитина отримала гарну освіту, навчалася в сучасній прогресивній школі і в гідних умовах. Часто у створенні дитячого комфорту не останню роль відіграють саме кошти батьків. Майже в кожній школі є батьківські комітети, а відповідно, і добровільні батьківські внески. Буває й так, що батьківський комітет аж занадто сумлінно виконує свою роботу, а “добровільні внески” перетворюються на обов’язкові щомісячні побори.
Як з ними боротися та чи готові хмельницькі матусі платити за гідні умови навчання для своїх дітей, дізнавалися журналісти vsim.ua.
- Платимо 120 гривень за кожен місяць як благодійний внесок. Це на миючі, канцелярію, і ще щось, точно не пам'ятаю. Це нормально, як на мене. Якщо рахувати в сумі з харчуванням (майже 500 гривень) та на подарунки до свят, гривень по 70, то виходить майже 700 в місяць. Харчування непогане, котлети, м'ясо, печінка, риба, соки, сир, банани, яблука, сливи, вся можлива випічка. Здається, ніби дорогувато, але якщо врахувати нинішні ціни, то така сума абсолютно прийнятна.
Лілія Матвійчук, мама третьокласниці
- Ми здаємо лише на потреби класу. І це дійсно йде на облаштування затишку для наших дітей. Я не бачу в цьому нічого поганого. Класний керівник за свою зарплату теж один всього не накупиться. Десь стенд потрібно зробити, ті ж самі фото роздрукувати, все це гроші.
Інна Карпова, мама трьох дітей
- Ми здаємо по 30 гривень на клас, на підручні матеріали, я думаю цього достатньо. Ще додатково здаємо на подарунки на дні народження діткам. В усьому іншому забезпечує міська рада. Саме так і має бути. Школа не повинна фінансуватися за рахунок батьків, це особисто моя думка.
Олена Почтар, мама другокласника
- А в нас немає жодних батьківських кас чи фондів. І я вважаю їх неприйнятними. Школа - це державна установа, яка має забезпечуватися з бюджету міста, держави, але ніяк не батьків. Якщо це потрібно для ремонту класу чи ще на якісь потреби, то мають вирішувати батьки, яку суму можуть виділити і контролювати ці витрати.
Богдан Ткачук, адвокат адвокатської контори “Місяць і партнери”
- Держава гарантує усім громадянам України та іншим особам, які перебувають в Україні на законних підставах, право саме на безоплатне здобуття повної загальної середньої освіти, в тому числі держава гарантує безоплатне забезпечення підручниками (у тому числі електронними) й посібниками всіх здобувачів повної загальної середньої освіти та педагогічних працівників. Утримання та розвиток матеріально-технічної бази (будівлі, споруди, земля, комунікації, обладнання, транспортні засоби) закладів загальної середньої освіти фінансуються за рахунок коштів засновників цих закладів.
Статтею 79 Закону України «Про освіту» визначено, що джерелами фінансування суб’єктів освітньої діяльності відповідно до законодавства можуть бути: державний та місцевий бюджети, плата за надання освітніх та інших послуг відповідно до укладених договорів, плата за науково-дослідні роботи (послуги) та інші роботи, виконані на замовлення підприємств, установ, організацій, інших юридичних та фізичних осіб.
Також, видами фінансування діяльності закладу освіти законом встановлено добровільні внески у вигляді коштів, матеріальних цінностей, нематеріальних активів, одержаних від підприємств, установ, організацій, фізичних осіб; інші джерела, не заборонені законодавством.
Тобто батьки мають право робити добровільні внески на потреби закладів загальної середньої освіти. При цьому заклади освіти, що отримують публічні кошти, та їх засновники зобов’язані оприлюднювати на своїх веб-сайтах кошторис і фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів, інформацію про перелік товарів, робіт і послуг, отриманих як благодійна допомога, із зазначенням їх вартості, а також про кошти, отримані з інших джерел, не заборонених законодавством.
А тому добровільні внески не можуть бути примусовими і вимірюватися фіксованими сумами. Вимагання коштів адміністрацією закладу загальної середньої освіти, педагогічними працівниками є незаконним та тягне кримінальну відповідальність
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Галина Реган
Oksana Stahova
толік reply Oksana Stahova
Наседкин Леонид
Marina Pilyavets