Деталі справи про хабарництво голови маріупольської МСЕК у Хмельницькому

-
Обвинувачена працює головою МСЕК із 2015-го.
-
Днями посадовиці оголосили підозру за хабар розміром 5 000 доларів.
-
18 грудня їй обирали запобіжний захід.
-
Розповідаємо деталі справи.
Спіймали на “гарячому”. Днями правоохоронці викрили на хабарництві голову обласної МСЕК №2 міста Маріуполь, який наразі дислокується у Хмельницькому. За даними слідства, очільниця медико-соціальної комісії вимагала кошти за групу інвалідності у військовозобов’язаних. Її затримали під час одержання 5 000 доларів. Корім того, в неї виявили ще понад 26 тисяч доларів. А сьогодні, 18 грудня, у Хмельницькому міськрайонному суді їй обирали запобіжний захід й розглядали клопотання про відсторонення від посади.
Вину не визнає
Як стало відомо на судовому засіданні, обвинувачена – Олена Українська, 1981 року народження. Родом із Донеччини. Заміжня, має на утриманні двох неповнолітніх дітей. Жінка очолює маріупольську МСЕК із 2015 року. В Хмельницькому проживає на вулиці Зарічанській. Прокурор відділу Хмельницької обласної прокуратури Роман Роговський зазначив:
– В ході спілкування в робочому кабінеті Української зафіксовано розмову останньої з Осуховським (потерпілий, – прим.автора). В ході спілкування останній підтверджує передачу їй неправомірної вигоди розмірі 5 000 доларів США, а також повідомляє про подальшу явку до відповідного МСЕК. 14 грудня старша медсестра вказаного МСЕК зателефонувала на виконання вказівки Української та повідомила про необхідність з’явитися.
– Саме 16 грудня остання поряд зі службовим кабінетом повідомила потерпілого про те, щоб неправомірну вигоду залишити в кабінеті, щоб і було зроблено.
Сторона обвинувачення клопотала про запобіжний захід у вигляді тримання під вартою – щоб обвинувачена, за словами прокурора, не мала можливості вплинути на свідків, тоді як ще не всі вони допитані слідством. Також прокуратура просила в суду встановити розмір застави 605 600 гривень.
Своєю чергою сторона захисту, адвокат Української, заявив, що докази – фальсифіковані.
– Прокурор у своєму виступі й слідчий його підтримав, перерахував нам докази, які, на його думку, обґрунтовують підозру. У той час він не зробив жодного аналізу, не назвав конкретно чим вони підтверджують вину моєї підзахисної. Прокурором був наведений протокол негласної слідчої дії, це від 4.12.2024 року і як я зрозумів, для прокурора наразі це основний доказ, це: “Осуховський поклав ліву руку на праву і показав жестом 5 пальців, в дужках: “запропонував 5 тисячі доларів США”. Це навіть не слова, це жест. Іншого доказу, того, що, як говорять прокурор і слідчий у своїй підозрі, моя підзахисна вимагала й отримала неправомірну вигоду, жодного доказу прокурор і слідчий не надали. Позавчора, коли затримували особу, під час затримання і вилучення коштів, слідчим і прокурором було встановлено, що моя підзахисна ці гроші не отримувала.
Також захисник додав: Української навіть не було в кабінеті, коли відбувся той самий момент передачі коштів. А гроші вилучили із шухляди медсестри.
– Гроші не були вилучені в моєї підзахисної, а були вилучені в столі шухляди медсестри МСЕК. Навіть сам той момент, коли була передача й документування доказів злочину, моєї підзахисної навіть не було в кабінеті. Окремо хочу зауважити, що навіть якби була така ситуація, було вимагання коштів, воно все одно не лягає в цю картину, адже пацієнт вже отримав документи про отримання групи інвалідності. Ще до того, як він приніс хабар. Це свідчить, що у вказаній справі докази фальсифікуються.
Слово мала і сама обвинувачена. Олена Українська заявила, що не визнає свою провину. В суді розповіла – ті жести, які здійснював Осуховський (потерпілий, – прим.автора) ніяким чином, на її думку, не могли вказувати на намір дати хабаря. Чимало слів сказаних чоловіком, підсудна спростовувала. Що стосується знайдених коштів, то Українська зазначила: 26 тисяч доларів – це кошти, які вона отримала у спадок.
– За весь цей час я не маю якихось великих статків чи якогось майна. Ці гроші, які в мене вилучили, це 20 тисяч доларів, це гроші, які мені залишилися у спадок від моїх батьків. Як і квартира в Бучі. Мої батьки попали в окупацію в Бучі й це дуже сказалося на їхньому здоров’ї й вони померли передчасно в цьому році. Спочатку мама померла в травні місяці, через 2 тижні помер батько. Більше ніяких статків і грошей немає. Ні нерухомості, ні готівкових грошей.
Обвинувачена розповіла суду про свої панічні атаки, які з’явилися у неї після подій в Маріуполі й загибелі батьків. Перебуваючи у СІЗО, стверджувала Українська, їй не дозволяли приймати ліки.
– І все це, що відбувається з позавчора, теж все дуже впливає на мій емоційний і психічний стан, що я знаходжуся на утриманні (СІЗО, – прим.автора) мені не дають випити жодної пігулки вимагаючи рецепт. Рецепти є всі в телефоні, які в мене також вилучили. Якщо людина не переживала, що таке панічні атаки – вона не розуміє цей стан. Але це дуже важкий стан. І перша доба це були панічні атаки. І тому я не вважаю себе злочинцем, якого треба тримати в таких жорстких умовах.
Рішення суду
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Олександр Сарбей виніс наступні рішення: клопотання сторони обвинувачення щодо запобіжного заходу задовольнити частково. Олену Українську триматимуть під вартою до 12 лютого 2025 року включно. Для неї внесений розмір застави, однак тоді як прокурор клопотав про понад 605 тисяч гривень, суддя встановив її розміром 242 тисячі гривень.
Заразом в міськрайонному суді розглядали й клопотання прокуратури щодо відсторонення підозрюваної у одержані неправомірної вигоди від посади. Це рішення теж задоволене частково: її відсторонили від роботи до 12 лютого 2025 року.
Читайте також:
Замість МСЕК на Хмельниччині працюватимуть експертні команди: де саме
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Педосюк Тетяна
Ирина Невзорова
Анатолій
Кaтeнькa