Зима 2019-2020 вражає аномальними показниками. На вулиці переважно плюсова температура. Синоптики значних морозів та снігу поки також не прогнозують. Здавалося б температурні плюси мали позитивно позначитися на комунальних платіжках. Адже потреби вмикати тепло на повну немає. Однак кількість невдоволених лише зростає. В соціальних мережах хмельничани активно скаржаться на спеку у квартирах. На сторінці УЖКГ Хмельницького у Facebook ми знайшли кілька дописів. Їх автори скаржаться на спеку та просять комунальників відреагувати. Рясніють ці дописи й коментарями.
Результат - космічні суми до сплати. Так, до прикладу, хмельничанка Марина Семиніна повідомляє, що цьогоріч рахунки за тепло для її квартири подвоїлися в порівнянні з минулорічними. Жінка зазначає, що живе з відкритими вікнами, і гріє вулицю за власний кошт.
Чому так та чи можна якось вплинути на ситуацію, дізнавалися журналісти vsim.ua.
Тепло та гарячу воду до будинків хмельничан постачають два комунальні підприємства: МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" та КП "Південно-Західні тепломережі»". Роздають вони тепло лише на будинок. Як ним розпоряджатися, за словами заступника міського голови Анатолія Нестерука, вирішують самі мешканці. Тобто голова ОСББ або відповідальний по під’їзду. Останнього обирають на зборах власників квартир. Ключі та доступ до лічильника має він та теплопостачальник.
Хмельницький - єдине місто в Україні, де на кожному багатоповерховому будинку стоять лічильники тепла. Це дозволяє регулювати температуру на кожен будинок окремо. Яку температуру мешканці визначать за норму, така їм і подаватиметься. Єдине, що у нас є біда в тому, що з котельні прийдуть і виставлять нормальну температуру, яка буде комфортною для всіх, а відповідальний по під’їзду прийде і знову увімкне на повну. І каже, “не лізьте, я тут головний”, бо його люди обрали старшим за лічильником. В результаті люди переплачують. І в даному випадку - єдиний варіант переобрати відповідального або дзвонити у МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" чи КП "Південно-Західні тепломережі". Вони відповідають за все: від зовнішніх та внутрішньобудинкових мереж до котелень та теплових пунктів аж до радіаторів у квартирі. Якщо у квартирі спекотно, потрібно дзвонити туди. Вони приїдуть, виміряють температуру і відрегулюють її, - зазначає заступник міського голови.
За словами Анатолія Нестерука, існують норми температурного режиму у квартирах під час опалювального сезону. Згідно з ними, температура у квартирі не може бути нижчою за 18 градусів. Стандартна температура у багатоповерхівках Хмельницького - 18-20 градусів. Якщо вона сягає за 22-23 градуси, Анатолій Нестерук радить звертатися в аварійну службу МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" (за номером: 15-87).
Ось ці температурні коливання спричинені переважно запитами самих мешканців. Річ у тім, що ті, хто отримує субсидію, воліють використати її поповній. Адже за них платить держава. Відповідно вони не проти, щоб у квартирі було і 25 градусів, бо по платіжках це не б’є. А ті, хто платить свої кровні, воліє, щоб було прохолодніше. Бо дійсно часто доведеться переплачувати. Між такими мешканцями є завжди супротив. Тому потрібно домовлятися - каже Анатолій Нестерук.
Після звернення до теплопостачальника, з комунального підприємства відправлять фахівця, який виміряє температуру повітря у квартирі. Однак за перевищення санітарних норм кошти не повернуть.
Постачальник дає тепло на будинок. Скільки за лічильником спожили, скільки мешканці й заплатять. Перерахунки платіжок не здійснюватимуться у будь-якому випадку. Адже тепло вже використане. Єдиний варіант - домовитися із сусідами. Встановити температуру 20 градусів, яка буде зручною для всіх, потім запросити працівника МКП "Хмельницьктеплокомуненерго", щоб він поставив пломбу і до лічильника не зміг ніхто лізти,- зазначає Анатолій Нестерук.
Останнім часом все популярнішою стає практика встановлення індивідуальних лічильників тепла на кожну квартиру. Однак, Анатолій Нестерук, зазначає, що цей варіант недоступний більшості мешканців нашого міста.
Індивідуальні лічильники тепла можна встановити лише у випадку, коли у квартирі є горизонтальне розведення. Більшість будинків у Хмельницькому ще радянські. І в них транзитом іде труба з першого аж на останній поверх. При такій системі ставити лічильники невигідно. Адже, якщо квартира трикімнатна, їх треба 4. Це значні кошти. В нас є “болгарське містечко” в Раковому. Будинки там будували американці. І там горизонтальне розведення. Тепло надходить до квартири і йде далі по колу, а не на верхні поверхи. Там система дозволяє встановити один лічильник у квартирі й значно зекономити, бо не треба платити за сусіда. Там всі мешканці скористалися такою перевагою. На всіх інших висотках - лічильники ставляться лише на будинок, - розповідає заступник міського голови.
Виходить, що розв'язати проблему можна за допомогою простого алгоритму. Для цього потрібно:
Скликати загальнобудинкові збори та домовитися з мешканцями будинку. На них визначити єдину температуру повітря у помешканнях для усіх споживачів.
Подзвонити в аварійну службу МКП "Хмельницьктеплокомуненерго" (15-87) та запросити фахівця, який відрегулює температуру.
Знайти відповідального за лічильник або ж поставити пломбу та перекласти функції контролю на теплопостачальника.
А ви задоволені температурою повітря у своїх оселях?
Чи зросли в поточному опалювальному сезоні платіжки за тепло, пишіть у коментарях на нашому сайті.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.