Хмельничан закликають дарувати шкільним бібліотекам книги
- Читайте химерні й маловідомі факти про книги та дізнаватейся, куди нести прочитані видання.
14 лютого – Міжнародний день дарування книг. У хмельницьких школах підготовка до нього минула під гаслом «Шкільні бібліотеки чекають твоїх дарунків».
Про це інформують у міській раді.
14 лютого завершується, але принести книгу в шкільну бібліотеку можна в будь-який день.
«Якщо ви придбали книгу, прочитали й вона вам сподобалась — подаруйте її своїй шкільній бібліотеці, - зазначають у мерії. - Хай радість від читання цієї книги відчують ваші друзі, однокласники, колеги… Можливо, подарована шкільній бібліотеці книга дасть відповіді на запитання тому, кого вони хвилюють, а для когось стане джерелом натхнення, яскравих вражень та емоцій…»
Химерні факти про книги
- Страх від того, що у вас не залишиться що почитати, називають абібліофобією.
- Неконтрольоване бажання постійно нюхати старі книги, і отримувати від цього задоволення йменують «бібліосмією».
- Одними з найдавніших книг є бухгалтерські записи одного з давньоєгипетських фараонів. Їм близько 4400 років.
- Стародавні греки виготовляли записні книжки з 4 аркушів пергаменту, складених навпіл і прошитих по середині, щоб отримати 16 сторінок для записів. Вони називали їх «тетрада».
- Одна з найбільших бібліотек світу існувала в давньоєгипетській Олександрії приблизно 2300-2400 років тому.
- Відносно доступними книги стали в Європі лише в 15-м столітті, коли винахідник Йоганн Гутенберг винайшов друкарський верстат.
- В Киїівській Русі стародавні книги з’явилися більше тисячі років тому, ще до прийняття християнства.
- Найстаріша книга в Київській Русі - «Остромирове Євангеліє», датується 1054 роком.
- Найбільш давньою з усіх книг, коли-небудь знайдених археологами, є «Поема про Гільгамеша». Їй приблизно 2700 років, і вона написана на 12 глиняних дощечках клинописом.
- У Гарвардській бібліотеці зберігається 4 стародавні книги, написані на виготовленому з людської шкіри пергаменті.
- До 18 століття в деяких бібліотеках книги кріпили до полиць ланцюгами. Вони були достатньо довгими, щоб відвідувачі могли комфортно читати, але не могли винести книгу з бібліотеки.
- У японській мові існує слово «цундоку». Воно означає «накупити багато книг і не читати їх».
- Британські вчені з університету Сассексу довели, що читання заспокоює краще, ніж прослуховування музики, прогулянка чи горнятко гарячого чаю. Для того, щоб зменшити стрес, достатньо тільки шести хвилин зосередженого читання. За цей час зменшується серцебиття та спадає м’язова напруга.
- Люди почали читати мовчки тільки в 4 столітті нашої ери. До цього всі читали тільки вголос.
- Найстаріша друкована кольорова книга - китайське керівництво з каліграфії і малювання. Створена вона в 1633-му.
- Найбільша у світі книга - «Пантеон англійських героїв». Її довжина – 5,7 метрів. Розмір літер - становить 15 см. Світ вона побачила світ у 1832-му в Лондоні.
- Найважчою книгою в світі є видана у 1976-му в США «Суперкнига» вагою в 250 кг, що складається з 300 сторінок.
- Найменша книга в світі - «Кобзар». Створив її український майстер М. Сядристий. У книжці 12 сторінок і на кожній по 8 віршованих рядків. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреної волосини. Зшита книжка павутиною, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. Поезії Т. Шевченка можна прочитати тільки через мікроскоп.
- Дванадцять найменших маленьких книг світу вміщаються в одній столовій ложці.
- Найтовстіша у світі книга - англійський словник. У ньому - 8600 сторінок.
- Найдорожчою книгою, що належить державі, вважають унікальний «Апокаліпсис», виданий французом Жозефом Форе. Вона оцінена в 100 млн старих франків, виставлена в музеї сучасного мистецтва в Парижі.
- Найдорожчою книгою, що перебуває у приватній колекції, є так званий «Лестерський кодекс», створений Леонардо да Вінчі. Інша його назва - «Трактат про воду, землю і небесні тіла». У 1994-му видання за 24 млн доларів купив знаменитий засновник компанії «Microsoft» Білл Гейтс. Книга являє собою 18 пергаментних сторінок, скріплених між собою. Прочитати її можна тільки за допомогою дзеркала.
- Якщо кожен день читати по 10 сторінок, то за рік їх набереться 3650, а це як мінімум 12 книг.
- Найвідоміший книжковий злодій, американець Стівен Блумберг. Він викрав 23 000 книг з 268 бібліотек, загальну вартість яких оцінили в 5 мільйонів доларів.
- В’язнями Бастилії були не тільки люди. Одного разу до в’язниці «посадили» знамениту Французьку енциклопедію, складену Дідро і Д’Аламбером. Книгу звинувачували у тому, що вона завдає шкоди релігії та суспільній моралі.
- Нeзвичайну Біблію можуть побачити відвідувачі Державного музею мистецтв у Грузії. На важких кам’яних плитах рукою стародавнього майстра висічено 20 сюжетів на теми Старого й Нового завітів. Така Біблія існує в одному примірнику. Її кам’яні сторінки знайшли в високогірному селі Цебельда.
- Перша рукописна Біблія (з моменту винаходу друкарського верстата) була написана за 12 років і коштує зараз 8 млн доларів.
- Найбільш ходовою книгою залишається Біблія. Друге місце займає «Книга рекордів Гіннесса».
- Римський імператор Марк Аврелій платив поетові Оппіану по золотій монеті за кожну написаний рядок. Оппіан написав дві поеми, про риболовлю та полювання й заробив двадцять тисяч монет.
- Вираз «книжковий хробак» походить від крихітних комах, які харчуються корінцями книг.
- Книга рекордів Гіннеса – книга, яку в світі викрадали рекордну кількість разів.
- Лише 2% книг в світі продаються накладом понад 500 000. примірників.
- Середній тираж книг в Україні – 3000 примірників.
- Першою написаною книгою на друкарській машинці були «Пригоди Тома Сойєра» Марка Твена. Сам автор книги був не у захваті від машинки.
- Писати трилогію «Володар перснів» було для Дж. Р. Р. Толкіна виснажливо. 1200 сторінок він набирав двома пальцями. Інакше не вмів.
- У «Казках 1000 і 1 ніч» Аладдін спочатку був китайцем.
- «Аліса в країні чудес» було заборонено в Китаї через наявність у книзі звірів, які розмовляють.
- У книзі «Подорожі Гуллівера» описано розмір і швидкість обертання місяців - супутників Марса за 100 років до того, як це зробили астрономи.
- «Пригоди Тома Сойєра» - перша книга, текст якої був набраний на друкарській машинці.
- Книги про Гаррі Поттера майже повсюдно заборонені в Америці через «пропаганду окультизму, язичництва і заперечення християнських цінностей».
- «Вінні-Пух» був спочатку заборонений в Америці, Туреччині та Великій Британії. Тут зіграло роль не тільки наявність тваринок, що розмовляють, а й той факт, що малюк П’ятачок викликав негативну реакцію у мусульманської частини читачів.
- Шерлок Холмс частіше за інших літературних персонажів ставав героєм кіно і телесеріалів.
- Найпопулярнішим письменником усіх часів і народів є Агата Крісті. Її детективи друкуються на 44 мовах світу.
- Барбара Картленд, найбільш плідний автор за версією «Книги рекордів Гіннеса», писала по роману кожні два тижні.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
ХУСТ ЛЕНОВ
Іван Гевко