З кожним днем осінь все більше вступає в свої права. Стовпчик термометрів стрімко повзе до низу. Коли три дні поспіль показник не перевищить +8 градусів тепла, у Хмельницькому увімкнуть опалення. Однак, за словами газовиків, процес може опинитися під загрозою. Лише за 6 місяців поточного року збитки АТ “Хмельницькгаз” сягнули 214 мільйонів, що на 122 мільйони більше ніж минулого року. А загальна сума збитків досягла позначки 480 мільйонів. Все це наслідок “здирницьких” тарифів, які встановила держава, зазначає керівництво компанії.
Наразі вартість кубометру газу складає 6,43 гривень. З цієї суми АТ “Хмельницькгаз” отримує лише 71 копійку. 84 % вартості йде в державу. Тобто, основну частину (5,39 гривень) забирає НАК “Нафтогаз України”. За словами хмельницьких газовиків, останні мають понад 13 мільярдів гривень прибутку. А “Хмельницькгаз” немає чим платити зарплату власним робітникам.
В компанії заявляють, що від них йдуть працівники, адже їм платять “грязними” 5 тисяч гривень. Тобто, з урахуванням податків, вони на руки отримують 4 тисячі. З початку року звільнилося 245 спеціалістів. Внаслідок, в разі аварії, хмельничани годинами чекають газовиків чи слюсарів.
Єдиний вихід - це перерозподіл тарифів. Трудовий колектив неодноразово звертався до державного регулятора з проханням переглянути тариф на розподіл. Всі звернення були проігноровані, - зазначає фінансовий директор компанії Олександр Храпицький.
“Хмельницькгаз” здійснює розподіл природного газу по Хмельницькій області усім категоріям споживачів, крім Шепетівки. Газом забезпечують понад 400 тисяч домоволодінь. А на обслуговуванні мають майже 17,7 тисяч газових мереж. Переважна їх більшість була побудована ще в 1947 році. Вони давно вичерпали свій ресурс, є потенційно небезпечними і потребують заміни. А на нове устаткування у компанії попросту немає грошей.
Ми як можемо, латаємо ці мережі. Бо іншого виходу немає. Всі зусилля нашого колективу направлені на те, щоб тримати ці мережі в належному стані. Поки нам це вдається, але як буде далі невідомо. За одним контролером закріплено від трьох до п’яти тисяч абонентів. Це збільшує ризик аварійних ситуацій. Якщо виникне якийсь форс-мажор, відновлювати газопостачання буде довше і важче. Тому ситуація катастрофічна, - розповідає технічний директор АТ “Хмельницькгаз” Дмитро Дідич.
У “Хмельницькгазі” запевняють, що перерозподіл тарифів жодним чином не позначиться на самих користувачах, тобто на хмельничанах. Це лише змінить частку, яку отримує держава і місцева газова компанія.
Поки ж місцева влада запевняє, що до опалювального сезону вони готові. Попри збитки тепло в оселях хмельничан таки з’явиться.
Ми цього року уже виділили 464 мільйони гривень на підтримку комунальних підприємств. Ми співпрацюємо із газовою компанією. На черговій сесії міської ради в жовтні плануємо ще виділити додаткові кошти на підтримку комунальних структур. В свою чергу хочу попросити всіх хмельничан, які мають борги за газ, опалення та воду, розрахуватися із комунальними установами. Напередодні опалювального сезону підійдіть серйозно до цього питання, щоб ваші оселі отримали тепло вчасно і мали його безперебійно під час холодів, - зазначив заступник міського голови Анатолій Нестерук.
Борг хмельничан перед ТОВ “Хмельницькгаз збут” становить 89 мільйонів гривень.
А ви маєте борг за газ?
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.