Хрещення Господнє або Водохреща: як відзначають це свято

-
Хрещення Господнє святкують 19 січня. Це останнє святом з різдвяно-новорічного циклу, яке завершує святки.
-
На Водохреща часто пірнають в ополонку, а перед тим їдять кутю. Розповідаємо чого ви ще не знали про це свято.
Християни східного обряду та греко-католики 19 січня святкують Хрещення Господнє або як його називають в народі Водохреща. Хрещення Ісуса Христа є однією з п'яти важливих подій життя Сина Божого поряд із Преображенням, Розп'яттям, Воскресінням і Вознесінням. Тож віряни приділяють чимало уваги цьому святу.
Зазвичай цього дня кожен охочий пірнає в крижану ополонку. Хтось вірить у цілющу силу освяченої води. Вваається, якщо пірнеш цього дня, то цілий рік будеш здоровим. Дехто ж купається, не вкладаючи у цю дію релігійний сенс. Натомість випробовує свій організм чи просто робить це для розваги.
Розповідаємо історію дня хрещення Ісуса Христа та цікаві факти про свято Водохреща.
Історія свята
За біблійськими переказами 19 січня Ісусу Христу виповнилося 30 років. Цього дня, в цьому віці він прийняв хрещення.
Цікаво, що в цей день сталася лише ця подія. Але свято має цілих три назви: Хрещення Господнє, Водохреще та Йордан — за назвою річки.
Ця дата є важливою в календарі як православних, так і греко-католиків. Раніше українці відзначали його 6 січня, однак із переходом на григоріанський календар дата посунулася на 13 днів.
Як відзначали давні українці
Це свято увібрало в себе багато язичницьких і християнських обрядів. Всі вони були пов'язані з водою. Найперше, воду освячували.
Церемонія освячення відбувалася просто неба на берегах річок. Напередодні з льоду вирубували великий хрест і ставили його поруч з ополонкою. Народ вірив, що така вода не буде псуватися цілий рік. Крім того, на освячення приходили й ті, хто страждали від певних хвороб.
Зараз найвідомішою традицією є купання в ополонці. Хоча деякі історики переконані, що така традиція була насаджена українцям, свідчення про народні купання залишилися. Але в ПЦУ зазначають, що жодного церковного припису для пірнання в ополонку 19 січня немає і ніколи не було. Читайте про це за посиланням.
Цікаві факти про свято
-
Коли Ісусу Христу виповнилося 30 років, він прийняв обряд хрещення від Івана Хрестителя. Тим самим Спаситель започаткував Таїнство водохрещення – одне із семи головних церковних таїнств, завдяки якому людина ніби наново народжується для життя во Христі.
-
Водохреща – свято неперехідне і належить до 12 найбільших свят року.19 січня також відзначають Богоявлення. Обидві події трапились у один день, але у давній церкві їх святкували окремо, а нині вони знову збігаються. У цей день вітаються: “Христос хрещається!”, а відповідають: “В річці Йордан”.
-
На Водохреща багато вірян купаються в ополонці, щоб змити гріхи. Люди збираються біля заздалегідь прорубаних ополонок, які символізують річку Йордан. Священник освячує воду, триразово занурюючи у річку хрест, запалює вогонь та читає молитву. Після цього усі бажаючи заходять у крижану воду.
-
Лише у цей день жінки самі ходили по воду, увесь інший час це робили чоловіки. До цього свята жінки намагалися не полоскати у воді білизни, оскільки вірили, що нечиста сила, яка заховалася там, може в неї вчепитися. Дівчата ж умивалися освяченою водою, бо вірили, що вона збереже їм вроду та красу. Вже після Водохреща розпочинався весільний сезон, який тривав до Великого посту.
-
У народі вірили, якщо під час освячення води піде сніг, то наступний рік буде урожайним. Також похмурий день на Водохреще означав, що хліба має бути вдосталь. Якщо вночі було видно багато зірок – мали уродитися горіхи та ягоди.
-
Хрещенська вода має особливу силу і навіть назву – Велика Агіасма, тобто Велика Святиня. Її освячують за особливим чином Великого водосвяття, яке проводять лише двічі на рік: у надвечір‘я Хрещення та у саме свято. Хрещенською водою окроплють людей, дім, худобу, а також вживають за особливої потреби. Водночас, напередодні та у свято Хрещення уся вода на світі вважається освяченою. Тож якщо нема можливості освятити у церкві, її можна просто набрати будь-де.
-
У Карпатах зберігся звичай напередодні Водохреща на річці або озері вирізати з льоду хрест, престіл і навіть церковку (капличку). Іноді їх зафарбовують буряковим соком, а також прикрашають ялиновим гіллям. Цей звичай був поширений майже по всій Україні, але у радянський час зник. Нині він відроджується у багатьох містечка та селах України.
-
Водохреща святкують три дні. Їх також називають Розколядою, адже по завершенню свята співати колядки припиняють. А зимові свята повністю завершуються.
Нагадаємо, для безпечного купання у Хмельницькому облаштували кілька місць для всіх бажаючих. Сама ж церемонія освячення води відбулась 19 січня о 7.30 на правому березі річки (набережна Південного Бугу), поблизу аварійно-рятувальної станції. Також освятили воду на одній з водонасосних станцій міста.
А ви пірнали сьогодні в ополонку? Діліться своїми враженнями в коментарях.
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.