Інвалідність у хмельницьких прокурорів: нові деталі розслідування

-
Щодо 78 прокурорів області з «групою» провели розслідування.
-
13 з них МОЗ скасувало інвалідність, 39 – проходять перевірку.
-
Тих, кого позбавили «групи» – не було звільнено.
Службове розслідування триває. В Україні продовжуються перевірки прокурорів на правомірність отримання груп інвалідності. Наразі відомо, що МОЗ скасувало інвалідність 74 з 526 прокурорів по Україні. Відповідно до отриманої інформації у відповіді на запит Центром протидії корупції, жодного з них – не звільнили. Серед них і прокурори Хмельниччини. Розповідаємо детальніше.
Що стало приводом до перевірок
Понад півсотні прокурорів Хмельниччини мають інвалідність. Про це 16 жовтня 2024 року на своїй Facebook-сторінці написав журналіст та редактор видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов. За його підрахунками, прокурори отримали пенсій на загальну суму щонайменше 54,1 мільйона гривень. Він вважає, що все це безпосередньо пов'язано зі злочинною діяльністю керівниці обласної МСЕК Тетяни Крупи. На думку журналіста, правоохоронці не тільки знали про її «роботу», а й були її учасниками.
Після розголосу, Президент України Володимир Зеленський наказав тодішньому Генеральному прокурору Андрію Костіну провести відповідні перевірки й вжити заходів.
Вже наступного дня після розголосу, керівник Хмельницької обласної прокури Олексій Олійник, який був у списку прокурорів з інвалідністю, звільнився за власним бажанням. Та як виявилося згодом, він просто змінив посаду: його призначили прокурором відділу обласної прокуратури.
Перші результати перевірки показали, що 67 прокурорів Хмельниччини має інвалідність, а не 51, як озвучували раніше. 80% з них отримали інвалідність до початку повномасштабного вторгнення.
У січні поточного року керівнику однієї з окружних прокуратур Хмельницької області оголосили про підозру у шахрайстві. За даними слідства, підозрюваний незаконно отримав статус особи з інвалідністю II групи, в результаті чого шахрайським шляхом заволодів понад одним мільйоном гривень пенсійних виплат.
Звільнень не було
Центр протидії корупції отримав відповіді на запити від Офісу Генпрокурора, Міністерства охорони здоров’я України та Державного бюро розслідувань щодо ходу перевірок правомірності отримання інвалідності низкою прокурорів України, зокрема й з Хмельниччини.
Згідно з наданою інформацією від 14 березня 2025-го, із прокуратур Хмельниччини з адміністративних посад звільнено 11 осіб, з органів самої прокуратури – 3 – це ті, кому була встановлена інвалідність.

– Всього до переліку було включено 78 осіб із числа працівників прокуратури Хмельницької області. Інститутом отримано 65 справ, по 9 медико-експертних справах від ДОЗ/УОЗ (Департаменту/управління охорони здоров’я, – прим.автора) ОВА отримано інформацію щодо їх вилучення представниками правоохоронних органів, починаючи з 2023 року в межах кримінальних проваджень. По 4 справах направлено повторний запит до ДОЗ/УОЗ ОВА. Із 65 розглянутих справ, по 13 особам попереднє рішення МСЕК скасовано, 5 особам – підтверджено, по 8 особах – прийнято нове рішення (змінено групу, та/або термін її дії). На дообстеження до Інституту (Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України, – прим.автора) викликано 39 осіб, – йдеться у відповіді на запит.
У переліку тих, кого викликали до дообстеження, був й колишній начальник Хмельницької обласної прокуратури Олексій Олійник. Та він туди не з’явився.

Всього по Україні МОЗ скасувало інвалідність 74 з 526 прокурорів. В ДБР зазначили: про підозру наразі повідомили 2 з 74 прокурорів з фейковими інвалідностями, а це: вище згаданому керівнику Хмельницької окружної прокуратури та керівнику Уманської окружної прокуратури Черкаської області. Вони вдвох загалом незаконно заволоділи пенсії за 1,5 млн гривень пенсійних виплат.
Попри всі вище згадані факти наразі жодного із прокурорів зі скасованою групою інвалідності – не було звільнено.
– Скарги до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів щодо можливих неправомірних дій працівників органів прокуратури під час отримання групи інвалідності на теперішній час не подавалися. У разі встановлення наявності ознак дисциплінарного проступку в діях працівників прокуратури буде вирішено питання щодо ініціювання відповідальності дисциплінарної відповідальності перед Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів, – зазначено у відповіді на запит Центру протидії корупції.
Читайте також:
Пенсії прокурорів Хмельниччини: хто та скільки отримав (ІНФОГРАФІКА)
Експрокурор Хмельниччини Олійник отримав за січень 710 тисяч гривень зарплати
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Пряма мова Олійника: "Особисто я маю проблеми зі здоров’ям. У 2005 році отримав травму на робочому місці вивчаючи матеріали кримінального провадження. Групу отримав у 2017 році ще задовго до призначення на посаду. Хвороба не перешкоджає виконанню службових обов’язків".