Погодинні відключення світла: запитали в хмельничан, чи є відхилення від графіка

Погодинні відключення світла: запитали в хмельничан, чи є відхилення від графіка
 • Відключення світла виникають через дефіцит потужності в енергосистемі.
 • Тому мешканці України живуть за погодинною подачею світла.
 • Запитали в побутових користувачів Хмельницького, чи є в них проблеми з відхиленнями від графіка. 

Із середини травня в Україну повернулися відключення світла. Причина – відновлення масштабних обстрілів енергетики росіянами, які за останні три місяці знищили 9,2 ГВт української генерації, – повідомляє Економічна правда. 

Для побутових користувачів Хмельниччини є 6 черг відключення світла. Години поділені на три групи: 

 • електроенергія відсутня
 • електроенергія може бути відсутня
 • електроенергія розподіляється.

У Хмельницькобленерго розробили графік відключень до кінця цього тижня – неділі, 9 червня. Водночас у місцевих пабліках в соцмережах вже стали повідомляти про недотримання графіків. Мовляв, буває, що світла немає у ті години, коли вже мали б відновити подачу. 

Відео дня

Журналістка vsim.ua запитала в мешканців різних мікрорайонів Хмельницького, чи відповідають графікам відключення світла у них вдома. Відповіді переглядайте далі.

Олег, мікрорайон Ракове

« 6 годин немає, 3 є»

- Раніше світло у нас вимикали рідко. Наш будинок заживлений до лінії критичної інфраструктури. Але з понеділка почали вимикати. 6 годин немає, 3 є. Коли вмикають електроенергію, то в будинку добре чути роботу пральних машинок. Всі намагаються встигнути зробити свої справи за тих 3 години. Думаю, рівень навантаження в цей період досить великий. 

- Дивує, що в житлових будинках світла немає в більшості, а в магазинах та кав'ярнях завжди є. При цьому вони не вмикають генераторів.

Наталія, мікрорайон Південно-Західний

«Вчора не було світла понад 6 годин»

Олександр, центр

«Все за графіком»

Ольга, Лезневе

«Відхилення спостерігаються приблизно у 20-30 хвилин»

- За останню добу світло вимикалося за графіками погодинних відключень. Наприклад, вчора, 4 червня, його вимкнули о 12 годині. Увімкнули приблизно о 18:30. І далі знову вимкнули о 21 годині. Різниця між 12-ю та 18-ю була позначена кольором, який відповідає за ймовірні відключення. Відхилення спостерігаються приблизно у 20-30 хвилин. Замість подачі за графіком, його вмикають пізніше. Але також світло іноді є, замість того, аби його вимкнули, як про це каже графік.

- Я працюю з дому. І це все викликає певні незручності. Оскільки ти ніколи не можеш чітко організувати свій день та роботу. Рятують тільки павербанки. Та мобільний інтернет, який то працює, то не працює.

Чому є розбіжності з графіками

Чому ж відбуваються відхилення від графіків відключення світла? Про це Економічній правді розповів гендиректор постачальника електроенергії YASNO Сергій Коваленко. За його словами, причин є кілька. 

- Перша – дуже швидко змінюється споживання. Я називаю це диспетчерською грою. Наведу приклад. Є дві лінії і треба зробити так, щоб у них світло було 50 на 50, тобто рівно по чотири години. У певний момент треба вимкнути одну лінію та ввімкнути іншу, але це не відбувається одномоментно, за одну секунду. Важливо витримати ліміт. Наприклад, кожна з ліній – це 50 МВт споживання. Вимикають одну, вмикають іншу, а на другій різко зросло споживання. Воно вже не 50 МВт, як очікувалося, а 80 МВт. Тобто щоб витримати баланс, треба когось загасити з першої лінії. Потім це збалансовується, але люди все рахують по хвилинах.

Також він додав, що іноді люди в графіках не бачать світло-сірої зони. Тієї, що відповідає за пункт «електроенергія може бути відсутня». Мовляв, українці оптимістично сподіваються, що в цей час електрика точно буде. Проте так відбувається не завжди.

Щодо прогнозів подачі світла в Україні гендиректор постачальника електроенергії YASNO відповів так:

- Будь-який прогноз базується на певних складових. Які в нас є оптимістичні складові? Перша – припустімо, що не буде нових обстрілів. Друга – є публічна інформація про збільшення можливостей для імпорту з Євросоюзу. Важливими чинниками є плани щодо відновлення уражених об’єктів і температура повітря. Якщо ми кажемо про очікуваний дефіцит улітку, то залежно від ремонтів він оцінюється 18-22%. Щось прогнозувати та планувати на два-три роки немає сенсу, усе буде залежати від війни. Я погоджуюся, що загалом у 2024-2025 роках у деякі години і в деяких місяцях буде дефіцит, – сказав він.

Крім того, як повідомляє газета Financial Times, через російські обстріли генерації України, до зими мешканці країни, ймовірно, проводитимуть більшу частину дня без світла.

Читайте також: Зональний лічильник на електроенергію: що це таке та як встановити

Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.

Коментарі (15)
 • Алла Ясницька

  Невже неможливо відремонтувати електроенергію, невже ,так повинні люди страждати,а може трохи нехай магнати Укренерго вріжуть собі зарплатню,і всім людям хватить світла?масовий геноцид з електроенергією по всій Україні,за що гинуть хлопці?? Тарифи зробили космічні, світла майже немає,продукти псуються,у
 • Алла Ясницька

  Одні райони, Чорновола,Бажана, вимикають на всю ніч,і коли заманеться і ввечері,а в других районах світло є завжди,то може трохи можна,якось раціоналізувати,і в других районах міста вимикати,а у нас трохи подавати, сьогодні після нічної зміни,я не зможу нічого спланувати,бо графіків диспетчера не дотримуються,і чи є таке в інших містах України????
 • Алла Ясницька

  Вже дійшло до того,що в селі, Книжківці, течуть холодильники, на вулиці Житня,весь час люди без світла,тим , часом,як на других вулицях,Книжківців,світло весь час є,де справедливість? Чому в Раково є весь час світло,прошу переглянути диспетчерів цей район,і відновити справедливість
 • Лилия Зозуля

  Взагалі не по графіку. Відключають без попереджень, на 9, а то і більше годин

keyboard_arrow_up