Про назву свята
День Трійці стверджує й оспівує триєдиність Бога: він - Отець, Син і Дух Святий. Свято Трійці має також інші назви — П’ятидесятниця, бо його відзначають на п’ятдесятий день після Світлого Воскресіння Христового.
Про святкування
Трійця відзначається три дні - у неділю, понеділок та вівторок. У неділю у православних храмах виконується одна з найбільш урочистих служб в році, а після Божественної літургії відбувається вечірній молебень у пам’ять про поблажливість Святого Духа на учнів Ісуса.
У понеділок, одразу після Трійці, православні віряни відзначають День Святого Духа. Офіційний вихідний цього року припадає на 5 червня.
Про народну обрядовість
У давнину в цей день молодь влаштовувала масові гуляння на природі. Вони співали, розкладали багаття і ворожили. Це ще й день поминання померлих. Люди вірили, що в цей час померлі оживають, приходять до своїх родичів. Через те протягом свята на столі була їжа, щоб померлі родичі бачили, що їх чекають. Люди вірили: оскільки померлі лежать в землі, вони можуть вплинути на сили землі – як позитивно, так і нашкодити.
Трійцю ще називають Зеленими святами. Хоч Зелені свята – це дохристиянське язичницьке весняне свято, дуже подібне до Івана Купали. Натомість Трійця має суто християнський зміст.
Наші предки вірили, що встеливши трав'янистою зеленню підлогу в домі, освячені трави зможуть поділитися силою з людьми. За повір'ями, трави виганяли з дворів і будинків злих духів, захищали сім'ї від лихого ока і хвороб.
Про забубони
Троїцький тиждень вважався Русальним, бо в ці дні нібито можна було всюди зустріти русалок (мавок). Їх уявляли собі як молодих жінок, дівчат чи дівчаток, які жили у водоймах, у лісі, в лузі чи в полі і могли замучити, залоскотати чи втопити перехожих.
Тому в цей день, вважали предки, не можна ходити до лісу, у поле, до річки, тому що в цей період русалки панують. Люди вірили, що русалка може вплинути на врожай.
Про храми Трійці
В Україні багато церков, присвячених Святій Трійці. Лише в Києві є кілька Троїцьких храмів - знаменитих історичних пам’яток. Найвідоміша з них - Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської лаври, збудована на початку XII століття.
Крім того, є Храм Пресвятої Трійці василіанського монастиря знаходиться у Кам'янці-Подільському. Вона розташована при в'їзді до Старого міста біля Новопланового мосту. Храм ніколи не обходять стороною групи туристів.
Є храм Пресвятої Трійці й у Хмельницькому. новозбудований храм Української Греко-Католицької Церкви освятили у 2009 році. Він знаходиться на вулиці Митрополита Шептицького.
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.