Російські енергоблоки для ХАЕС: Болгарія завищує ціни, – нардеп

-
Раніше вартість угоди оцінювали у 600 мільйонів доларів.
-
Болгарія провела переоцінку й тепер просить майже 700 мільйонів.
-
Розповідаємо детальніше.
У березні 2025-го Президент підписав закон, який по факту дає дозвіл на старт перемовин з Болгарією на закупівлю двох ядерних реакторів російського виробництва для Хмельницької атомної електростанції. Попередньо, вартість угоди складала 600 млн доларів. Однак, як зазначив народний депутат України Андрій Жупанин, тепер болгари хочуть за обладнання майже 700 млн доларів.
Вартість зросла після переоцінки
Народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Андрій Жупанин на своєму youtube-каналі опублікував відео на якому розповів деталі поїздки членів енергокомітету ВРУ на ХАЕС. Поспілкувавшись із керівництвом «НАЕК «Енергоатом» з’ясувалося, що сторони все ще не дійшли згоди щодо угоди про придбання енергоблоків у Болгарії. Причина тому – продавці запросили за обладнання більше грошей.
– Болгари поки що не підписують угоду, я так розумію, що вона вже на якомусь там етапі погодження, але вони не спішать її підписувати. І одна з причин полягає в тому, що болгари сіли, подумали: «а давайте вартість переглянемо». І вони вже виходять з пропозицією, з того, що нам сказали, 700 мільйонів доларів.
Зі слів нардепа, «Енергоатом» виступає з пропозицією розтермінуванням платежу, адже все обладнання не потрібне одразу, а частинами. Наразі ні ціна, ні умови розтермінування та постачання – все ще не погоджені.
Відомо, що 25 березня керівник АТ «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін та Голова Правління АТ «Сенс Банк» Олексій Ступак підписали Меморандум про співробітництво задля нарощення в Україні атомних потужностей, зокрема добудови блоків Хмельницької АЕС.
Що відомо про добудову ХАЕС
Верховна Рада України у лютому 2025-го підтримала кабмінівський законопроєкт щодо купівлі у Болгарії ядерних реакторів ВВЕР-1000 російського виробництва для добудови Хмельницької АЕС у Нетішині. Як ми вже згадували вище, в березні закон підписав Володимир Зеленський.
Наразі Хмельницька атомна електростанція має два потужні реактори, які разом виробляють 2 000 МВт. 3 та 4 енергоблоки почали будувати та не завершили, тому цим зараз і займається «Енергоатом» – хочуть придбати обладнання, щоб завершити розпочате. Тоді, коли діятимуть всі 4 енергоблоки, Хмельницька АЕС вироблятиме до 6 400 МВт на рік, що зробить її найпотужнішою електростанцією у Європі.
Найбільш вигідний варіант для України – це купівля двох ядерних реакторів ВВЕР-1000 російського виробництва. Такі ж два встановлені на перших двох блоках ХАЕС. Навколо цієї угоди чимало невдоволення саме через те, що обладнання вироблене країною-агресоркою. Раніше директор Інституту проблем безпеки атомних станцій Національної академії наук України академік Анатолій Носовський зазначив: немає значення де виготовляли це обладнання.
– Це був радянський проєкт. Обладнання знайшли у Болгарії. Воно гарне, законсервоване. І ми плануємо купити його, забрати до себе і добудувати ці енергоблоки. Тут немає значення, де воно виготовлялося – в росії чи в іншій країні. У цьому питанні ми точно ніде не прогинаємось під РФ. У нас всі реакторні установки, які є на майданчиках атомної станції – зроблені за радянськими проєктами. І ми маємо гарний досвід їхньої експлуатації. Ми ніякої залежності від рф не будемо мати, тому що давно відмовилися від російського палива, – зазначив експерт Суспільне Хмельницький.
Заразом сума у 600 мільйонів доларів – це попередня вартість угоди на купівлю обладнання в Болгарії. Однак кінцева сума всього будівництва – досі не відома. Як зазначила «Українському радіо» співзасновниця ГО «Антикризовий експертний ядерний центр України» Ольга Кошарна, навіть техніко-економічне обґрунтування все ще не готове.
– Тільки 4 лютого цього року «Енергоатом» замовив оновити техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) ТОВ «Київенергопроєкт». І термін виконання роботи – початок червня 2025 року. Після цього ТЕО має пройти низку державних експертиз: будівельну, інвестиційну, ядерно-радіаційну безпеку, санітарно-епідеміологічну – а це час.
– 2000 ГВт навіть за чудових умов ми отримаємо через 10 років тільки – можна ввести в експлуатацію. 600 млн євро зараз – це тільки реактор, а енергоблок атомний, система споруд, машинна зала, турбіна, обладнання, – підкреслила Ольга Кошарна.
Читайте також:
Що передбачає підписаний Зеленським закон про купівлю реакторів для ХАЕС
Скільки працівників потрібно для добудови Хмельницької АЕС – підрахунки «Енергоатому»
Чому потрібно будувати нові блоки на ХАЕС: пояснення міністра енергетики
Слідкуйте за новинами Хмельницького у Telegram.
Дякуємо, що прочитали. Підтримайте автора та редакцію Всім.юа гривнею

Дякуємо за вашу підтримку!
Війна змінила багато всього, але не нашу мету — розповідати правду, яка важлива сьогодні, як ніколи.
Ваша допомога — це не просто фінансова підтримка. Це ваша довіра, яка дає нам сили. Завдяки вам ми створюємо якісні статті, запускаємо нові проєкти та досліджуємо важливі теми.
Ми залишаємося незалежними, щоб служити тільки вам — нашим читачам. Адже журналістика, яка працює для читачів, — це єдиний шлях до правди.
Кожен ваш донат — це крок до розвитку нашої редакції та збереження свободи слова. Дякуємо, що ви з нами! Разом ми робимо важливу справу для Хмельницького та України.
Леонід Громишин
Яків Мазур